Tomāts - lielisks palīgs cīņā ar slimībām
Ja kāds ierasts un nepavisam ne smalks dārzenis izraisa apbrīnu, tas ir tomāts. Iesakām jums to ar steigu ieviest savā virtuvē, jo tomātu ēšana spēj pasargāt no vēža, sirds slimībām un pat saules apdeguma.
Viens no brīnumainākajiem profilakses līdzekļiem atrodas tepat mūsu dārziņos, siltumnīcās un virtuves kambaros. Jaunākie zinātniskie pētījumi rāda, ka, iekļaujot uzturā daudz tomātu – svaigu vai termiski apstrādātu, var būtiski samazināt draudus veselībai.
Kāds ievērojams Hārvarda universitātes pētījums, lielākais, kāds līdz šim vispār ticis veikts, atklāja, ka vīrieši, kuri ēda daudz tomātu un citus no tomātiem pagatavotus produktus, samazināja prostatas vēža risku par 35 procentiem. Patiesībā, lietojot šos dārzeņus uzturā lielā daudzumā, slimības smagākās formas iespējams samazināt vairāk nekā uz pusi. Iespējams, šie nakteņu dzimtas dārzeņi darbojas arī kā profilaktisks līdzeklis sievietēm pret krūts vēzi un citām vēža formām, jo, piemēram, lielām tomātu cienītājām, kuras tos regulāri iekļauj savā ēdienkartē, krūts vēzis ir sastopams daudz retāk. Gan sievietes, gan vīrieši, kas uzturā daudz lieto tomātus, var līdz pat 50% samazināt varbūtību kādreiz iedzīvoties īpašā nieru vēža veidā, ko sauc par nieru šūnu karcinomu.
Tomāti var palīdzēt arī novērst sirds slimības. Kādā pētījumā, kurā piedalījās 40 000 sieviešu, tika novērots, ka tām, kuras ēda visvairāk tomātu un no tiem gatavotu produktu, risks saslimt ar sirds slimībām bija par 30% zemāks, bet sirdslēkmes risks samazinājās par 60 procentiem. Šķiet, tas ir saistīts ar antioksidanta likopēna daudzumu, ko bagātīgi satur tomāti. Jo vairāk likopēna nonāk cilvēka asinīs, jo zemāks ir saslimšanas risks. Tas pats attiecas uz nogulsnēm, kas veidojas uz artēriju sieniņām – jo augstāks ir likopēna līmenis asinīs, jo mazāka iespēja, ka jūsu artērijas sāks aizaugt, tā secināts kādā pētījumā, kas veikts Somijā. Izrādās, ēdot svaigus tomātus vai dzerot tomātu sulu, var normalizēt arī holesterīna līmeni, dabiski samazināt triglicerīdu līmeni, ZBL holesterīnu un palielināt ABL holesterīna līmeni.
Vēl viena pozitīva tomātu īpašība ir to spēja aizsargāt ādu no saules radīta bojājuma. Kādā vācu pētījumā brīvprātīgie, kas katru dienu desmit nedēļas pēc kārtas pusdienās apēda 40 g tomātu pastas un 10 g olīveļļas un pēc tam gāja sauļoties, iedzīvojās uz pusi mazākā ādas apsārtumā nekā tie, kas ēda tikai makaronus ar olīveļļu.
