Kakla sāpes un angīna
Esi vesels

Kakla sāpes un angīna

Jauns.lv

Dažiem cilvēkiem kakls mēdz sāpēt bieži, dažiem reti, bet citiem praktiski nekad. Kāpēc tā? Kakla sāpēm ir daudz iemeslu – tās var izsaukt gan dažādi vīrusi, gan baktērijas, gan sēnītes, gan arī vienkārši paaugstināta kuņģa skābe. Sāpes kaklā rada gan kakla gļotādas iekaisums, gan arī kakla mandeļu iekaisums. Kakla mandeļu baktēriju izsauktu iekaisumu Latvijā vēl joprojām mēdz dēvēt vecajā nosaukumā par angīnu. Visbiežāk sāpes kaklā rada tā sauktās “parastās saaukstēšanās slimības”, ko ierosina daudzi un dažādi vīrusi.

Parasti saaukstēšanās slimību gadījumos pietiek ar lokāli lietojamajiem līdzekļiem, lai izārstētos.
Parasti saaukstēšanās slimību gadījumos pietiek ar lokāli lietojamajiem līdzekļiem, lai izārstētos.

Efektīvākais veids, izsargāties no angīnas un virknes citām saaukstēšanās saslimšanām, ir parūpēties par sevi profilaktiski. Protams, tas ietver arī dzīvesveidu – sabalansēts uzturs, atpūta, rūdīšanās u.tml. – taču dzīve diktē savus noteikumus, un ir jāpalīdz sev šodien, kad tik daudzi cilvēki mums apkārt jau saslimuši. Svarīgi neatstāt bez uzmanības slimības, kas apgrūtina elpošanu caur degunu vai rada strutu krāšanos rīklē. Jāizvairās no kontakta ar  saaukstēšanās slimniekiem. Tas nozīmē, ka, ja kāds ģimenes loceklis ir saslimis, viņam jālieto individuāli trauki un higiēnas priekšmeti, un būtu pēc iespējas mazāk jākontaktē ar vēl veselajiem ģimenes locekļiem.

Lai pasargātu sevi no dažādām infekcijām, tai skaitā angīnas, ieteicams slimošanas sezonā uzturā pastiprināti lietos produktus ar pretvīrusu iedarbību – ķiplokus, sīpolus, kurkumu, krustnagliņas, kanēli, svaigas olas, tāpat siltas zupas un buljonu. Jau izsenis propoliss tiek lietots kā dabisks antibakteriāls līdzeklis. To var lietot kopā ar eļļas saturošiem sprejiem, lai mazinātu kakla mikrotraumas, kas ir pateicīga vide   infekciju attīstībai. Viens no šādiem sprejiem ir Latvijā ražotais Laringospray .

Līdzko parādās kakla sāpes, vajadzētu skalot kaklu. Skalojamie līdzekļi var būt ļoti dažādi, piemēram, kumelīšu uzlējums, parasts ūdens, nesaldināta tēja.  Taču vēl joprojām  populārākais un vieglāk pagatavojamais ir sālsūdens. Glāzē ūdens vajadzētu izšķīdināt apmēram vienu tējkaroti sāls. Sāls iedarbojas pret mikrobiem un vīrusiem, kā arī mehāniski aizskalo prom visu nevajadzīgo. Kakla skalošanu vēlams veikt 3-4 reizes dienā. Ļoti efektīvi ir kaklā smidzināmie līdzekļi. Tie nopērkami aerosola veidā vai kā flakoniņš ar sūknīti. Lai pareizi to iesmidzinātu kaklā, pūšanas brīdī mēli vēlams izbāzt  ārā no mutes. Ārstnieciskā līdzekļa strūklai jānonāk tieši uz inficētās vietas, tāpēc labāk, ka kaklā iepūš kāds cits, nevis pats slimnieks. Vēlams lietot 4-6 reizes dienā.

Parasti saaukstēšanās slimību gadījumos pietiek ar lokāli lietojamajiem līdzekļiem, lai izārstētos. Taču, ja  mandeles kļuvušas ļoti jutīgas, sārtas un uz tām parādās bālgani aplikumi, kā arī ir augsta ķermeņa temperatūra (virs 38°C), nepieciešama ārsta konsultācija. Ārsts izvērtē (arī veicot speciālus ātros testus) vai slimība ir  baktērijas  vai vīrusa izraisīta, un atkarībā no tā pielāgo vēlamo ārstēšanu. Vēl joprojām Latvijā nevajag aizmirst, ka cilvēki slimo ar difteriju, kas sākuma etapā arī var atgādināt parastu kakla iekaisumu!

Slimības laikā, īpaši, ja ir paaugstināta ķermeņa temperatūra, bieži nav apetītes. Ja tās nav, nevajag  centies  ēst, jo sāpošam kaklam rīšanas process ir liela slodze. Pāris dienas pavisam droši var iztikt bez lielas kaloriju uzņemšanas. Taču nedrīkst aizmirst par šķidruma nepieciešamību.  Nav vajadzības dzert karstas tējas, jo karsti dzērieni var pat palielināt kakla gļotādas pietūkumu, pietiek ar remdenu vai pat vēsu  ūdeni, tēju, sulām un dažādiem dabīgiem dzērieniem organismā tiek atšķaidīti un izvadīti toksīni, ko ražo vīrusi un citas sīkbūtnes. Turklāt palielināta šķidruma daudzuma uzņemšana veicina svīšanu, kas nevēlamās vielas izvada caur ādu. Vislabāk sāpošam kaklam likt mieru un dažas dienas izvairīties daudz runāt. Vārdu izteikšana skaļi noslogo balss saites, kas arī, iespējams, ir novājinātas. Nepieciešamības gadījumā labāk čukstēt - tā kakls tiek mazāk piepūlēts.

Kakla sāpes, ko izraisa vīruss, visbiežāk skar pirmsskolas vecuma bērnus. Vecumā no četriem līdz sešiem gadiem mazulis izslimo daudz dažādu slimību, bet tās  norūda imūnsistēmu. Tas nozīmē, ka vēlākos gados organisma pretestība pret sīkbūtnēm ir labāka nekā bērnībā.

Reklāmas materiāls tapis sadarbībā ar Laringospray / Foto: Shutterstock, publicitātes foto