foto: Shutterstock
Latvijā vēža pacientu nodrošinājums ar valsts apmaksātiem jaunākās paaudzes medikamentiem ir sliktākais Baltijas valstīs
2019. gada 21. maijs, 17:03

Latvijā vēža pacientu nodrošinājums ar valsts apmaksātiem jaunākās paaudzes medikamentiem ir sliktākais Baltijas valstīs

Jauns.lv / LETA

Latvijā vēža pacientu nodrošinājums ar valsts apmaksātiem jaunākās paaudzes medikamentiem ir sliktākais Baltijas valstīs, liecina Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas (SIFFA) apkopotie dati par inovatīvo zāļu pieejamību Baltijas valstīs onkoloģijas jomā.

Saskaņā ar SIFFA apkopoto informāciju Lietuvā pieejams 61 jaunākās paaudzes valsts kompensējamais medikaments vēža ārstēšanai, Igaunijā valsts apmaksā 52 šādus medikamentus, bet Latvijā - tikai 29.

Visvairāk jaunākās paaudzes kompensējamo medikamentu Baltijas valstīs pieejami plaušu un bronhu vēža ārstēšanai. Igaunijā valsts kompensē astoņus, bet Lietuvā septiņus jaunākās paaudzes medikamentus šī vēža ārstēšanai, kamēr Latvijā tiek kompensēti tikai divi plaušu un bronhu vēža ārstēšanai nepieciešami medikamenti.

Krūts vēža ārstēšanai Lietuvā un Igaunijā tiek kompensētas četras zāles, bet Latvijā šīs lokācijas vēzim tiek kompensēti divi medikamenti.

SIFFA informācija liecina, ka ir vēža lokācijas, kurām Latvijā nav neviena jaunākās paaudzes kompensējamā medikamenta, savukārt ir Lietuvā un Igaunijā. Piemēram, Igaunijā un Lietuvā tiek kompensēti šādi medikamenti vairogdziedzera un aknu vēža, kā arī kaulu metastāzes ļaundabīga audzēja ārstēšanai, kamēr Latvijā šādu medikamentu kompensējamo zāļu sarakstā nav.

Latvijā kopumā ir zemāka inovatīvo zaļu pieejamība nekā pārējās abās Baltijas valstīs. Šī gada martā Lietuvā valsts apmaksāja 88 inovatīvos medikamentus, Igaunijā - 86, bet Latvijā - tikai 53 medikamentus.

Vienlaikus SIFFA informācija liecina, ka pēdējos gados visās Baltijas valstīs pieaudzis kompensējamo inovatīvo zāļu apmērs, tostarp Latvijā. Ja 2017.gada martā Latvija kompensēja 30 inovatīvos medikamentus, bet 2018.gada martā - 31, tad 2019.gada martā šo medikamentu skaits pieaudzis līdz 53.

SIFFA Latvijā darbojas vairāk nekā 20 gadus un apvieno 19 biedrus - zāļu ražotājus, kas vienlaikus veic pētījumus, investē medikamentu attīstībā un sadarbojas ar veselības aprūpes jomu. SIFFA ir atklāta, brīvprātīga sabiedriska organizācija, kuras mērķis ir uzlabot veselības aprūpes kvalitāti un efektīvu zāļu pieejamību, informēt par kvalitatīvu veselības aprūpi un sekmēt zāļu ražotāju darbību Latvijā.

Tēmas