Par gandrīz miljonu eiro plāno veidot valsts patoloģijas centru
Nākamgad iecerēts par 965 660 eiro veidot valsts patoloģijas centru, pausts Veselības ministrijas (VM) ziņojumā par veselības reformas pasākumu īstenošanu 2018.gadā.
VM norādīja, ka būtiskākās problēmas onkoloģijas jomā un saslimšanas ārstēšanas efektivitātē rada vēlīni diagnosticēti audzēji, un tieši diagnostikas problēmas novēršanai plānots izveidot valsts patoloģijas centru, attīstot un sniedzot jaunus pakalpojumus.
Pēc ministrijas datiem, 33,9% no jaunatklātajām onkoloģiskajām saslimšanām tiek diagnosticētas trešajā un ceturtajā stadijā, savukārt vēl 20,8% tiek diagnosticētas bez stadijas precizējuma. Pacientiem ar trešo un ceturto stadiju ir zemāka dzīvildze salīdzinājumā ar pacientiem, kuriem ļaundabīgs audzējs atklāts agrīnākā stadijā. Pirmajā stadijā atklātiem audzējiem piecu gadu dzīvildze tiek sasniegta attiecīgi vidēji 80%, bet otrajā stadijā 65% gadījumu, savukārt trešajā stadijā šāda dzīvildze tiek sasniegta vairs tikai 38% gadījumu, bet ceturtajā - tika 7% gadījumu.
Jaunu diagnosticēšanas metožu ieviešana un esošo modernizēšana kopā ar onkoloģijas jomas reformām un ieviesto audzēju primārās diagnostikas sistēmu jeb tā saukto "zaļo koridoru", pēc Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas ekspertu novērtējuma, trīs gadu periodā ļautu par 10 procentpunktiem samazināt vēlīni un bez precizētas stadijas diagnosticētus audzējus, tādējādi vairāk nekā par 5% palielinot pacientu skaitu ar piecu gadu dzīvildzi un samazinot mirstību no onkoloģiskām saslimšanām.
Valsts patoloģijas centra izveidei kopumā plānots finansējums 3 525 000 eiro apmērā, kas paredzēts infrastruktūras atjaunošanai un jaunu tehnoloģiju ieviešanai, tomēr ministrija uzskata, ka, ieviešot jaunākās izmeklēšanas metodes un nodrošinot izmeklējumu veikšanu valsts patoloģijas centrā, nevis pērkot izmeklējumu ārpakalpojumā Lielbritānijā, centra izveide atmaksāsies tīrs gadu periodā.
Pēc VM paustā, kopējie izdevumi izmeklējumu pērkot ārpakalpojumā ārzemēs trīs gadu laikā veidos 7 738 909 eiro, savukārt izmeklējumu veikšanas centrā izmaksās tikai 3 481 286 eiro, tādējādi kopējais ieguvums trīs gadu laikā veido 4 257 623 eiro, kas pārsniedz pat centra izveides izmaksas.
Kā skaidroja ministrija, valsts patoloģijas centram paredzēts strādāt vairākos virzienos, tostarp tiks ieviestas jaunākās izmeklēšanas metodes, kas ļaus precīzi noteikt slimības diagnozi un izvēlēties atbilstošu ārstēšanu. Papildus paredzēts ieviest jaunās metodes slimību diagnostikai un personalizētās ārstēšanas noteikšanai, bet šīs metodes tiks ieviestas praksē pēc centra infrastruktūras modernizācijas.
Tāpat tiks modernizētas esošas metodes, kuru rezultātā pakalpojuma sniegšanas laiks samazināsies vismaz divas reizes, tā rezultātā pacientiem diagnoze tiks noteikta ātrāk, proti, vienas līdz trīs darba dienu laikā. Šobrīd diagnozes noteikšana aizņem trīs līdz deviņas darba dienas. Būs arī iespējams precīzāk noteikt efektīvāko medikamentu katra konkrēta pacienta audzēja tipam, turklāt tiek prognozēts, ka arī onkoloģijas pacientu ārstēšanas ilgums valstī samazinās vidēji par 0,5 dienām.
Centra izveide un ar to saistītās reformas, pēc VM domām, mirstību no ļaundabīgajiem audzējiem samazināts vidēji par 8%.
Kā ziņots, veselības nozares reformu turpināšanai no Eiropas Komisijas pieļautā budžeta deficīta papildus 2018.gadam piešķirts finansējums 113 400 000 eiro apmērā.
No šīs kopējās summas nākamgad veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības uzlabošanai paredzēti 46 073 209 eiro, onkoloģisko saslimšanu diagnostikas un ārstēšanas pieejamības uzlabošanai - 29 896 594 eiro, infekcijas slimību izplatības mazināšanai - 16 740 741 eiro, primārās veselības aprūpes sistēmas kvalitātes un pieejamības uzlabošanai - 9 664 036 eiro, bet kardiovaskulārās saslimstības mazināšanai un slimību ārstēšanas efektivitātes uzlabošanai - 11 025 420 eiro.