Tomāti var būt noderīgi vēl citu slimību profilaksē. Veikti pirmie pētījumi, kas rāda, ka šis nakteņu dzimtas augs labvēlīgi ietekmē organisma spējas pretoties astmai un smaganu slimībām, mākulas deģenerācijai, smadzeņu darbības traucējumiem un pat osteoporozei. Tomēr, lai kādas būtu kaites, no kā mēs vēlētos izvairīties, ir svarīgi ēst tomātus tādus, kādus daba tos izveidojusi
Ēdieni no visām pasaules malām, kuros izmanto daudz tomātu
Amerikāņu čili
Mājās gatavota itāļu spageti mērce
Spāņu gaspačo
Franču ratatujs
Klasiskais franču Lorēnas kišs vai frittata
Meksikāņu tortilla vai salsa
Itāļu brušeta
Mājās gatavots kečups
Pilngraudu pica
Ragū
Grieķu musaka
Mājās gatavota tomātu zupa vai tomātu sula
Virgin Mary kokteilis
Izklausās neparasti, tomēr veselīgāk ēst tomātus ceptā vai vārītā veidā, nevis svaigus. Tas tāpēc, ka, karsējot tomātus, tiek vājināta to šūnu struktūra, un mūsu organismam ir vieglāk uzņemt likopēnu. Un, tā kā termiskās apstrādes laikā tiek zaudēts šķidrums, likopēns termiski apstrādātos tomātos ir koncentrētāks nekā svaigos. Tomēr uzmanieties no rūpnieciski ražotiem produktiem, jo tie var saturēt daudz cukura, sāls un citu piedevu.
Vislabāk pašiem no svaigiem organiskiem tomātiem pagatavot savu tomātu mērci, ko var ēst kopā ar pastu vai citiem ēdieniem. Pievienojiet arī mazliet olīveļļas, jo, uzņemot likopēnu kopā ar taukvielām, tas organismā uzsūcas labāk.
Brīnišķīga atsvaidzinoša aukstā tomātu zupa, ko pagatavot karstā vasaras dienā.
10–12 porcijām jums vajadzēs
8–10 nobriedušus tomātus
1–2 tējkarotes jūras sāls
3 vidēji lielus gurķus
3 mazas zaļās paprikas
6 sīpollokus
3–6 ķiploka daiviņas
3 šķēles pilngraudu, bez rauga ceptas kviešu maizes
¾ glāzes (20 g) kapātu pētersīļu
3 ēdamkarotes svaiga bazilika
2¼ – 3 glāzes (500–700 ml) auksta ūdens
½ glāzes (120 ml) extra virgin olīveļļas
⅓ glāzes (80 ml) svaiga laima sulas
¼ –⅓ glāzes (60–80 ml) plūmju etiķa (var izmantot parasto baltvīna etiķi)
svaigi maltus melnos piparus
Pārgrieziet tomātus uz pusēm un bagātīgi pārkaisiet ar sāli. Ļaujiet 30 minūtes ievilkties, novietojot tomātus ar sasālīto pusi uz leju. Pa to laiku nomizojiet gurķus, izņemiet tiem sēklas un sagrieziet 2,5 cm garos gabaliņos. Lieciet vidēji lielā bļodā.
Papriku pārgrieziet uz pusēm un arī izņemiet sēklotni. Tāpat kā gurķus, sagrieziet 2,5 cm gabaliņos un lieciet atsevišķā bļodā.
Sīpollokus notīriet un sīki sagrieziet.
Ķiploka daiviņas nomizojiet, izspiediet caur ķiploku presi, pievienojiet zaļajai paprikai.
Maizei nogrieziet garoziņu un katru šķēli sagrieziet kubiņos. Pievienojiet paprikai ar ķiplokiem.
Kad tomāti apsālījušies, izņemiet tiem sēklas un sagrieziet četrās daļās. Tāpat kā maizi, pievienojiet paprikai un ķiplokiem.
Tad lieciet blenderī tomātus ar maizi, zaļo papriku un ķiplokiem. Pievienojiet ½ glāzes pētersīļu un pusi sagriezto gurķu. Pielejiet mazliet ūdens un blendējiet vidējā ātrumā, līdz dārzeņi un maize samalti viendabīgā masā.
Masu lejiet lielā bļodā, pievienojiet eļļu, laima sulu, plūmju etiķi un svaigi maltus piparus. Enerģiski samaisiet, lai visas sastāvdaļas labi sajaucas. Nogaršojiet un, ja nepieciešams, pievienojiet vēl garšvielas. Ja zupa ir par biezu, pielejiet vēl mazliet ūdens. Kārtīgi atdzesējiet zupu un pirms pasniegšanas papildiniet ar atlikušajiem gurķiem, pētersīļiem, sīpollokiem un baziliku.