Superprodukti, kas stiprinās imūnsistēmu un uzlabos pašsajūtu
foto: Shutterstock.com
Dabasspēks

Superprodukti, kas stiprinās imūnsistēmu un uzlabos pašsajūtu

"Ko Ārsti Tev Nestāsta"

"Body Belief" ēšanas plāna mērķis ir noskaidrot, kuri pārtikas produkti izraisa autoimūnus stāvokļus, kad organisms uzbrūk pats sev. Šī ir soli pa solim izstrādāta stratēģija, kuras autore ir Ņujorkā dzīvojoša akupunktūriste un ārstniecības augu pazinēja Eimija Raupa. Aprakstītie superprodukti palīdzēs ātri rast risinājumu.

Miljoniem sieviešu iet cauri šādam tipiskam scenārijam.

Nogurums. Ķermenis sāp vietās, kur nekad iepriekš nav sāpējis. Zem acīm zili riņķi, hormoni izgājuši ārpus rāmjiem, un viss kļūst arvien sliktāk. Jūs apmeklējat ārstu un nododat asins analīzes, bet rezultāti ir normas robežās un neliecina par problēmām. Ārsts stāsta, ka ar jūsu veselību viss ir kārtībā.

Jūs turpināt ikdienas gaitas, taču jūtaties arvien vairāk nogurusi. Ķermenis sāp, spējas nav, galva dulla. Jūs apmeklējat citu ārstu cerībā rast kādu risinājumu, un atkal notiek tas pats. Asins analīzes neko neuzrāda, ārsts secina, ka viss ir kārtībā.

Tad jūs dodaties pie speciālista, bet arī tas neko neatrod. Laboratorijas testi ir normāli. Jūs jūtaties pārgurusi, nomākta, cīnāties ar ikdienas galvassāpēm, sāp viss ķermenis, bet ārsti stāsta, ka ar jums viss ir kārtībā. Visticamāk, esat vienkārši pārstrādājusies vai neizgulējusies, vai – “viss ir jūsu galvā”.

Taču tik vienkārši tas nebeidzas. Beidzot saņemat diagnozi, un tie ir kādi autoimūni traucējumi. Rietumu medicīnā nav pārāk daudz ārstēšanas iespēju, kas jums varētu palīdzēt.

Pieejamās metodes ietver steroīdu un imūnsistēmu nomācošu medikamentu lietošanu, kam ir blakusefekti, un uz organismu tie iedarbojas ļoti traumatiski.

Amerikas ar autoimūnajām slimībām saistītā asociācija (AARDA) lēš, ka aptuveni 30 miljoniem amerikāņu sieviešu ir diagnosticēta vismaz viena autoimūna slimība. Vēl satraucošāks ir fakts, ka daudzas dzīvo, nezinot, ka ir slimas, jūtas slikti un nesaprot, kāds tam ir iemesls.

Tā kā ir vairāk nekā 100 apstiprinātu autoimūnu stāvokļu, kam raksturīgi neizteiksmīgi un nespecifiski simptomi, daudzi ārsti tos nediagnosticē vai nosaka nepareizu diagnozi.

Autoimūnos stāvokļus var saasināt daudzi dažādi produkti, taču brīdī, kad imūnsistēma atkal spēj sevi regulēt un zarnu caurlaidība samazinās (tas ir galvenais autoimūno slimību cēlonis), organisms vairs tik asi pret šiem produktiem nereaģēs.

"Body Belief" ēšanas plāna mērķis ir atrast produktus, pret kuriem organisms reaģē visasāk, lai varētu mainīt uzturu un šādi uzlabot pašsajūtu.

Lūk, daži produkti, kas var palīdzēt atrisināt autoimūnās problēmas.

Mājās gatavots kaulu buljons

Mājās gatavots kaulu buljons bagātīgi satur kalciju, magniju, fosforu, glikozamīnu un hondroitīnu – visu, kas nepieciešams, lai imūnsistēma optimāli funkcionētu. Vissvarīgākais komponents buljonā ir želatīns. Tas ir fenomenāls olbaltumvielu avots, kas apgādā organismu ar būvmateriāliem, lai varētu stiprināt veselību, ilgi dzīvot un justies enerģiski. Lai sadziedētu caurās zarnas sindromu un samazinātu pārmērīgu zarnu caurlaidību, želatīns ir obligāts.

Jūsu mērķim vajadzētu būt katru dienu uzņemt 175–240 ml kaulu buljona.

Dzeriet to kā tēju, pievienojiet saviem iecienītajiem produktiem vai gatavojiet buljonā ēdienu. Galvenais nosacījums – dabūjiet to katru dienu sev vēderā.

Ja tik daudz buljona nevarat iedzert un, to darot, slikti jūtaties, varat to aizvietot ar divām karotēm želatīnu saturoša uztura bagātinātāja. Taču paturiet prātā, ka ideālajā gadījumā īstu buljonu ar pulveri būtu vēlams aizvietot tikai pusi laika (labāk mazāk), piemēram, trīs reizes nedēļā.

Ja organisms nav radis pie buljona dzeršanas, varat uzņemto daudzumu palielināt pakāpeniski līdz 200 ml dienā. Svarīgi šajā procesā ieklausīties savā organismā. Ja jūtat diskomfortu vai parādās kādi gremošanas traucējumi, pārtrauciet dzert 200 ml dienā un uzņemiet uz pusi mazāku buljona daudzumu. Pēc 10–14 dienām mēģiniet devu atkal palielināt un pavērojiet, kā jūtaties.

Olas dzeltenums

Katru dienu apēdiet vienu vai divus bioloģisko olu dzeltenumus. Kad noteikts alerģijas izraisītājs un tās nav olas, varat pakāpeniski iekļaut uzturā arī olu baltumus. Nedēļā uzņemiet no astoņiem līdz divpadsmit dzeltenumiem.

