Kāpēc sāp kreisajā paribē un metas nelabi? Atbild gastroenteroloģe
Vēdera dobumā esošais orgāns aizkuņģa dziedzeris ir atbildīgs par gremošanas fermentu, dažu hormonu, piemēram, insulīna, ražošanu. Atbild Veselības centra 4 gastroenteroloģe Ilona Vilkoite.
Ja kreisajā paribē ir stipras sāpes, kas var izstaroties uz muguru, vemšana, caureja, uzpūsts vēders, smaguma sajūta, drebuļi un temperatūra, tas var liecināt par aizkuņga dziedzera akūtu iekaisumu jeb akūtu pankreatītu. Akūtu nepārejošu sāpju gadījumā jāsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība.
Bieži vien svētku reizēs, kad galdi lūst no pārpilnības, mēdzam veicināt ne tikai lieko rezervju uzkrāšanos, bet arī nodarīt pāri aizkuņģa dziedzerim. Tad tas saņem pamatīgu triecienu pēc cepešu, karbonāžu, rasola, pīrāgu un citu svētku labumu baudīšanas lielās porcijās un var ļoti jutīgi reaģēt uz trekna ēdiena un alkohola kombināciju. Īpaši tiem, kuriem jau ir kādas diagnosticētas vai nediagnosticētas aizkuņģa dziedzera kaites. Viegls akūts pankreatīts svētku laikā nav nekāds retums. Cilvēkiem, kuri ir piedzīvojuši kaut vienu pankreatīta lēkmi, svētku galds un alkohols faktiski ir kontrindicēts. Tā kā aizkuņģa dziedzera veselības traucējumu gadījumā mazāk kaitīgs alkohols vispār nepastāv, uz atlikušo dzīvi no tā ir jāatsakās.
Ja cilvēkam ir konstatēti žultsakmeņi, aizkuņģa dziedzeris ir jāuzmana īpaši rūpīgi – žultsakmeņu slimības paasinājums, akmeņu migrācija pa žultsvadiem ir otrs biežākais (aiz alkohola) aizkuņģa dziedzera iekaisuma iemesls.
Ja ir kādi simptomi vai aizdomas par aizkuņģa dziedzera veselības problēmām, ieteicams nekavēties ar gastroenterologa apmeklējumu vai arī jāvēršas pie sava ģimenes ārsta.
Zināšanai
● Lai nebūtu aizkuņģa dziedzera veselības problēmu, ikdienā lieto pavisam vienkāršu ēdienu, nepārēdies, neēd pārāk treknus un asus ēdienus, pārmērīgi nelieto alkoholiskus dzērienus, piesardzīgi lieto pārtikas piedevas, vitamīnus, bez ārsta nozīmējuma nelieto medikamentus.