Kāds selēnam sakars ar vairogdziedzeri? Skaidro farmaceite
foto: Shutterstock
Produkti, kuri satur selēnu.
Dabasspēks

Kāds selēnam sakars ar vairogdziedzeri? Skaidro farmaceite

"100 Labi Padomi"

Trausli, lūstoši nagi, matu gali, kas šķeļas, liecina par to, ka organismā trūkst noteiktu uzturvielu. Nereti šīs problēmas var būt saistītas ar vielmaiņu un nepareizu vairogdziedzera funkcionēšanu. Par selēnu stāsta farmaceite Anita Jermolajeva.

Iespējams, esi dzirdējis, ka joda deficīts provocē vairogdziedzera slimības, taču šā svarīgā orgāna pilnvērtīgai funkcionēšanai ir nepieciešams arī selēns. Tas veicina fermenta darbību, kas atbild par vairogdziedzera galvenā hormona pārstrādi bioloģiski aktīvā formā, – tas savukārt ietekmē vielmaiņu un visu orgānu funkcijas. Papildus tam selēns veicina šūnu aizsardzību pret oksidatīvo stresu.

Visas šīs dažādās funkcijas tā vai citādi kontrolē no selēna atkarīgie selēna proteīni, ko izstrādā vairogdziedzeris. Organismam svarīgākie selēna proteīni selēnu saņem pirmie. Proti, selēna trūkums vispirms izpaužas kā problēmas ar matiem un nagiem vai lieko svaru. Pēc tam seko imūnsistēmas un citu organisma sistēmu kārta.

Ja organismā selēna ir pietiekami, vairogdziedzeris darbojas pareizi un rada pareizi funkcionējošus selēna proteīnus. Tas palīdz organismam uzturēt vielmaiņas ātrumu normālā līmenī un radīt tik daudz enerģijas, lai nodrošinātu katras konkrētās šūnas svarīgākās funkcijas.

Fakts! Augsnes sastāva un ēšanas paradumu dēļ eiropieši selēnu uzņem ievērojami mazāk nekā, piemēram, Amerikas Savienoto Valstu vai Japānas iedzīvotāji. Aprēķināts, ka 20 procenti Eiropas iedzīvotāju nesaņem ieteikto selēna dienas devu – ap 55–75 mikrogramiem. Veģetārieši, vegāni, cilvēki ar glutēna nepanesamību, kā arī tie, kuri pārtikā nelieto zivis, Brazīlijas riekstus un pilngraudu produktus, ir pakļauti paaugstinātam riskam.

Ņem vērā! Selēns efektīvi darbojas kombinācijā ar cinku – vēl vienu svarīgu mikroelementu, kas atbild par imūnsistēmas darbību un nodrošina veselīgu ādu un matus.