Šokolāde ir veselīga – palīdz diabēta profilaksei un slaidajai līnijai
Neticami, bet pētījumi liecina, ka arī svara vērošanas nolūkā nav nepieciešams atteikties no šokolādes. Tieši otrādi – šis kārums palīdz būt slaidiem.
Esi vesels

Šokolāde ir veselīga - palīdz diabēta profilaksei un slaidajai līnijai

Jauns.lv

Pētījumi liecina, ka regulāra šokolādes ēšana (īpaši tumšās šokolādes) patīk ne tikai garšas kārpiņām, bet visam organismam kopumā. Viss, kas vajadzīgs, lai sajustu veselīgo efektu, ir daži šokolādes gabaliņi dienā.

Samazina sirds slimību risku un pazemina asinsspiedienu

Ja jūs kādreiz piemeklējusi sirdstrieka, šokolādes tāfelīte, iespējams, nebūs tas, ko ārsts ieteiks, lai jūs uzlabotu veselību, tomēr pierādījumi, kas gūti Zviedrijā, vedina domāt, ka šokolāde var samazināt risku nākotnē piedzīvot atkārtotu sirdstrieku.

Zinātnieki aptaujāja vairāk nekā 1000 cilvēku, kam bija bijusi sirdstrieka, un astoņus gadus sekoja līdzi viņu veselībai, lai redzētu, kā šokolāde to ietekmē. Secinājums: jo vairāk šokolādes tika apēsts, jo mazāks kļuva risks nomirt sirdstriekas laikā (tika ņemti vērā arī citi riska faktori korpulence, smēķēšana un alkohola lietošana). Tiem, kuri regulāri ēda šokolādi (divas vai vairāk reizes nedēļā), bija līdz pat trim reizēm mazāki draudi nomirt ar sirds problēmām, nekā tiem, kas šokolādi neēda. Pat tad, ja cilvēki šokolādi ēda retāk nekā reizi mēnesī, tas nodrošināja ievērojamu aizsardzības efektu.

Kādā citā pētījumā atklājās, ka tad, ja ik dienu piecu gadus pēc kārtas apēd nelielu tumšās šokolādes gabaliņu, var par piektdaļu samazināt sirdslēkmes un sirdsslimību draudus. Savukārt vācu pētnieki atklāja, ka tiem, kuri ēda visvairāk šokolādes – vidēji 7,5 g dienā (tas ir aptuveni viens 100 g smagas šokolādes tāfelītes gabaliņš) – , bija par 39% mazāki sirdslēkmes vai insulta draudi nekā tiem, kuri šokolādi ēda mazāk – tikai ap 1,7 g dienā. Vācieši šos secinājumus izdarīja, kad bija desmit gadus novērojuši vairāk nekā 19 000 cilvēku. Un, lai gan atšķirība ir nieka seši grami, kā sacīja viens no vadošajiem pētniekiem, Vācijas Uztura izpētes institūta zinātnieks Dr. Braiens Buijse, ja cilvēki, kuri neēd šokolādi, katru dienu apēstu šos sešus gramus, sirdslēkme un insults piemeklētu ievērojami retāk – desmit gadu laikā uz 10 tūkstošiem cilvēku būtu šo slimību gadījumu būtu par 85 mazāk.

Tumšā šokolāde palielina arī tā saukto labo ABL holesterīnu. Pētījumos norādīts, ka tā samazina trombocītu salipšanu (asins recekļi) un uzlabo endotēlija funkcionēšanu. Endotēlijs ir šūnu slānis, kas izklāj asinsvadu iekšējo virsmu. Turklāt tumšā šokolāde var jūtami samazināt arī asinsspiedienu, īpaši tiem, kuriem tas jau ir paaugstināts. Kādā pētījumā zinātnieki pārliecinājās, ka tikai daži šokolādes gabaliņi dienā (6,3 g) pieaugušajiem, kuriem ir mērena hipertensija, samazināja sistolisko spiedienu par 2,9 mmHg, bet diastolisko spiedienu par 1,9 mmHg. Turklāt pētījuma dalībnieki nepieņēmās svarā. Bet tai patiešām jābūt tumšajai šokolādei, jo baltajai nav nekāda efekta. To apstiprina kāds cits pētījums, kurā salīdzināja tumšās un baltās šokolādes iedarbību. Tikai tumšā šokolāde pacientiem ar paaugstinātu asinsspiedienu to ievērojami samazināja.

