Vairogdziedzera nozīme cilvēka dzīvē...
Esi vesels

Vairogdziedzera nozīme cilvēka dzīvē...

Jauns.lv

Vairogdziedzera slimības mūsdienās ir ļoti izplatītas. Teju katrai otrajai sievietei vairogdziedzerī var atrast kādas struktūras pārmaiņas, piemēram, mezglus vai cistas, kā arī mainītu vairogdziedzera funkciju. Cik tas ir bīstami? Ko darīt tālāk?

Jāatceras, ka vairogdziedzeris ir orgāns, kam ir ļoti nozīmīga loma enerģijas, vielmaiņas un citu organisma funkciju regulācijā cilvēka ķermenī: tas piedalās sirdsdarbības, metabolisma, kaulu vielmaiņas darbībā, augļa attīstībā un nobriešanā grūtniecības laikā, respektīvi, ietekmē gandrīz visas orgānu sistēmas. Šī iemesla dēļ vairogdziedzera slimību simptomi ir daudzveidīgi, taču – kā tas strādā, mums nav jāzīlē kafijas biezumos, varam uztaisīt vairogdziedzera hormonu analīzes un to pārbaudīt. Pirmais hormons, kas vienmēr mainās vairogdziedzera disfunkcijas gadījumā, ir TSH jeb tireoīdstimulējošais hormons, tāpēc tā līmeni ir zināt vissvarīgāk!
 
Kā atpazīt vairogdziedzera slimības

Endokrinoloģe Dr. med. Kristīne Ducena skaidro, ka vairogdziedzera slimību simptomi bieži līdzinās veģetatīvās nervu sistēmas traucējumiem un gandrīz ikviens no mums kaut reizi dzīvē ir izjutis tādus simptomus kā nogurums, pastiprināta svīšana, sirdsklauves, garastāvokļa maiņas utt., tāpēc nereti vairogdziedzera un veģetatīvās nervu saslimšanas tiek jauktas. “Jebkuru no vairogdziedzera nepareizas darbības simptomiem patiesībā sev varētu piedēvēt ikviens no mums, tāpēc, lai saprastu, vai šīs izjūtas ir tiešām saistītas ar nepareizu vairogdziedzera darbību, ir jāveic rūpīgas pārbaudes,” skaidro endokrinoloģe. “Turklāt, ja iegūtie asinsanalīžu rādītāji ir normas robežās, nekādā gadījumā šīs vai līdzīgas sūdzības nevar saistīt ar vairogdziedzera nepareizu darbību.”

Endokrinologa konsultācijas ir pieejamas tagad arī Lāzermedicīnas klīnikā.

Ja vairogdziedzeris strādā paātrināti, ir sajūta, ka visi organisma procesi skrien ātrāk. Šādā gadījumā simptomi parasti ir iekšējs nemiers, pastiprināta svīšana, sirdsklauves, neizskaidrojams svara zudums, roku trīce, nogurums.

Ja vairogdziedzeris strādā lēnāk, sajūtas nav tik brīdinošas – nogurums var iestāties pakāpeniski, miegainība, sausāka āda, dažreiz arī svara pieaugums.

Kā tomēr saviem spēkiem atpazīt, kurā gadījumā streikotājs ir vairogdziedzeris, bet kurā – nervu sistēma?

Ārste skaidro: “Ja ikdienā cilvēks izjūt minēto trauksmi, svīšanu vai nemieru, tad gadījumā, ja tas nebūs saistīts ar vairogdziedzera darbības traucējumiem, šie simptomi pazudīs vai ievērojami samazināsies brīvdienu un atpūtas laikā – kad mazināsies ikdienišķās stresa situācijas. Par vairogdziedzera novirzēm jāsāk bažīties tad, kad sūdzības nepāriet, ja cilvēks jūtas atpūties un nav kaut kādu ārēju faktoru, kas tā vai citādi varētu ietekmēt pašsajūtu. Ja šajā gadījumā pašsajūta nemainās un simptomi neizzūd, primāri ir jāveic asinsanalīzes, kurās jānosaka TSH hormona rādītājs.”

