Kas jāēd, lai attīrītu organismu?
Tas, ko ēdam, ietekmē organisma spēju attīrīties no ķīmiskā piesārņojuma, bet ar attīrošu uztura plānu un detoksikācijas produktiem šo procesu var veicināt.
Lūk, daži preparāti, kas palīdzēs uzlabot organisma dabiskās attīrīšanās spējas:
Augi un uztura bagātinātāji
Ārstniecības augi un uztura bagātinātāji, piemēram, īstais mārdadzis (Silybum marianum), C vitamīns, alfa-liposkābe un N-acetilcisteīns spēj paaugstināt glutationa līmeni, kas nepieciešams detoksikācijas otrajam posmam. Ieteicamās devas: 70–210 mg īstā mārdadža ekstrakta, 1–3 g C vitamīna, līdz 600 mg alfa-liposkābes un 600 mg N-acetilcisteīna.
Krustzieži
Brokoļi, kāposti, puķkāposti, ūdenskreses un visi citi krustziežu dzimtas dārzeņi ir bagātīgs glikozinolātu avots, kas, nonākot saskarsmē ar enzīmu mirozināzi, pārveidojas par izotiocianātiem. Šīs vielas ir nepieciešamas detoksikācijas otrajam posmam vajadzīgo enzīmu izstrādei un arī aktivizē antioksidantu darbību. Iespējams, tādēļ uzskata, ka šo dārzeņu iekļaušana uzturā var pasargāt no vēža. 3 Kādā pētījumā, kur smēķētāji katru dienu ēdienreizēs apēda 60 g ūdenskrešu, atklājās, ka viņu organisms daudz labāk atbrīvojās no nikotīna. 4 Attīrīšanās nolūkā ikdienas uzturā būtu vērts iekļaut dažādus krustziežu dzimtas augus.
Saldūdens hlorella (Chlorella pyrenoidosa)
Hlorofils šajās aļģēs piesaista un izvada kadmiju, svinu un dzīvsudrabu. Tās satur arī glutationu, kas ir galvenais elements organisma detoksikācijas sistēmā. 5 Pētījumi liecina, ka, lietojot hlorellas preparātus grūtniecības vai bērna zīdīšanas laikā, iespējams samazināt kaitīgo ķīmisko vielu nonākšanu bērna organismā. 6 Tā kā hlorella pati var būt piesārņota ar smagajiem metāliem, izvēlieties kvalitatīvu produktu, ko Pārtikas un veterinārais dienests atzinis par drošu (informāciju par uztura bagātinātājiem var atrast PVD datubāzē).
Spirulīna
Šī zilganzaļā saldūdens aļģe palīdz atbrīvot organismu no smagajiem metāliem, īpaši no svina. 7 Tomēr pārliecinieties, ka esat iegādājušies produktu no uzticama ražotāja.
Koriandrs
Koriandru sauc arī par ķīniešu pētersīli. Pētnieks Jošiaki Omura (Yoshiaki Omura) atklāja, ka cilvēki, kas ēda zupu ar koriandru, pēc slimošanas ar dažādām vīrusu un baktēriju izraisītām kaitēm izvadīja no organisma vairāk smago metālu. Cilvēkiem, kas bija saindējušies ar dzīvsudrabu un vairākas nedēļas lietoja koriandra tabletes, piesārņojums organismā vairs nebija atrodams. 8 Arī jūs varat pamēģināt lietot divas ēdamkarotes koriandra pesto apmēram trīs nedēļas, tas palīdzēs attīrīties no smagajiem metāliem.
Selēns
Var palīdzēt samazināt dzīvsudraba, kadmija, tallija un sudraba piesārņojuma sekas.
Šķiedrvielas
Tā kā šķiedrvielas piesaista toksīnus un palīdz tos izvadīt no organisma, tiek uzskatīts, ka detoksikācijas procesā tās ir nepieciešamas. Pētījumi ar dzīvniekiem un in vitro liecina, ka uzturā lietotās šķiedrvielas, piemēram, rīsu klijas, jūraszāles un spināti, var veicināt dažādu vides kancerogēnu izvadīšanu no organisma, 10 tomēr vēl nav zināms, vai to var attiecināt arī uz cilvēkiem.
Zaļā tēja
Pētījumi ar dzīvniekiem liecina, ka zaļās tējas ekstrakts var būtiski ietekmēt reakciju aknās detoksikācijas otrā posma laikā. 11 Lai gan pētījuma rezultāti var neattiekties uz cilvēkiem, citi atklājumi saista zaļās tējas patēriņu ar vēža riska samazināšanos (ja dienā tiek izdzertas vismaz trīs krūzes zaļās tējas). Bet arī tas var būt daļēji tāpēc, ka zaļajai tējai piemīt spēja uzlabot kancerogēno vielu izvadīšanu no organisma.