Laba slaidajai līnijai

Neticami, bet pētījumi liecina, ka arī svara vērošanas nolūkā nav nepieciešams atteikties no šokolādes. Gluži otrādi, šis kārums var pat palīdzēt kļūt slaidiem. Sandjego Kalifornijas universitātes zinātnieki novēroja 1000 vīriešus un sievietes un atklāja, ka regulārie šokolādes ēdāji bija tievāki nekā tie, kas to baudīja ne tik bieži. Šokolādes ēdāji neuzņēma mazāk kaloriju kā pārējie (patiesībā viņi pat ēda vairāk) vai netrenējās biežāk, tomēr viņu ĶMI (ķermeņa masas indekss, pamatojoties uz svara attiecību pret garumu) bija ievērojami zemāks. Pētnieki domā, ka iemesls tam varētu būt šokolādes vielmaiņu veicinošais efekts.

Arī nu jau aizsaulē aizgājušais franču ārsts Mišels Montinjaks, slavenās Montinjaka diētas autors, uzskatīja, ka tumšā šokolāde ir diētisks produkts un to var izmantot cīņā ar lieko svaru. Taču arī šajā gadījumā labvēlīgi figūru ietekmē tikai tumšā šokolāde, kas satur 70% vai vairāk kakao.

Montinjaka diētas pamatā ir princips, ka dažādi ogļhidrāti atšķirīgi paaugstina cukura līmeni asinīs. Jo vairāk cukura nonāk asinsritē, jo lielāka ir iespēja, ka jūs pieņemsities svarā, tāpēc uzturā jāierobežo vienkāršie ogļhidrāti, kas asinīs nonāk strauji un uzreiz palielina cukura līmeni. Glikēmiskā indeksa (GI) sistēmā visi ogļhidrāti ir klasificēti atkarībā no to spējas paaugstināt cukura līmeni asinīs. Piemēram, kartupeļiem GI ir virs 50, turpretim tumšās šokolādes GI ir tikai 25 – tikpat liels kā dažām pupiņu šķirnēm, dārzeņiem un augļiem. Lūk, tāpēc Montinjaks uzskatīja, ka tumšo šokolādi var ēst, cik kārojas, un vienlaikus zaudēt svaru.

Dabisks sauļošanās un pretklepus līdzeklis

Ja jūs nomoka nepatīkams klepus, iedzeriet maziem malciņiem tasīti kakao vai apēdiet kumosiņu šokolādes – tas iedarbosies labāk par parastajām pretklepus zālēm. Šāds ieteikums izriet no kāda Apvienotajā Karalistē veikta pētījuma. Nelielā eksperimentā, ko īstenoja Londonas Karaliskās koledžas pētnieki, tika atklāts, ka šokolādes sastāvā esošais teobromīns iedarbojas daudz efektīvāk par kodeīnu, kam ir pretklepus un pretsāpju īpašības. Turklāt teobromīnam nebija nekādu blakņu.

Lai uzņemtu tādu daudzumu teobromīna, kāds tika izmantots izmēģinājumā, dienā būtu jāizdzer aptuveni divas tasītes kakao.

Šokolāde arī ļauj aizsargāt ādu pret kaitīgo saules UV radiāciju. Grupa brīvprātīgo, kas trīs mēnešus ēda flavanoliem bagātinātu šokolādi, ievēroja, ka viņu minimālā eritēmas deva – UV deva, kas nepieciešama, lai āda saulē kļūtu sārta – divkāršojās. Jāpiebilst, ka viņi apēda tikai 20 g dienā, kas ir līdzvērtīgi apmēram sešiem šokolādes tāfelītes gabaliņiem. Cita grupa, kas ēda šokolādi, kurā bija maz flavanolu, pozitīvas pārmaiņas ādas izturībā nenovēroja.

