
Vēnu varikoze un hemoroīdi: divas vainas, viens cēlonis
Gan varikozo vēnu, gan hemoroīdu cēlonis ir viens un tas pats – asinsvadu paplašināšanās. Atšķirīga vien to atrašanās vieta un sabiedrības attieksme: ja par kāju vēnu ārstēšanu mēs runājam, meklējam risinājumus, tad par hemoroīdiem daudzi kautrējas runāt pat ar ārstu.

Kā norāda Juglas medicīnas centra ārsts Vjačeslavs Moisejenko, lielākajai daļai cilvēku problēmas ar asinsvadiem rada pārmantots saistaudu vājums. Palielināta spiediena ietekmē asinsvadu sieniņas izplešas, vārstulis, kas ļauj asinīm plūst no kājām uz sirdi, vairs nespēj pilnīgi noslēgt asinsvadu. Asinīm plūstot atpakaļ, spiediens uz sieniņām pastiprinās. Vēnu varikozes pirmās pazīmes – tūska, nogurums kājās, sīku vēniņu zīmējums zemādā. Izspiedušies vēnu mezgli jau liecina par samilzušu problēmu.
Līdzīgi procesi ietekmē arī hemoroīdu rašanos: hemoroidālais pinums anālās atveres rajonā, kurš palīdz mums saturēt zarnas saturu, uzpildās ar asinīm un strādā kā vārstulis. Ja ir pārmantots saistaudu vājums, sēdošs vai tieši otrādi - smags fizisks darbs, asins spiediens vēnās palielinās, un vārstulis nespēj pilnvērtīgi funkcionēt. Sākumā taisnās zarnas iekšpusē veidojas nelieli mezgli, kas ar laiku palielinās un var izslīdēt. Pirmās pazīmes, kas liecina par mezglu veidošanos, ir diskomforta sajūta taisnās zarnas rajonā un asiņošana.
Plaši izplatīta problēma
Daudziem varbūt tas būs pārsteigums, taču gan ar varikozām vēnām, gan hemoroīdiem slimo trešā daļa pasaules iedzīvotāju, un cilvēki ASV un Eiropā vēršas pie proktologa tikpat bieži kā pie stomatologa. Rietumos, kur sabiedrība ir zinošāka un vismaz šajā ziņā – bez aizspriedumiem, cilvēki saprot: ikvienu problēmu var ārstēt, ja ārstam par to savlaicīgi pastāsta un viņš veic nepieciešamos izmeklējumus. Diemžēl pie mums cilvēki mēdz gadiem novilcināt vizīti pie ārsta, cerot, ka saslimšana pāries pati no sevis, un izlīdzoties ar aptiekās nopērkamajiem līdzekļiem. Dažkārt nezināšanas dēļ hemoroīdu asiņošana tiek uztverta kā onkoloģiskas saslimšanas pazīme, un nevēlēšanās izdzirdēt nepatīkamo diagnozi kļūst par vēl vienu iemeslu, kāpēc cilvēks nedodas pie ārsta. „Gribu nomierināt: hemoroīdi nekad nepārveidosies par vēzi!” skaidro Vjačeslavs Moisejenko. „Tomēr, ja parādās asiņošana, diskomforts un ir neskaidrība par cēloni, iespējami ātri jāvēršas pie ārsta, lai veiktu nepieciešamos izmeklējumus un uzsāktu ārstēšanu.”
Operācija nav vienīgais ārstēšanas veids
Ja saslimšanu konstatē savlaicīgi, operācija nebūt nav obligāta. Hemoroīdus var ārstēt arī medikamentozi: gan iekšīgi, gan ārēji – ar krēmiem un svecītēm. Vēnu saslimšanu gadījumā var palīdzēt asinsriti uzlabojoši preparāti-venotoniķi, kompresijas terapija – speciālas zeķes, kas pasargā kājas no uztūkšanas, mazina nogurumu. Kas vislabāk palīdzēs konkrētajam pacientam, gan var izlemt tikai ārsts, kurš visbiežāk situācijas noskaidrošanai nozīmē vēnu dupleksskenēšanas izmeklējumu. Papildus izmeklējumi nepieciešami arī hemoroīdu gadījumā, taču, kā uzsver ārsts, tie nebūt nav tik sāpīgi, kā pacienti to iedomājas. „No izmeklējumiem nav jābaidās – pateicoties straujajai medicīnas attīstībai, mums šodien ir pieejama laba aparatūra, kas nerada lielu diskomfortu un palīdz precīzi noteikt diagnozi. Arī ķirurģijas jomā medicīna pēdējo desmit gadu laikā ir domājusi par pacienta ērtībām: operācijas ir saudzīgas, bez lieliem griezumiem, rētām. Cilvēks pēc hemoroīdu operācijas tās pašas dienas vakarā var doties mājās un nedēļas laikā atgriezties darbā.”
Kā izsargāties?
Ja raksturīga vēnu mazspēja, bez jau pieminētās kompresijas terapijas Vjačeslavs Moisejenko profilaksei iesaka ārzemēs plaši pielietoto ierīci „Veinoplus”: uzliekot elektrodus uz kājām ikru rajonā, īslaicīgi impulsi liek muskuļiem sarauties, tā palīdzot pie vēnu stāzes. Šāda ierīce ir īpaši noderīga trombu profilaksei mazkustīgiem cilvēkiem, kā arī cilvēkiem pēc smagām slimībām – insultiem u.c. Pēc ārsta ieteikuma var lietot asinsriti uzlabojošus preparātus.
Ja ir tendence uz hemoroīdiem, sēdoša darba gadījumā svarīgi ik pēc stundas taisīt pārtraukumu, piecelties, pastaigāt. Ir speciāli vingrinājumi, kas stiprina attiecīgo muskulatūru. Lai nerastos problēmas, jāsakārto savs dzīvesveids, ēšanas paradumi: jāēd regulāri, jālieto pietiekoši daudz šķidruma, lai neveidotos aizcietējumi, jo cieta vēdera izeja traumē jutīgo gļotādu. Nozīme ir arī personiskajai higiēnai.
Kur meklēt palīdzību?
Flebologa un proktologa konsultācijas un izmeklējumi ar jaunākās paaudzes medicīnisko aparatūru pieejamas:
Rīgā:
Juglas iela 2
Reģistratūra: 67521270, 67528961
A. Saharova iela 16
Reģistratūra: 67136971