Vairogdziedzera funkcijas un simptomus nepareizas tā darbības gadījumā teicami atpazīst gan ģimenes ārsti, gan citi speciālisti. Endokrinoloģe akcentē, ka bieži vien īpaši rūpīgu izmeklēšanu veic ginekologi un dzemdību speciālisti, jo patiešām – tieši grūtniecības laikā pareizai vairogdziedzera darbībai ir milzīga loma. “Ir svarīgi, ka laikā, kad sieviete gaida bērniņu, vairogdziedzeris vajadzīgos hormonus izdalītu pietiekamā daudzumā, jo brīdī, kad iestājas grūtniecība, ar tiem ir jādalās – lai pietiek gan topošajai māmiņai pašai, gan augošajam bērniņam,” stāsta endokrinoloģe. “Ņemot vērā, ka bērniņa attīstībā visnozīmīgākais ir tieši pirmais trimestris, kad notiek visu svarīgāko orgānu attīstība, ir ļoti būtiski vairogdziedzera funkciju pārbaudīt jau laikus, vēlams – pat pirms grūtniecības plānošanas. Obligātā kārtā tas ir jādara tām sievietēm, kam agrāk ir bijušas konstatētas kaut kādas novirzes vairogdziedzera funkcijā ultrasonogrāfijā vai asinsanalīzēs, un vēlams arī tām, kurām līdz grūtniecības laikam vairogdziedzeris ir strādājis pareizi.”

Drošas un pareizas pārbaudes – asinsanalīzes un ultrasonogrāfija

“Kā vairogdziedzeris darbojas, mums nav jāzīlē kafijas biezumos,” norāda ārste. “Nodot asinsanalīzes var jebkurā laboratorijā. Pirmais hormons, kas vienmēr ir mainīts kaut kādas vairogdziedzera darbības novirzes gadījumā, ir TSH jeb tireoīdstimulējošais hormons. Ja šis rādītājs ir normas robežās, citas analīzes nav jānosaka. Pēc šādām vadlīnijām strādā speciālisti gan Latvijā, gan ārzemēs.”

Otra pārbaude, kas bieži vien tiek veikta vienlaikus ar asinsanalīzēm, ir ultrasonogrāfija. Endokrinoloģe skaidro: “TSH hormona rādītājs parāda, kā vairogdziedzeris funkcionē, bet ultrasonogrāfija – paša vairogdziedzera struktūru: kāds ir tā izmērs, vai nav mezglu vai cistu, varbūt ir vērojamas autoimūna iekaisuma pazīmes. Tātad atkarībā no asinsanalīžu rādītājiem un ultrasonogrāfijas slēdziena speciālists var noteikt vienīgo pareizo diagnozi – vai vairogdziedzera darbībā un struktūrā ir kādas novirzes.”

Ārste stāsta, ka dažkārt uz konsultācijām ierodas pacienti, kam nav nekādu sūdzību, tomēr viņu ģimenes locekļi, kolēģi vai draugi bieži norādot, ka “tev tas vairogdziedzeris izskatās tāds palielināts, noteikti aizej to pārbaudīt”. “To, vai tas patiešām ir palielināts un vai tam ir kādas novirzes no normas, kā jau minēju, var noteikti tikai un vienīgi pēc analīzēm un ultrasonogrāfijas slēdziena. Daļai cilvēku vairogdziedzeris anatomiski ir lokalizējas nedaudz tuvāk kakla ārējai sienai, arī grūtniecības laikā tas pavirzās nedaudz uz ārpusi un tāpēc izskatās palielināts. Taču tas nav objektīvs novērojums, un to, cik liels ir tā patiesais izmērs, var noteikt tikai, izmērot ultrasonogrāfiski,” uzsver endokrinoloģe Dr. med. Kristīne Ducena.

Reklāmas raksts sadarbībā ar lazermedicinasklinika.lv