Aizdzen pavasara nogurumu!
Esi vesels

Aizdzen pavasara nogurumu!

Jauns.lv

Katru pavasari atkārtojas viens un tas pats – daba mostas, bet tavs enerģijas līmenis strauji krītas. Tā ir dabiska organisma aizsargsistēmas reakcija uz garajiem ziemas mēnešiem. Nogurums, miegainība, nevēlēšanās neko darīt liecina par to, ka izsmeltas organisma rezerves. Kā atgūt spēkus?

Organisma darbība ir tik smalks un jutīgs mehānisms, ka to ietekmē gan mainīgi laika apstākļi ar lielām temperatūras svārstībām, gan dažādi vīrusi, kas īpaši aktīvi sarosās tieši ziemā. Bet visvairāk – saules gaismas trūkums, jo dzīvojam tādā klimatiskajā zonā, kur to iespējams baudīt ļoti reti. Tumšajā laikā mūsu organismā vairāk izdalās tā dēvētais miega hormons jeb melatonīns. Savukārt gaisma un saule stimulē tā dēvēto laimes hormonu jeb serotonīnu. Tā kā tumšo periodu mūsu valstī ir krietni vairāk nekā gaišo, organismā vairs nav līdzsvara un rodas disbalanss – melatonīna ir vairāk nekā serotonīna. Šīs straujās hormonu svārstības rada pastiprinātu noguruma sajūtu un dažādus citus nepatīkamus simptomus. Par laimi, pavasara nogurums ir pārejoša parādība, jo patiesībā organisms pielāgojas jaunajai situācijai – pavasarim. Pavasara nogurumu asāk izjutīsi tad, ja bijuši veģetatīvās nervu sistēmas traucējumi. Vairāk nogurst arī cilvēki vecumā līdz 50 gadiem – īpaši darbaholiķi, kas strādā no rīta līdz naktij, galvu nepacēluši.

Kā sadraudzēties ar pavasari un cīnīties pret nogurumu?

Draudzējies ar dabu

Lai gan uzskata, ka fiziskās aktivitātes nogurdina, patiesībā mērenas kustības tieši pretēji – sniedz enerģiju. Pastaigas gar jūru vai mežā patrieks nogurumu un tā vietā dos patīkamu atslābumu. Turklāt kustoties organismā izdalās endorfīni – labsajūtas hormoni. Starp citu, tieši enerģiski soļojot, paātrinās un padziļinās elpošana, uzlabojas plaušu ventilācija un organisma apgāde ar skābekli, vairāk skābekļa tiek smadzenēm, sirdij un citiem orgāniem. Nūjo, skrien, staigā, brauc ar velosipēdu. Šodien ir īstais laiks, lai to sāktu.

Iepriecini sevi ar gaismas terapiju

Saņemot saules gaismu, ādā ultravioleto staru ietekmē notiek strauja D vitamīna sintēze – tā līmenis asinīs pieaug pat četras reizes. Ja ar atsegtām plaukstām un seju ik dienu 15 minūtes uzturēsies saulē, pavasara nogurums drīz vien no tevis bēgs. 

Taču, ja laukā nav saules, līdzēs arī gaismas terapija, kuru piedāvā daudzas ārstniecības iestādes. Terapijā izmanto lampas, kuru starojums ir tuvs saules gaismai. Gaisma stimulē un regulē bioloģiskos procesus, palīdz organismam atgūt līdzsvaru un veicina pašatveseļošanos.

Iztukšo medus burciņu

Vai zini, kāpēc vairums bitenieku ir tik dzīvespriecīgi un labi izskatās? Tāpēc, ka medū un tā produktos ir milzum daudz bioloģiski aktīvu vielu, kas pavasarī tavam organismam lieti noderēs. Ik vakaru pirms gulētiešanas pusglāzē ūdens izšķīdini tējkaroti medus un pievieno nedaudz citrona sulas. Daudz bioloģiski aktīvu uzturvielu satur arī bišu māšu peru pieniņš. Tas lieliski stiprina imūno sistēmu, mazina nogurumu, uzlabo miegu un atmiņu.

Uzņem vitamīnus

Pavasarī visos augļos un dārzeņos visu vitamīnu ir vismaz trīsreiz mazāk, tāpēc tie jāēd trīsreiz vairāk nekā parasti. Visvairāk pavasarī organismam nepieciešams E vitamīns, kas piedalās muskuļu un citu audu veidošanas procesā, tam piemīt antioksidanta īpašības, bet galvenokārt tas ir šūnu sargs, jo pasargā tās no dažām ļaundabīgām saslimšanām. Dabiskā veidā šis vitamīns visvairāk atrodams augu eļļā, sēklās un riekstos.

Labi zināmais C vitamīns stiprina imunitāti un neitralizē kaitīgās vielas, kas atrodas šūnās. Visvairāk šo vitamīnu satur augļi, ogas un dārzeņi. Organismam ļoti svarīgs ir arī B vitamīns. Visvairāk beta karotīna ir burkānos, spinātos, sarkanajā parikā un aprikozēs. Ļoti labs B vitamīna avots ir diedzēti graudi. Tajos ir arī daudz minerālvielu, aminoskābju, hlorofila un šķiedrvielu. Vislabāk, ja graudus diedzēsi pati uz palodzes – tā katru rītu asniņus varēsi pievienot biezpienam vai salātiem. Izvēlies kviešu, rudzu, miežu, auzu un griķu graudus, lucernas, saulespuķu, redīsu, kressalātu, sinepju, sarkano biešu un citas sēklas.

Uzturā pavasarī lieto daudz zivju un atsakies no smagas un treknas barības, kas organismam prasa spēku un enerģiju, lai to sagremotu.

Kad pavasara saulīte ar dabas doto svaigumu ir aizkavējusies, atjaunot enerģiju un cīnīties pret nogurumu palīdzēs arī Latvijā ražotais preparāts Mildonāts Grindeks. Šis līdzeklis pozitīvi ietekmē organisma enerģētisko vielmaiņu, kā arī viegli aktivizē centrālo nervu sistēmu. Slodzes laikā preparāts atjauno skābekļa piegādes un patēriņa procesu līdzsvaru šūnās, aktivizē tos vielmaiņas procesus, kas enerģijas ražošanai prasa mazāku skābekļa patēriņu. Mildronātam –Grindeks piemīt  tonizējošs efekts — uzlabojas atmiņa, paātrinās domāšana (svarīgi studientiem gatavojoties pavasara sesijai, kā arī tiem darbarūķiem, kam jāpaspēj gan darbus padarīt, gan atskaites sagatavot, gan pilnvērtīgi pavadīt savu brīvo laiku), pieaug kustību veiklība, palielinās organisma pretošanās spējas nelabvēlīgiem apstākļiem. Svarīgi tiem, kuriem laika apstākļu maiņa saistās ar saaukstēšanos, kā arī tiem, kuri vēlas pavasarī piem., pievērsties fiziskām aktivitātēm.

Bērzu sulas izskalos tavu organismu un palīdzēs atjaunot lielisku pašsajūtu. Tās palīdz izdalīties nevēlamajiem vielmaiņas galaproduktiem, kas uzkrājušies organismā. Ja tev nav nopietnu veselības problēmu, bērzu sulu vari dzert bez ierobežojumiem. Aktīvās vielas sulā saglabājas trīs četras stundas pēc sulas savākšanas, tāpēc izdzer tās pēc iespējas ātrāk. 

Karlīna Timofejeva/Publicitātes foto