Starp mums, meitenēm, runājot - intīmā higiēna
Esi vesels

Starp mums, meitenēm, runājot - intīmā higiēna

Jauns.lv

Mūsu organismā notiek dažādi dzīvības procesi, un sadzīvo miljoniem dažādu mikroorganismu. Pareizi kopjot savu ķermeni, iespējams samazināt saslimšanu ar dažādām slimībām. Ne mazāk svarīga kā vīriešiem, tā sievietēm ir intīmā higiēna. Pareiza intīmā higiēna palīdz pasargāt no dažādām saslimšanām un sniedz ķermeņa labsajūtu.

Dabiskā vide

„Grūtāko darbu” intīmās higiēnas uzturēšanā daba „uzticējusi” mums- sievietēm, jo mūsu dzimumorgāni ir mazāk aizsargāti no apkārtējās vides ietekmes. Tāpēc, jo svarīgāk ir par savu organismu rūpēties pareizi. Sievietēm dzimumorgāni ir klāti ar gļotādu. Lai mūsu intīmā vide spētu veikt pašaizsargājošās un attīrošās funkcijas, tai ir nepieciešama noteikta mikrovide, kur atrodas labdabīgās baktērijas. Tās likvidē nevēlamos mikroorganismus un, lai tas notiktu pareizi, nepieciešams atbilstošs intīmās vides pH līmenis.

Tiklīdz tiek iznīcinātas labdabīgās baktērijas, rezultāts var būt diezgan nepatīkams. Visvairāk šo mikroorganismu ir mūsu mutē un makstī, kur tie veido savu noteiktu vidi. Viens no veselas vides raksturojošiem faktoriem ir tās skābums – pH (normāls maksts pH ir no 3.8 līdz 4.5). Skābuma līmeņa regulācijā galvenā nozīmē ir pienskābām laktobaktērijām, kas, radot piemērotu skābo vidi, palīdz nodrošināt normālu maksts mikrofloras uzturēšanu un cīnīties pret nevēlamu baktēriju veidošanos.

Pareiza apakšveļa- solis tuvāk komfortam!

Mūsu intīmo veselību arī ietekmētas, kādu apakšveļu mēs valkājam. Katru dienu jāvelk tīra apakšveļa, arī tad, ja tiek lietoti ikdienas biksīšu ieliktnīši. Ja necīnies ar pastiprinātu izdalījumu veidošanos, lietot ikdienas biksīšu ieliktnīšus nav obligāti nepieciešams. Vispiemērotākā ir kokvilnas apakšveļa. Biksītēm nepieciešams izvēlēties pareizo izmēru- lai tās nespiež, neberž, vai tieši otrādi, lai nav par lielu. Pēc iespējas retāk vajadzētu izvēlēties sintētiska materiāla apakšveļu, jo tā kairina sievietes intīmo zonu, radot labvēlīgu vidi dažādiem iekaisumiem. Tāpēc mežģīņu un „stringa” veļiņu atstāj vakarkleitai un mīļotajam. Arī naktī vajadzētu ļaut dzimumorgāniem atpūsties. Nakts laikā vislabāk izvēlēties naktskreklu, kas uzvilkts uz kailas miesas.

Menstruāciju laikā...

Šajā periodā mūsu intīmās higiēnas nozīme palielinās vēl būtiskāk, jo menstruācijas ietekmē sieviešu reproduktīvo veselību. Neievērojot pietiekamu higiēnas līmeni menstruāciju laikā iespējams iedzīvoties pat tādās problēmās kā cikla pārtraukšanās un neauglība. Menstruāciju laikā Tev vajadzētu izvērtēt un izvēlēties piemērotākos higiēnas piederumus. Taču svarīgākais ir savlaicīga (vismaz 4 – 5 reizes dienā) higiēnas piederumu nomaiņa menstruāciju laikā– vienalga kādus higiēnas piederumus esi izvēlējusies. Ilga higiēnas produktu nenomainīšana var izraisīt sēnīšu infekcijas, apsārtumu, izdalījumus, ietekmēt reproduktīvo veselību.

