Vai vitamīni tiešām ir tik labi? Izrādās, visbīstamākie ir multivitamīnu kompleksi
Baidoties no gripas un citām sezonālām infekcijas slimībām, esam raduši pastiprināti lietot sintētiskos vitamīnus, kurus uzskatām par visdrošāko glābiņu. Bet vai tā tiešām ir, vai vitamīni ir tik nekaitīgi, kā pieņemts domāt?
Un ja vēl noteiktās devas vietā tiek ieņemta lielāka – ar domu, ka tā es būšu vēl veselīgāks... Daudziem pat prātā neienāk, ka nekaitīgo vitamīnu pārdozēšana var izraisīt saindēšanos.
Visbīstamākie ir multivitamīnu kompleksi, jo visas to sastāvā esošās vielas ir toksiskas, īpaši dzelzs un kalcijs, un saindēšanās ar tiem var būt pat nāvējoša. Multivitamīnu pārdozēšanas pirmie simptomi var izpausties, sākot ar neparastu urīna krāsu, sāpēm acīs, paātrinātu sirdsdarbību, līdz pat ģīboņiem, matu izkrišanai, sāpēm kaulos un locītavās. Tāds stāvoklis prasa mediķu nekavējošu iejaukšanos.
Savukārt B3 vitamīna pārdozēšana var izsaukt alerģijai līdzīgu reakciju – ādas apsārtumu, niezi, ekzēmu. Vienreizēja A un D vitamīnu pārdozēšana parasti paiet bez sekām, taču ilgstoša pārāk lielu devu lietošana var būt bīstama. D vitamīns veicina kalcifikātu veidošanos sirdī un nierēs, bet A vitamīna pārmērīga lietošana var izraisīt galvaskausa iekšējā spiediena paaugstināšanos un kaulu trauslumu.
Tāpēc lietojiet sintētiskos vitamīnus saprātīgi, stingri ievērojot devas! Bet vēl labāk ir paļauties uz dabas radītajiem vitamīniem, uzņemot tos ar veselīgu pārtiku.