Pēdējais laiks glābt pašus mediķus. Ātrās palīdzības feldšeris: "Arī mūsu bērni grib ēst!"
Vīrietim kaklā iedūrusies metāla šķemba, strādnieks remonta laikā nokritis no kāpnēm, vilciens notriecis riteņbraucēju – šie ir tikai daži cietušie vienas dienas laikā, pie kuriem steidzās Neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādes. Taču dienestu ir pārņēmusi krīze, un kādā dienā mediķus nelaimē nokļuvušais var nesagaidīt.
NMPD izlēmis izsludināt ārkārtas medicīnisko situāciju Rīgas reģionālajā centrā, jo mediķi lielā skaitā pamet darbu. Iemesls ir lielā slodze, nesamērīgi mazais atalgojums un neskaidrība par to, kas būs nākamgad.
Augstos toņos
NMPD darbinieki, tiekoties ar veselības ministri Andu Čakšu, neslēpa sāpi par zemo atalgojumu, drošības apdraudējumiem un viņu profesijas nākotni, brīžiem diskusija ar Veselības ministrijas valsts sekretāra pienākumu izpildītāju Dainu Mūrmani-Umbraško un darbiniekiem norisinājās augstos toņos. Čakšas nosauktais ārsta palīgu vidējais atalgojums, kas šogad esot sasniedzis 1003 eiro pirms nodokļiem, raisa tikai sašutumu. Mediķi norāda, ka šādu atalgojumu savā algas lapiņā neredz, bet ministre piebildusi, ka tā ir vidējā alga, vieni saņem mazāk, citi vairāk. Latvijas Ārstu biedrības valdes loceklis, bijušais NMPD Zemgales reģionālā centra vadītājs Roberts Fūrmanis ministrei paudis, ka mediķi jūtas piemānīti, jo nav guvuši apstiprinājumu, ka viņu atalgojums nākamgad tiks palielināts par 20%, jo politiskās iniciatīvas jaunā valdība var arī neatbalstīt.
Jāprasa no ievēlētajiem
Čakša iesaka mediķiem uzņemt pie sevis ievēlēto partiju pārstāvjus un lūgt viņus nodrošināt atalgojuma palielinājumu, ko priekšvēlēšanu laikā solīja visas 13. Saeimā ievēlētās partijas.
Fūrmanis aicināja Čakšu uz sava ministres galda atstāt lapiņu ar informāciju, ka viņa apsolījusi mediķiem atalgojuma pieaugumu un tas jāizpilda. Ministres atbilde – šāda lapiņa ir valdībā iesniegtais informatīvais ziņojums, kurā veikti visi nepieciešamie aprēķini, lai nodrošinātu atalgojuma palielināšanu.
NMPD ārsts Arjē Ferbers norāda, ka jauni cilvēki nevēlas strādāt šajā medicīnas jomā, bet vēl strādājošie skaita stundas līdz izdienas pensijai. “Man ir kauns, ka tagad runājam tikai par naudu, bet tāda patlaban ir situācija,” teic Ferbers. Turklāt no nākamā gada mediķiem būs jāstrādā mazāk stundu, tādējādi arī gala atalgojums samazināsies. Čakša iebilst, ka, veicot aprēķinus par virsstundu apmaksai nepieciešamo finansējumu, viņas galvenais nosacījums bijis, lai mediķu atalgojums nesamazinātos. Kā vienu risinājumu Čakša redz ārstu rezidentu iesaisti darbā NMPD.
Dārgs hobijs
Mediķi arī uzsver, ka ir noguruši, dienestam joprojām nav noteikts īpašs stāvoklis, viņi nav apdrošināti, kaut arī strādā ļoti bīstamos apstākļos. "Darbs NMPD paliks kā dārgs hobijs,” feisbukā neslēpj Dainis Laugalis, kurš dienestā Jūrmalā strādā aptuveni gadu. Darbs viņam ļoti patīk, bēdīgāk ir algas dienās, kad par aptuveni 240 nostrādātām stundām mēnesī kontā ieripo 600 eiro. Laugalis tāpat kā citi viņa kolēģi pelna vēl citos darbos.
