Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
REUTERS/SCANPIX

Vai ir iespējams otro Covid-19 vakcīnas devu saņemt ātrāk par ieteikto laiku?

Runā speciālists
7. aprīlī 13:17 2021. gada 7. aprīlī 13:17
  Jauns.lv
Imunizācijas valsts padomes (IVP) sēdē, kas notika šā gada 16. martā, tika lemts par vairākiem būtiskiem ar vakcināciju saistītiem jautājumiem, piemēram, par "Vaxzevria" jeb "AstraZeneca" vakcīnu devu intervāliem un par J&J vakcīnas "Janssen” reģistrēšanu.

Zāļu valsts aģentūras pārstāve Elita Poplavska informēja, ka ir pieņemts lēmums reģistrēt vakcīnu “COVID-19 Vaccine Janssen”.

Izvērtējot sniegto un oficiāli pieejamo informāciju par konkrēto vakcīnu, IVP nolēma rekomendēt vakcināciju ar “Janssen” saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas (PVO) un Eiropas Zāļu aģentūras (EZA) ieteikumiem.

Vakcinēšanu ar "AstraZeneca" nemainīs

Sēdē tika pārskatīta arī ražotāja "AstraZeneca" vakcīnu saistība ar gadījumiem, par kuriem ziņots no vairākām ES valstīm, – gan par izraisītām trombembolijām, gan trombocitopēniju, trombozēm un asiņošanu.

Profesore Sandra Lejniece norādīja, ka pārsvarā šie ārvalstīs konstatētie gadījumi attiecas uz gados jaunām sievietēm – vecumā līdz 50 gadiem –, taču Latvijā vakcinācija ar AZ notikusi citai vecumgrupai – vecumā pēc 50 gadiem.

Tika pārspriests, ka diagnozes no hematologu viedokļa ir īpatnējas ar to, ka ir konstatēta ne tikai tromboze, bet trombocitopēnija un tromboze. Šīs ir retas diagnozes.

Speciālisti norādīja, ka šis varētu būt imūnmediēts process, tomēr ir daudz nezināmā, jo nav zināmi riska faktori (piemēram, smēķēšana u.c.), tāpēc tas, vai notikumiem ir saistība ar "AstraZeneca", vēl ir jāpēta.

Sēdē tika nolemts, ka nav pamata izdalīt konkrētas riska grupas un, ja vien cilvēks vakcinācijas brīdī atbilst Covid-19 vakcinācijas rokasgrāmatā minētajiem kritērijiem, kas ļauj viņam saņemt Covid-19 vakcīnu, tad viņš arī tiek vakcinēts ar jebkuru pieejamo Covid-19 vakcīnu.

EZA kopā ar ekspertiem no dažādām Eiropas valstīm turpina izskatīt papildu datus, ko sniedz valstis, kur notikuši šie gadījumi, kā arī iespējamos bioloģiskos notikumu attīstības mehānismus. IVP kopā ar ZVA pārstāvjiem tiem seko līdzi un koriģēs Latvijas rekomendācijas, ja un kad tas būs nepieciešams.

Vai iespējams mainīt “AstraZeneca” vakcīnas intervālu starp abām devām?

IVP sēdē tika izskatīti Veselības ministrijas darba grupas vakcinācijai pret Covid-19 uzdotie jautājumi saistībā ar "AstraZeneca" vakcīnu devu intervāliem.

Viens no tiem bija par to, vai iedzīvotājs savu otro vakcīnas devu objektīvu iemeslu dēļ var saņemt ātrāk, jo ir valstis, kas ceļotājiem pieprasa pabeigtu vakcināciju ar divām devām.

Šobrīd Latvijā otrās devas saņemšana rekomendēta posmā no 9. līdz 12. nedēļai. 

IVP skaidro, ka atbilstoši zāļu lietošanas instrukcijai "AstraZeneca" otrās devas intervāls ir noteikts no 4. līdz 12. nedēļai. Tomēr, ņemot vērā PVO rekomendācijas un to pamatojuma dokumentus, IVP joprojām starp abām devām rekomendē intervālu no 9 līdz 12 nedēļām.

Vakcinācijā vairāku nedēļu intervāls starp vakcīnu devām ir ierasta prakse, taču  gadījumos, kad rodas grūtības izvēlēties konkrētu laiku šo rekomendēto 9 līdz 12 nedēļu intervālā, otrās devas saņemšanas vizīte plānojama tuvāk 12. nedēļai, kas zinātniskajās publikācijās uzrāda augstāku iedarbīgumu pret simptomātisku Covid-19.

Savukārt, ja kādas izņēmuma situācijas gadījumā otrās devas saņemšanu nepieciešams nozīmēt agrāk par rekomendētajām 9 līdz 12 nedēļām pēc pirmās devas, ārstam, kurš sniedz vakcinācijas konsultāciju, vakcīnas saņēmējs ir jāinformē, ka šādā intervālā iespējams mazāks vakcīnas iedarbīgums pret Covid-19 nekā tad, ja vakcīnas otrā deva tiek saņemta pēc garāka intervāla (9.–12. nedēļā).

 

Citi šobrīd lasa

Dānija atteicās no "AstraZeneca" vakcīnas. Kas notiks ar neizlietotajām devām? 8
Paveikta unikāla 8 stundu operācija 38 gadus vecam vēža pacientam Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā 1
Sedokovas dēļ zaudējis kaisli pret spēli? Jānis Timma Krievijā palicis bez darba 2
Pievienot komentāru

Владислав Галкин: тайна его смерти до сих пор не раскрыта

Потеря за потерей: в день похорон принца Филиппа скончался близкий друг Елизаветы II