Ikgadējā ginekologa vizīte būtu nepieciešama katru gadu, bet noteikti jādodas gadījumā, ja, ja mani, ka parādās neparasti daudz izdalījumu, sākas nieze, dedzinoša sajūta intīmās zonas apvidū. Šīs sajūtas var norādīt uz radušos saslimšanu vai infekciju.

Mazgāties, bet ne par daudz!

Sievietes visbiežāk dabisko intīmo vidi izjauc par to nepareizi rūpējoties. Piemēram, lietojot mazgāšanās līdzekļus, kas paredzēti ķermeņa kopšanai. Šādi līdzekļi var izjaukt dabisko mikrofloru. Noteikti izvairies lietot antibakteriālās ziepes, jo tās intīmajā zonā var radīt iekaisumu. Vispareizāk lietot speciālus līdzekļus, kas palīdzēs saglabāt nepieciešamo pH līmeni. Ikdienā ieteicama duša, jo, ilgstoši un bieži sēžot aromātiskās vannās, makstī iekļūst ūdenim pievienotās vielas, kas var nelabvēlīgi ietekmēt maksts mikrofloru. Tā paša iemesla dēļ nav ieteicams maksti skalot pat ar tīru ūdeni.

Ja pH līmenis tiek samazināts, vai palielināts, mikrofloras sastāvs tiek mainīts un pastāv risks rasties un attīstīties dažāda veida saslimšanām. Intīmo zonu vislabāk apmazgāt siltā, tīrā, tekošā ūdenī- ar atbilstošiem, speciāli tam paredzētiem līdzekļiem. Ja, dodoties ārpus mājas uz ilgāku laiku, nav iespējams nomazgāties ūdenī, var izmantot mitrās salvetes, kas paredzētas intīmajai kopšanai, taču tās nevajadzētu izmantot ikdienas lietošanai. Ārsti iesaka ar remdenu ūdeni apmazgāties arī pēc intīmās tuvības, pat tad, ja ir tikai viens pastāvīgs partneris. Tas nepieciešams, lai atjaunotu pH līmeni un neļautu veidoties baktērijām, kas var rasties pastiprinātā mitruma dēļ. Seksa laikā tiek kairināta gļotāda un lielais mitruma līmenis var veicināt infekcijas rašanos.

Kā sevi pasargāt?

Lai izvairītos no maksts iekaisuma, pietiks, ja atcerēsies dažus vienkāršus nosacījumus:

1.    Maksts iekšpuse ir spējīga pati uzturēt mikrofloru, tāpēc to nav nepieciešams mazgāt iekšpusē. Tas nozīmē, ka Tev vajadzētu mazgāt maksts lūpas un zonu ap klitoru.

2.    Vismaz reizi dienā mazgāt intīmas daļas ar siltu ūdeni. Mēnešreižu laikā ieteicams, mazgāt divas reizes dienā tikai ar siltu ūdeni. Mazgāšanai labāk neizmantot sūkļus un cimdus, jo tie var dzimumceļos radīt traumas.

3.    Ļauj ūdenim tecēt no augšas uz leju, lai novērstu ieceļošanu baktērijas iekšpusē!

4.    Pēc tualetes apmeklēšanas, noslauki ar tualetes papīru no priekšpuses uz aizmuguri- no maksts uz anālo atveri.

5.    Kokvilnas apģērbs ļauj ādai elpot. Sintētiskie materiāli novērš gaisa cirkulāciju, palielina mitrumu intīmajā zonā, un tādējādi rada ideālu vidi baktēriju augšanai.

6.    Ļoti svarīgi, lai arī partneris uzturētu pareizu intīmo higiēnu!

7.    Ikdienas biksīšu ieliktnīšus vajadzētu mainīt ik pēc četrām stundām, lai Tu varētu justies svaigi un neļautu vairoties baktērijām.

8.    Tev nekad nevajadzētu gulēt ar tamponu. Tie regulāri jāmaina, jo nemainīti tie var izraisīt infekciju vai toksisko šoku, kas tiek uzskatīta potenciāli nāvējošu slimību.

Intīmās zonas kopšanai!

Mūsdienās pieejami daudz dažādi produkti intīmās zonas kopšanai. Omega Pharma piedāvā


Reklāmas raksts tapis sadarbībā ar Omega Pharma/Foto: Shutterstock