Neatliekamās palīdzības galvenais uzdevums ir palīdzēt patiešām kritiski smagi slimiem pacientiem vai cietušajiem. Vienkāršāku saslimšanu gadījumos, kad, piemēram, ir paaugstināta temperatūra, sasāpējusies mugura vai gūta neliela trauma, ir citas iespējas, kur vērsties – pie ģimenes ārsta vai slimnīcas traumpunktā.
“Bet pagaidām mēs mācāmies visu mūžu, lai lielāko daļu no darba stundām pacientiem muskulī laistu pretsāpju zāles, skaidrotu latviešu valodā uzrakstītu zāļu lietošanas pamācību, atkārtotu, ka diendienā jālieto šķidrums un ka NMPD mediķiem medikamentu somā nav higiēnas pakešu, ka sīku brūci var pārsiet mājās, zaurētu kārtējam alkoholiķim, ka mums nav maģiskās potes, lai pārvarētu paģiras, zaurētu to, ka nav jāvēršas pie NMPD, bet gan narkologa,” ātro ikdienu raksturo Laugalis.
Ne visi to morāli spēj
Un ir arī citi gadījumi. “Ne visi ir morāli spējīgi pieņemt dzemdības pa ceļam uz slimnīcu, acu priekšā skatīt ar revolveri sadragātas smadzenes, pakārušos cilvēkus, kuri, vēja kustināti, vēl virvē šūpojas, vākt gar vilciena sliedēm ekstremitātes, ko vilciens ir norāvis, no neveiksmīgas pašnāvības, piedalīties VUGD izsaukumos, lai nāsīs ieplūstu līķa smaka tā sadalīšanās stadijā, kliedzošus tuviniekus, kuri tikko zaudējuši piederīgos (..) Laikam esam mazohisti par tādu algu.” Latvijas Neatliekamās medicīnas speciālistu asociācija nosūtījusi vēstuli Eiropas Parlamenta prezidentam Antonio Tajani, lūdzot Eiropas Savienības institūciju padomu situācijas risināšanai.
Andis Feldmanis: arī mūsu bērni grib ēst!
Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta feldšeris:
“Šeit ir mans darbs. Darbs, kuru mīlu, darbs, uz kuru dodos ar prieku. Darbs, pēc kura bieži sirdī ir gandarījuma sajūta. Darbs, kura laikā izsaukumā esmu piekauts, darbs, kurā nācies izvairīties no naža dūriena, darbs, kurā strādājam ārā spēcīgās lietusgāzēs, nakts melnumā spīdinot lukturīti. Es, neskatoties uz grūtībām, noteikti būšu starp tiem, kas turēsies līdz pēdējam.
Sociālajos tīklos daudzi kolēģi vēršas ar aicinājumiem pie valdības, pie sabiedrības ar lūgumu pēc sapratnes. Bet tā vietā atbalstu jūtam maz vai nejūtam vispār. Mums tiek atgādināts par Hipokrāta zvērestu, kaut lielākā daļa nemaz nezina ne tā izcelsmi, ne tekstu. Un atļaušos atgādināt, ka Hipokrāts ir teicis vēl ļoti daudz ko.
Pašreiz NMPD strādā neatliekamās palīdzības fanātiķi, kuriem tas ir kas vairāk par naudas pelnīšanas avotu. Bet... arī mūsu bērni grib ēst, arī mūsu bērni grib braukt ekskursijās, un ziniet, arī mediķiem ir tāds netikums – ēst un nomaksāt rēķinus.
Aicinu sabiedrību atbalstīt mediķus, lai tie, kas lemj par mūsu labklājību, sēžot siltos kabinetos, aizdomātos ne tikai par savu labsajūtu.”
Zināšanai
Ne vienmēr jāsauc ātrie, varbūt labāk vispirms piezvanīt uz ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001.