Klusais slepkava C hepatīts - kā sevi pasargāt? INFOGRAFIKA
Vīrushepatīts C ir akūta vai hroniska vīrusa izraisīta infekcija, ar kuru Latvijā slimo ap 50 000 cilvēku jeb katrs piecdesmitais Latvijas iedzīvotājs. C hepatīts ir viltīga slimība, un mediķi to sauc par kluso slepkavu, jo lielai daļai C hepatīta slimnieku nav simptomu vai arī tie nav specifiski. Bieži vien inficētie par slimību uzzina vien pēc 10 vai vairāk gadiem, kad no hroniskās formas jau veidojas aknu ciroze vai aknu vēzis.
Vīrusam ir ilgs inkubācijas periods, tas organismā visu laiku mainās un rada jaunas mutācijas, vienlaikus lieliski sadzīvojot ar šūnām, tāpēc imūnsistēma nespēj to iznīcināt. Ar C hepatītu var inficēties, nonākot saskarsmē ar slima cilvēka asinīm. Šo slimību var iegūt ne vien dzimumceļā, bet arī veicot manikīru, pedikīru, iegūstot pīrsingu, kā arī ar sīkām sadzīves traumām un skrāpējumiem.
Pakalpojuma saņēmējiem ir tiesības zināt, vai instrumenti tikuši atbilstoši sterilizēti
Lai gan visaugstākais risks saslimt ar C hepatītu ir intravenozo narkotiku lietotājiem, pilnīgi pasargāts nav neviens, sevišķi tie, kuri ikdienā izmanto “pa draugam” zināmos zobārstniecības pakalpojumus vai dodas uz tetovēšanas un manikīra saloniem. Lai vai kādā vietā pakalpojums tiktu sniegts, ikvienam tā saņēmējam ir tiesības zināt, vai pirms pakalpojuma sniegšanas instrumenti tikuši atbilstoši sterilizēti. Instrumenti nekļūst droši, ja uz tiem dezinfekcijas nolūkos uzšļāc kādu dezinfekcijas šķīdumu, te runa ir par autoklāvu - īpašu ierīci, kurā speciālos šķīdumos un augstā temperatūrā izmantojamie instrumenti tiek apstrādāti vismaz stundu.
Instrumentu atbilstoša apstrāde ir nopietns process, kura veikšanas laikā Latvijā diemžēl vēl tiek pieļautas daudzas kļūdas, tomēr Veselības ministrija šai problēmai sola pievērst vairāk uzmanības. Kamēr tas ir solījumu izteiksmē un nav nodrošināta visaptveroša kontrole, lai izvairītos no inficēšanās ar C hepatītu, katram pašam būtu rūpīgi jāseko līdzi savas veselības drošībai, neizvēloties pakalpojumus apšaubāmās iestādēs vai pie individuālajiem komersantiem, turklāt vienmēr rūpīgi pārliecinoties, ka pakalpojuma sniedzējs instrumentiem tiešām ir nodrošinājis atbilstošu apstrādi.
Salonos ne vienmēr tiek ievērotas higiēnas prasības. Piemēram, lai izslēgtu iespēju inficēt klientu ar C hepatītu, tetovēšanas salonos būtu jāizmanto vienreizējās lietošanas adatas, bet pārpalikušās krāsas jāizlej. Praksē bieži gan tā nenotiek — adatu notīra, bet krāsas ielej atpakaļ kopējā burciņā. Šādā veidā, paši to nenojaušot, bieži inficējas jaunieši, norādot, ka bijuši labā salonā, kā galveno kritēriju minot pakalpojuma augsto cenu.
Vienīgais veids, kā pārliecināties par instrumentu drošību, ir tad, ja instruments, kurš saskaras ar pakalpojuma saņēmēja asinīm, viņa priekšā tiek izņemts no hermētiski noslēgta, sterila iepakojuma. Tikai šādā gadījumā var cerēt, ka tas nāk no sterilas vides un līdz ar to samazinās C hepatīta inficēšanās risks.
