Pret nobrāzumiem, brūcēm, apdegumiem: labākie līdzekļi, kā apkopt traumas
foto: Shutterstock
Brūces pārsvarā sadzīst divu nedēļu laikā. Būtisks nosacījums – neplēst kreveli, ļaut, lai tā nokrīt pati.
Mājas aptieciņa

Pret nobrāzumiem, brūcēm, apdegumiem: labākie līdzekļi, kā apkopt traumas

"100 Labi Padomi"

Kā apkopt pavasarim raksturīgās traumas, iesaka Lāzerplastikas klīnikas dermatoloģe Anna Bērziņa.

* Ja uz nobrāzuma ir netīrumi, tā attīrīšanai der krāna ūdens un ziepes. Var izmantot arī speciālo brūču skalošanas līdzekli, piemēram, Prontosan.

* Uz nelielas svaigas brūces – nobrāzuma, apdeguma, ķirurģiskas manipulācijas – plāksteris jāliek 1–2 dienas. Pēc divām dienām plāksteris jānoņem un jālieto brūci dziedējoši līdzekļi. Slapju plāksteri nedrīkst turēt uz brūces, tas jānomaina ar sausu. Ja brūce ir vietā, kur ar apģērbu tā tiek traumēta, berzta, apģērbs jāpielāgo, lai nebūtu lieka kairinājuma. Tulznām ir būtiski neplēst nost pūšļa vāciņu. Tas paildzina dzīšanas procesu un rada risku infekcijai. Liela izmēra brūcēm piemēroti ir tā dēvētie sietiņa pārsēji, caur kuriem brūcē iesūcas ārstnieciskie geli, krēmi, kas veicina dzīšanu. Visbiežāk dzīšanas veicināšanai iesaku dekspantenolu saturošus krēmus/putas Bepanthen, Panthenol, Cicaplast Baume B5 (pantenols 5 % un augu ekstrakti, kas veicina epitelizāciju), cinka hialuronātu saturošo Curiosin gelu, hialuronskābi saturošo Bionect krēmu.

* Ūdeņraža pārskābe – ar to var apstrādāt nobrāztu celi. Ja piespiež brūcei pāris minūtes, tā labi aptur asiņošanu. Tā lieti noder arī tad, ja plāksteris vai pārsējs pielipis pie brūces, tad ar ūdeņraža pārskābi var atmiekšķēt plāksteri, lai neplēstu nost kopā ar kreveli. Briljantzaļais šķīdums satur krāsvielu un spirtu. Divu iemeslu dēļ šo nerekomendēju kā brūču apstrādes līdzekli: tas nokrāso brūci zaļu, tāpēc nav iespējams izsekot līdzi dzīšanas procesam. Gadījumos, ja brūce nedzīst vai pievienojas infekcija, grūtāk novērtēt situāciju un ieteikt, ko darīt tālāk. Otrs iemesls – spirts sausina ādu, arī brūci. Lai brūce labi dzītu, tā drīzāk ir jāmitrina.

* Brūču apstrādei bieži tiek lietots joda spirta šķīdums. Arī tā sastāvā ir spirts, kas sausina, un pret jodu ir novērojamas alerģiskas reakcijas. Kā alternatīvu varētu izvēlēties Betadine šķīdumu, kas nesatur spirtu.

* Brūces pārsvarā sadzīst divu nedēļu laikā. Būtisks nosacījums – neplēst kreveli, ļaut, lai tā nokrīt pati. Vismaz divas reizes dienā uz brūces ieteicams uzklāt dzīšanu veicinošu līdzekli. Svarīgi – gan dzīšanas laikā, gan 1–1,5 mēnesi pēc sadzīšanas brūci nepakļaut UV stariem (dabīgā saule, solārijs). Jālieto SPF 50 saturošs līdzeklis uz svaigas brūces, rētas. Jāatturas no pirts, baseina apmeklējuma vismaz pirmās 5 dienas pēc brūces rašanās.