Tādu vistu olu dzeltenumi, kuras dzīvo brīvās turēšanas apstākļos un ir knābājušas zāli, bagātīgi satur auglību veicinošās Omega 3 taukskābes un A un E vitamīnu, kā arī ar holīnu.

Pārliecinieties, ka vistas, kuru olas iegādājaties, nav barotas ar soju, jo sojas olbaltumvielas no putnu barības var nonākt olās un tālāk izraisīt autoimūnas reakcijas.

Lai tiešām neapēstu ne kriksīti olas baltuma, kad atdalāt dzeltenumu, noskalojiet to ūdenī.

Daži vienkārši veidi, kā pievienot olas dzeltenumus savam ikdienas uzturam: iejaukt tos buljonā, iegūstot gardu olu zupu, vai izcept olas dzeltenumu izgrebtā avokado pusītē (angliski to dēvē par yolkocado, un tas garšo brīnišķīgi.). Olas dzeltenumu var izmantot arī kā saistvielu gaļas bumbiņām vai citu gaļas ēdienu gatavošanā. Pagatavojiet mājās majonēzi – tā ir vēl viena iespēja, kā iekļaut uzturā olu dzeltenumus. Varat arī vienkārši uzcept tos uz pannas (kokosriekstu eļļā vai gī sviestā), un tā būs ātra, veselīga uzkoda.

Sarkanā gaļa un mājputnu gaļa

Nedēļā apēdiet 6–10 porcijas gaļas, bet ēdiet tikai tādu gaļu, kas iegūta no lopiņiem, kuri ganījušies ganībās, ēduši zāli un nav saņēmuši hormonus un antibiotikas. Varat izvēlēties starp jēru, liellopu, cūku, tītaru vai vistu. Bekonu un desiņas drīkst ēst vienu vai divas reizes nedēļā, ja vien tās nesatur nitrītus un glutēnu. Ar zāli barots liellops ir vienīgais liellops, kādu jums vajadzētu ēst, un vistas, kas audzētas brīvās turēšanas apstākļos un ārā, ir vienīgās vistas, kuras vajadzētu izvēlēties par gaļas avotu.

Gaļu drīkst grilēt, vārīt vai apcept, izmantojot labas taukvielas, buljonu vai abus divus.

Aknas

Šī orgānu gaļa ir ļoti vērtīgs produkts. Nedēļā vajadzētu apēst 100 gramu kvalitatīvu aknu, kas iegūtas no mazajām zivīm vai ar zāli barotiem dzīvniekiem. Mencām, vistām un jēriem ir vislabākās aknas. Patiesībā tas ir viens no vislabākajiem produktiem, kas bagātīgi satur uzturvielas, ir piesātināts ar antioksidantiem un antiautoimūniem savienojumiem. Aknas bagātīgi satur arī folātus, B12 vitamīnu, pantotēnskābi, riboflavīnu, inozitolu, niacīnu, selēnu un A vitamīnu. 100 gramos uz pannas apceptu vistu akniņu būs trīsreiz vairāk folātu nekā līdzvērtīgā svaigu spinātu porcijā.

Jūras produkti

Vēlams katru nedēļu apēst 8–12 jūras produktu porcijas. Tās varētu būt dziļos, aukstos ūdeņos ķertas jūras zivis, savvaļā zvejotas jūras veltes, tostarp garneles, gliemenes un citas jūras radības. Ēdiet arī lasi, sardīnes, foreles, siļķes, tilapiju, mencu, anšovus, astoņkājus, jūras ķemmītes, krabjus, tīģergarneles, kalmārus, austeres, paltusu, skumbriju un citas zivis. Tās bagātīgi satur Omega 3 taukskābes, kā DHS un EPS, D vitamīnu un B12 vitamīnu, kā arī cinku. Tvaicējiet, cepiet cepeškrāsnī, grilējiet, apcepiet uz pannas un vienmēr ēdiena gatavošanā izmantojiet labas taukvielas.

Zivs ikri

Vienu vai divas reizes nedēļā apēdiet aptuveni 30 gramus zivju ikru, jo tajos ir laba Omega 3 un Omega 6 taukskābju proporcija. Mūsu mērķis ir samazināt uzturā Omega 6 taukskābju daudzumu un palielināt Omega 3 taukskābju daudzumu, kas ļauj organismā samazināt sistēmiskā iekaisuma līmeni. Zivju ikri tiek dēvēti dažādos vārdos – kaviārs, tobiko (lidzivs ikri) un ikura (laša ikri). Eimija dod priekšroku tobiko, jo šie ikri ir mazi un pārāk negaršo pēc zivīm.

Bioloģiskās eļļas un tauki

Katru dienu uzņemiet vienu vai divas ēdamkarotes bioloģiski sertificētu eļļu un tauku, piemēram, extra virgin olīveļļu, avokado eļļu, kokosriekstu eļļu, palmu eļļu, dzīvnieku taukus, speķi un fermentētu gī sviestu.

Visas šīs taukvielas satur svarīgas taukskābes, kas palīdzēs regulēt imūnsistēmas darbību un sadziedēt caurās zarnas.

Eļļām jābūt auksti spiestām un bioloģiski sertificētām, savukārt taukiem vajadzētu būt iegūtiem no dzīvniekiem, kas baroti ar zāli un tikuši ganībās. No visām citām eļļām un taukiem izvairieties, savukārt ieteicamās taukvielas varat izmatot cepšanā vai pievienot salātiem.

Augļi un dārzeņi

Teju ikviens dārzenis (izņemot tos, kas ir ar sēklām kā franču pupiņas) un visi augļi ir veselīgi. Mērķis – katru dienu apēst 5–10 porcijas.

Tēmas