Bīstamā slimība, kas iznīcina tavus kaulus: kā to laikus atklāt?
foto: Shutterstock
Esi vesels

Bīstamā slimība, kas iznīcina tavus kaulus: kā to laikus atklāt?

"100 Labi Padomi"

Lai laikus diagnosticētu osteoporozi – slimību, ko raksturo samazināta kaulu masa, kā dēļ samazinās kaulu stiprums un palielinās lūzumu risks, – visbiežāk izmanto osteodensitometriju (DEXA). Tā ir arī visprecīzākā rentgena diagnostikas metode, lai noteiktu kaulu minerālo blīvumu mugurkaula skriemeļu jostas daļā un abos gūžas kakliņos, līdz ar to laikus atklājot kaulu blīvuma izmaiņas, kas signalizē par osteoporozes attīstību.

Radioloģe, diagnoste Jeļena Kedrova stāsta, ka izmeklējumā laikā pacients apguļas uz kušetes, virs kuras novietots osteodensitometrs, un 10–15 minūtes notiek skenēšana ar rentgena stariem, bet īpaša datorprogramma aprēķina kaulu minerālo blīvumu. Agrīni atklāta osteoporoze ārstam ļauj izvēlēties piemērotu ārstēšanas taktiku, lai novērstu kaulu lūzumu risku un saglabātu dzīves kvalitāti.

Izmeklējums nepieciešams sievietēm pēc 65 gadu vecuma, sievietēm menopauzē pirms 65 gadu vecuma, ja ir riska faktori, vīriešiem pēc 70 gadu vecuma, pieaugušajiem, kuriem ir bijis kaulu lūzums zemas enerģijas traumas rezultātā (piemēram, apakšdelmā, skriemeļos, augšstilba kaula kakliņā). Tas ieteicams arī pieaugušajiem ar samazinātu kaulu masu vai kaulaudu zudumu medikamentu lietošanas vai hronisku slimību dēļ. Un vēl šī pārbaude ir vajadzīga pirms/pēc specifiskas osteoporozes terapijas, lai izvērtētu ārstēšanas efektu.

Cik bieži? Profilaktiskās pārbaudes vēlams veikt ik pēc trim gadiem. Ja pirmajā izmeklējumā konstatē nelielas kaulu blīvuma pārmaiņas, kontrole ieteicama ik pēc diviem/trīs gadiem. Ja tiek diagnosticēta osteoporoze, pārbaudes nepieciešamas vismaz vienu reizi gadā vai atbilstoši tam, kā ieteicis ārsts.

Osteoporozes iemesli ir dažādi, tomēr pārsvarā to izraisa hormonālās izmaiņas organismā, nepietiekama fiziskā aktivitāte, kalcija un D vitamīna trūkums uzturā, smēķēšana, pārmērīga kafijas lietošana un novecošana. Šī slimība skar katru ceturto, piekto sievieti un septīto, astoto vīrieti pēc 60 gadiem. Osteoporoze ir ārstējama, tomēr svarīgi slimību atklāt laikus.

Noteikti pārbaudies:  

  • ja ir ierobežotas muguras kustības, sāpes mugurā;
  • augums samazinās pat par 3 centimetriem;
  • bieži kaulu lūzumi;
  • mugurkaula skriemeļu lūzumi;
  • gūžas kaula lūzums;
  • apakšdelma lūzums;
  • mugurkaula izliekums, veidojas atraitnes kupris;
  • hroniski kuņģa un zarnu trakta darbības traucējumi;
  • ārstēšanā lietoti hormonāli līdzekļi.