Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Visbiežāk insults ir ārstējams pirmo 4,5 stundu laikā kopš pirmo simptomu parādīšanās. Visbiežākā cilvēku pieļautā kļūda ir kavēšanās ar neatliekamās medicīniskās palīdzības izsaukšanu, domājot, ka simptomi samazināsies vai pāries paši no sevis. (Foto: Shutterstock)
 

Mikroinsults: par ko tas brīdina, skaidro neiroloģe

Runā speciālists
2020. gada 17. novembrī 20:14 2020. gada 17. novembrī 20:14
  "100 Labi Padomi"
Saslimšana, ko tautā mēdz saukt par mikroinsultu, patiesībā ir tranzitora jeb pārejoša išēmiska lēkme. Tas nozīmē, ka pacientam parādās insultam raksturīgie simptomi, bet tie pāriet visbiežāk vienas stundas laikā, dažreiz var ilgt līdz pat 24 stundām. Ja simptomi saglabājas ilgāk par 24 stundām, tad diagnoze jau būs insults. Skaidro Baltijas Vēnu klīnikas neiroloģe Nora Jurjāne. 

Abos gadījumos iemesls tam ir kādas smadzeņu daļas apasiņošanas traucējumi. Un, kaut arī pārejošas išēmiskas lēkmes gadījumā smadzeņu asins apgāde atjaunojas, bojājums galvas smadzenēs neizveidojas un simptomi izzūd pilnībā, tas ir nopietns signāls, ka nākotnē šim pacientam var attīstīties insults. Tāpēc obligāti jāvēršas pie ārsta arī tad, ja simptomi izzuduši, lai precizētu iemeslus un novērstu insulta iespējamību nākotnē.


Diemžēl, parādoties simptomiem, mēs nevaram zināt, vai tā būs tikai lēkme vai attīstīsies insults ar smadzeņu šūnu bojāeju un paliekošiem funkcionāliem traucējumiem, tāpēc ir vērts atgādināt, kādas ir galvenās insulta pazīmes.

■ Pēkšņs sākums, vienpusējs kustību traucējums vai zudums, noslīdējis mutes kaktiņš, notirpums un/vai nejutīgums vienā ķermeņa pusē, kustību koordinācijas traucējumi un reibonis, redzes traucējumi ar dubultošanos un reiboni, nespēja runāt un/vai saprast teikto, pēkšņi mainījusies balss, grūtības norīt.

■ Eksprestests ĀTRI (Atsmaidīt, Turēt, Runāt, Izsaukt) ļauj apstiprināt aizdomas par insulta iestāšanos. Pat viena pazīme ir gandrīz pilnīgi ticams pierādījums, ka noticis insults.

  • Ā – Atsmaidīt: pacientam palūdz pasmaidīt vai parādīt zobus. Ja vērojams mutes kaktiņa noslīdējums vienā sejas pusē, tā varētu būt insulta pazīme.
  • T – Turēt: pacients tiek palūgts pacelt rokas uz priekšu un noturēt šādā pozīcijā. Ja cilvēks var pacelt tikai vienu roku, bet otru ar grūtībām vai nevar noturēt tās horizontālā stāvoklī, tā varētu būt insulta pazīme.
  • R – Runāt: cilvēks tiek lūgts atkārtot vārdus. Ja runa ir neskaidra, pacients nevar atkārtot izteiktās frāzes, tā varētu būt insulta pazīme.
  • I – Izsaukt: ja ir šādas pazīmes, nekavējoties jāsauc neatliekamā palīdzība, zvanot 113.

Pacientus ar insulta diagnozi stacionē akūta insulta ārstēšanai piemērotā slimnīcā, kurā ir Insulta vienība. Ir gadījumi, kad, pacientam veicot galvas smadzeņu datortomogrāfijas vai magnētiskās rezonanses izmeklējumu, konstatē, ka viņš ir agrāk pārcietis vienu insultu vai pat vairākus, bet cilvēks to nav pat pamanījis. Arī šādus gadījumus tautā dēvē par mikroinsultiem, jo simptomi bijuši tik īslaicīgi vai nenozīmīgi, ka tiem nav pievērsta vērība, bet smadzeņu bojājums tomēr ir attīstījies. Tikai laikus veicot izmeklējumus, iespējams precizēt šo insultu iemeslus un samazināt jaunu veidošanās risku.

Zināšanai

● Insults ir ārstējams pirmo 4,5 stundu laikā kopš pirmo simptomu parādīšanās. Visbiežākā cilvēku pieļautā kļūda ir kavēšanās ar neatliekamās medicīniskās palīdzības izsaukšanu, domājot, ka simptomi samazināsies vai pāries paši no sevis.

Saistītās ziņas

Postošs un neapturams. Insultu piedzīvojusī Līga dalās stāstā par pieredzēto 1
"Dusi mierā, 71. numur!" Pēc insulta miris 13 gadus vecs hokejists 2
Astoņus gadus pēc insulta Arnis Mednis atguvis ticību saviem spēkiem

Citi šobrīd lasa

VIDEO: Luka Banki pastāsta par savu ģimeni un atklāj, kāpēc lauku darbi viņam īpaši nepadodas
Vai Žagara lēmums pievienoties “Fenerbahce” varētu likt punktu gaitām Latvijas izlasē? Arī Banki situācija mazliet kutelīga 1
"Gribu justies kā Rīgā, nevis muhosranskā!" Rīdziniece sūdzas par sabiedriskā transporta šoferi
Pievienot komentāru