Pētnieki izvirza teoriju par to, kas patiesībā izraisa audzējus
Vēzis nav kaut kas tāds, kas var gadīties tāpat vien. Patiesībā aptuveni puse audzēju nebūtu izveidojušies, ja cilvēki būtu izvēlējušies veselīgāku dzīvesveidu, – tā secināts jaunā, apjomīgā pētījumā.
Viens no krūts vēža galvenajiem izraisītājiem ir smēķēšana, tai seko nākamie izplatītākie cēloņi – aptaukošanās, pastiprināta alkohola lietošana, nepareizs uzturs un mazkustīgums.
Kopumā 42% no 659 640 pirmreizēja vēža gadījumiem, kas katru gadu tiek atklāti ASV vien, saistīti ar nepareizu dzīvesveidu, un tāpat – puse no 265 000 nāves gadījumiem, secinājusi Amerikas Onkoloģijas asociācija.
Šie skaitļi varētu būt pieticīgas aplēses, jo ir ļoti grūti izsekot cilvēka dzīvesveidam, un savu lomu var spēlēt arī citi riska faktori, kuru nozīme vēža izraisīšanā vēl nav izpētīta.
Pētnieki izvērtēja dzīvesveida ietekmi 26 dažādu vēža formu gadījumos un konstatēja, ka smēķēšana vien ir saistīta ar 19 % visu audzēju rašanos vienā gadā un aptuveni 29 % no vēža izraisītiem nāves gadījumiem. Nākamais augstākais riska faktors ir aptaukošanās (8 % saslimšanas iemesls) un seko alkohola lietošana (cēlonis aptuveni 6 % gadījumu).
Pētnieki gan domā, ka risku paaugstina vairāki faktori kopā un sava loma ir gan nepietiekamai svaigu augļu un dārzeņu ēšanai, šķiedrvielu uzņemšanai, gan mazkustīgumam un infekcijām.
Ogļhidrāti jāēd no rīta
Tas ir teikts pietiekami bieži, un tā ir patiesība – brokastis patiešām ir ļoti svarīga maltīte. Pētnieki konstatējuši, ka tad, ja daudz ogļhidrātu uzņem pirms pusdienlaika, var samazināt sirds slimību un diabēta risku.
No rīta organisms efektīvāk pārstrādā cukuru, jo tieši augsts cukura līmenis organismā var izraisīt kardiovaskulārās slimības un otrā tipa cukura diabētu.
Lai pārbaudītu šo teoriju, pētnieki no Bātas Universitātes (University of Bath) palūdza 49 pieaugušo grupai, no kuriem 29 bija slaidi, bet pārējie aptaukojušies, katru rītu sešas nedēļas ēst brokastis, kas satur daudz ogļhidrātu, vai atturēties no brokastīm.
Pētījuma dalībnieku metabolisms, ķermeņa uzbūve, apetītes marķieri un reakcija tika novērtēti pirms eksperimenta un pēc sešām nedēļām. Pētnieki konstatēja, ka brokastis ietekmēja organisma tauku šūnu darbību un to, kā organisms pārstrādā cukuru.
Ļoti svarīgi tas ir cilvēkiem, kas ir aptaukojušies, jo viņu tauku šūnas nepietiekami reaģē uz insulīnu, ko organisms izstrādā, lai sašķeltu cukurus, tādēļ šiem cilvēkiem badošanās tieši paaugstina iespēju saslimt ar diabētu vai kādu sirds slimību. Izrādās, ka spēja sašķelt taukus ir atkarīga no tauku daudzuma organismā – tievam cilvēkam ir vieglāk pārstrādāt cukuru nekā cilvēkam ar aptaukošanos.
Pētnieki stāsta, ka visi pētījuma dalībnieki brokastīs ēda ogļhidrātiem bagātīgas brokastis, tāpēc viņi nevar būt pārliecināti, vai rezultāti būtu tādi paši, ja pētījuma dalībnieki ogļhidrātu vietā uzņemtu daudz olbaltumvielu.