2013. gadā Veselības inspekcija ir veikusi aptauju, lai noskaidrotu iedzīvotāju pieredzi un viedokli par to, kā tetovēšanas un pīrsinga pakalpojumu sniedzēji ievēro higiēnas pasākumus procedūru laikā. No iegūtajiem rezultātiem tika secināts, ka daļa cilvēku, kas izmantojuši tetovēšanas salonu pakalpojumus, ir saskārušies ar dažādām komplikācijām - iekaisumu, strutošanu, ilgu brūces dzīšanas procesu un citām. Tika noskaidrots arī tas, ka daži aptaujātie pirms pakalpojuma saņemšanas tikai daļēji tika informēti par procedūras norisi un iespējamajiem riskiem, turklāt viņi nebija pilnībā pārliecināti, ka procedūra tiek veikta ar tīriem instrumentiem, ievērojot visas higiēnas prasības.
Inficēšanās risks joprojām augsts pat cilvēkiem, kas nepieder riska grupai
Pirmie C hepatīta simptomi ir apetītes un svara zudums, nogurums, muskuļu vājums, neskaidras sāpes vēderā, dzelte, sāpes muskuļos un locītavās, kā arī vemšana un caureja. Statistikas dati liecina, ka Latvijā C hepatīts joprojām ir svarīga veselības problēma un inficēšanās risks ir relatīvi augsts pat cilvēkiem, kuri nepieder riska grupai. Lai slimība tiktu laicīgi atklāta un ārstēta, mediķi mudina cilvēkus veikt analīzes C hepatīta vīrusa noteikšanai, it īpaši, ja bijušas vairākas ķirurģiskas operācijas, lietotas intravenozās narkotikas, izdarīts pīrsings vai tetovējums, periodiski apmeklēts stomatologs un ginekologs, notikusi bieža dzimumpartneru maiņa, regulāri veikts manikīrs un pedikīrs salonos, līdz 1992. gadam ir pārlietas donora asinis vai piekopts anālais sekss.
C hepatīts ir viena no bīstamākajām ārstējamajām slimībām Latvijā, un pēdējo gadu tendences norāda, ka pacientu īpatsvars nesamazinās, jo ārstēšanas iespējas Latvijā ir ierobežotas. Infektologi Latvijā uzsver, ka pašlaik valsts nav pietiekami aktīva tādu preventīvo pasākumu izstrādāšanā, kas ļautu izvairīties no C hepatīta, tāpat trūkst budžeta efektīvai slimības apturēšanai nacionālā mērogā. Kopējais C hepatīta pacientu skaits Latvijā ir gandrīz 50 tūkstoši cilvēku, un ik gadu no jauna atklāto pacientu skaits Latvijā pieaug par aptuveni 5%.
Nav zināms, cik līdzekļu 2017. gadā atvēlēts C hepatīta ārstēšanai
Kopš 2016. gada Latvijā ir pieejama jaunās paaudzes valsts apmaksāta terapija. Lai gan veselības ministre Anda Čakša solījusi šim mērķim papildus līdzekļus, dažas dienas pirms jaunā gada joprojām nav skaidri zināms, cik līdzekļu šim mērķim atvēlēts 2017.gadā un cik lielam skaitam C hepatīta pacientu ir cerības uz atveseļošanos.
Neskaidrības rodas arī gadījumos, kad personas ar C hepatītu inficējas ārstniecības procesā, piemēram, asins pārliešanas rezultātā. Šādās situācijās, lai saņemtu valsts apmaksātu ārstēšanu, pacienti nereti gaida garās rindās, lai gan inficēšanās nav notikusi viņu vainas dēļ. Lai šo pacientu ārstēšana notiktu operatīvi un tajā pašā laikā netiktu atņemtas ārstēšanās iespējas citiem C hepatīta pacientiem, kuri gaida rindā uz valsts apmaksāto terapiju, šādos gadījumos būtu jāpiešķir papildus finansējums no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem, tomēr praksē tā nenotiek.
Lai gan C hepatīts Latvijā ir akūta problēma, kompleksa plāna Veselības ministrijai joprojām nav. Tā vietā ik gadu tiek dzēsts ugunsgrēks, nosakot pacientu grupas, kam ārstēšana ir nepieciešama primāri – tuvāko gadu laikā ārstēšana ar jauno terapiju tiks nodrošināta tikai pacientiem ar smagākām C hepatīta formām, bet citu ar C hepatītu saistīto problēmu risināšanai izveidota kārtējā darba grupa, kas gatavo rekomendācijas C hepatīta pacientu ārstēšanai, balstoties uz starptautiskām vadlīnijām.
Karlīna Timofejeva / Foto: Shutterstock