Kādi ir ieteikumi personai ar akūtas elpošanas ceļu infekcijas pazīmēm
foto: EPA/Scanpix
Esi vesels

Kādi ir ieteikumi personai ar akūtas elpošanas ceļu infekcijas pazīmēm

Jauns.lv

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) publicējis speciālistu sagatavotos ieteikumus personām ar akūtas elpošanas ceļu infekcijas pazīmēm, saistībā ar COVID-19 infekciju.

SPKC aicina iedzīvotājus iepazīties ar sagatavoto informāciju un informēt arī apkārtējos par akūtas elpošanas ceļu infekcijas pazīmēm, kā arī noteiktajiem higiēnas un profilakses pasākumiem.

SPKC turpina sekot epidemioloģiskās situācijas attīstībai un veiktajiem pasākumiem saistībā ar COVID-19 izraisīto uzliesmojumu pasaulē. Līdz šim Latvijā apstiprināti divi  saslimšanas gadījumi ar COVID-19.

Ieteikumi personai ar akūtas elpošanas ceļu infekcijas pazīmēm Covid-19 infekciju izraisošais koronavīruss galvenokārt izplatās:

tieši kontaktējoties ar inficētu personu;

sīku pilienu veidā, kas rodas inficētajai personai runājot, šķaudot vai klepojot,

tieši pieskaroties inficētai personai (paspiežot roku vai skūpstoties),

kā arī netieša kontakta ceļā, pieskaroties virsmām un priekšmetiem, kam pieskārusies inficētā persona (piemēram, durvju rokturiem).

Tādēļ, personām, kam ir elpošanas ceļu infekcijas pazīmes (klepus, elpas trūkums, rīkles iekaisums, paaugstināta temperatūra) lūdzam ievērot šādus pamatnoteikumus:

1. Neapmeklēt sabiedriskas vietas un nedoties uz darbu un ciemos slimības laikā. Tas pats attiecas uz bērniem, kuriem ir slimības pazīmes - šādu bērnu nevest uz pirmskolas izglītības iestādi vai izglītības iestādi.

2. Sazināties ar ārstu telefoniski un, ja veselības stāvoklis to pieļauj - ārstēties mājās.

3. Ja 14 dienu laikā pirms saslimšanas esi apmeklējis Covid-19 skartās teritorijas, kurām tiek piemēroti īpašie piesardzības pasākumi (informācija par šīm teritorijām ir pieejama SPKC mājaslapā), zvani 113 un par to informē ārstniecības personu.

4. Izvairīties no tuva kontakta ar citiem cilvēkiem (ievērot distanci ne mazāk kā 2 metri).

5. Pēc iespējas ierobežot kontaktus ar ģimenes locekļiem, it sevišķi ar personām vecākām par 60 gadiem un cilvēkiem ar hroniskām slimībām vai novājinātu imunitāti (piemēram personām, kas saņem imūnsupresīvu terapiju).

6. Novērsties nost no citiem cilvēkiem, kad klepo vai šķauda.

7. Klepojot un šķaudot, nosegt muti un degunu ar vienreizlietojamo salveti, kuru pēc lietošanas izmet atkritumos, un pēc tam nomazgāt rokas; ja nav vienreiz lietojamās salvetes vai kabatlakatiņa, klepot vai šķaudīt iekšējā elkoņa locītavas virsmā (piedurknē), bet nedarīt to plaukstā.

8. Mazgāt rokas ar ūdeni un ziepēm vismaz 20-40 sekundes pēc klepošanas, šķaudīšanas vai deguna izšņaukšanas, vai lietot spirtu saturošu roku dezinfekcijas līdzekli.

SPKC visiem atgādina ievērot vispārējus sabiedrības veselības ieteikumus:

ja jūtieties slims, palieciet mājas;

ja saslimis bērns – nevediet viņu uz izglītības iestādi;

ja jūtieties slims, neapciemojiet vecākus cilvēkus un cilvēkus ar hroniskām saslimšanām,  jo viņiem ir lielāks risks slimot smagāk;

ievērojiet roku higiēnu, mazgājot ar ziepēm un ūdeni vai dezinficējiet ar dezinfekcijas līdzekli uz alkohola bāzes;

klepojot un šķaudot aizlieciet muti un degunu ar saliektu elkoni vai salveti – nekavējoties izmetiet salveti un nomazgājiet rokas;

izvairieties no cieša kontakta un ievērojiet distanci vismaz 2 metri no cilvēkiem ar akūtas elpceļu infekcijas simptomiem;

izvairies aiztikt ar rokām acis, degunu un muti.