Aizkavē diabētu

Ticiet vai ne, bet šokolāde spēj aizkavēt otrā tipa cukura diabēta rašanos, bet atkal – tikai tumšā šokolāde. Kādā pētījumā, kas veikts Itālijā, zinātnieki atklāja, ka grupai pilnīgi veselu brīvprātīgo, kuri divas nedēļas apēda pa 100 g šokolādes dienā (tumšās, ne baltās šokolādes), uzlabojās jutība pret insulīnu (pazemināta jutība pret insulīnu var izraisīt otrā tipa cukura diabētu). Tas liek domāt, ka šokolādei ir būtiska loma cukura diabēta profilaksē, un tā vājina nepatīkamos simptomus, ja ir hronisks noguruma sindroms. Savukārt, ja katru dienu divas nedēļas pēc kārtas apēd 40 g (četrus gabaliņus) tumšās šokolādes, var samazināt trauksmi, turklāt šis līdzeklis palīdz pat ļoti liela stresa apstākļos.

Labumu pārpilnība

Kā tas ir iespējams, ka taukiem bagātīgs un cukura pārpilns produkts kā šokolāde ir tik labs veselībai? Jāsaka, ne jau visa šokolāde tiek gatavota vienādi. Lielākā daļa pētījumu apgalvo, ka veselībai laba ir tumšā šokolāde, kuras sastāvā ir vismaz 70% kakao. Kaut arī tumšās šokolādes sastāvā ir bagātīga cukura porcija, kakao veselīgais spēks neitralizē cukura negatīvo iedarbību.

Kakao sastāvā ir daudz flavanolu, dabīgas augu antioksidantu komponentu apakšgrupas, ko sauc par flavonoīdiem. Tie ir plaši pazīstami ar sirds veselībai noderīgām īpašībām. Panamas kuna cilts indiāņi, kas regulāri lieto daudz flavanoliem bagātīgā kakao, nekad neslimo ar hipertonisko slimību (paaugstināts asinsspiediens) un nepiedzīvo sirdstrieku, par spīti sāls daudzumam, ko viņi pievieno ēdienam.

Diemžēl lielākajā daļā komerciāli ražotās šokolādes ir maz flavanolu. Rūgtās garšas dēļ ražotāji izvēlas šīs sastāvdaļas upurēt. Taču likums ir šāds – jo lielāks kakao procents šokolādes produktā un rūgtāka garša, jo augstāks flavanolu līmenis.

Runājot par šokolādē esošajiem taukiem, lielākā daļa ir stearīnskābes triglicerīdu veidā, kas palielina ABL holesterīna daudzumu un viegli tiek izvadīts no organisma. Turklāt tauki palēnina ātrumu, ar kādu cukurs iekļūst asinsritē, padarot tumšo šokolādi par zema glikēmiskā indeksa (GI) produktu.

Baltā šokolāde var noderēt vīriešiem

Uzskata, ka par šokolādes pozitīvo iedarbību jāpateicas flavanoliem, jo tikai flavanoliem bagātīga šokolāde (tumšā) spēj labvēlīgi ietekmēt veselību. Baltās šokolādes sastāvā nav flavanolu, tāpēc ieguvums no tās nav tāds, kā no tumšās. Taču kādā jaunā pētījumā atklāts, ka baltā šokolāde uzlabo trombocītu funkcijas vīriešiem un tādējādi nāk par labu sirdij. Tas vedina domāt, ka šokolādē bez flavanoliem ir arī citas veselībai labas vielas.

Žurnāls "Ko Ārsti Tev Nestāsta" / Foto: Shutterstock

Tēmas