Nē - sintētiskiem tomātiem un kafijai. 9 uztura principi, lai ziemā neiedzīvotos liekos kilogramos
Veikalos pieejamos importētos gurķus un tomātus labāk ēdienkartē neiekļauj.
Esi vesels

Nē - sintētiskiem tomātiem un kafijai. 9 uztura principi, lai ziemā neiedzīvotos liekos kilogramos

Jauns.lv

Laikam paliekot aukstākam, mainās arī mūsu ikdienas ēdienkarte. Uzzini, kas jāņem vērā, lai pa ziemu neuzkrātu liekos kilogramus un netrūktu enerģijas.

Priekšroka graudaugiem

Jau ierasts dzirdēt ieteikumu ēst svaigus dārzeņus, bet – ne šajā laikā. Veikalos pieejami vienīgi tālu audzēti tomāti un gurķi, un ķīmiskas apstrādes dēļ tie sen zaudējuši vitamīnus. Par svarīgākajiem pašlaik uzturā vajadzētu kļūt pilngraudu produktiem. Tajos ir daudz vitamīnu un minerālvielu. Tā kā brokastis ir būtiskākā ēdienreize, tad izvēlies pēc iespējas pilnvērtīgāku maltīti – auzu vai cita veida graudu putru vai klijas. Graudaugu produkti nodrošinās pastāvīgu enerģijas pieplūdumu visas dienas garumā.

Nē – kafijai, jā – sulām

Kafija un šokolāde nav labākais veids, kā sevi uzmundrināt. Tie gan spēj sniegt tūlītēju enerģijas pieplūdumu, taču tikai uz mirkli – strauji paceltais enerģijas līmenis tikpat strauji krīt. Sekas – straujš glikozes vai kofeīna kāpums un kritums asinīs organismam izraisa stresu, un stresa dēļ rodas nogurums un miegainība. Kafijas vietā labāk dzert vērtīgāku enerģijas avotu – svaigi spiestas augļu vai dārzeņu sulas. Der gan atcerēties, ka no rītiem tukšā dūšā apelsīnu un citas skābās sulas var kairināt kuņģi. Toties saldās burkānu vai biešu sulas būs tieši laikā. Ja tomēr vēlies iemalkot siltu dzērienu, tad izvēlies zaļo tēju – tajā kofeīna deva ir mazāka nekā kafijā. Tējai vari pievienot karotīti medus.

Rieksti un sēklas

Gribas kaut ko uzkost? Kad iestājies nogurums un grūti koncentrēties darbam, rieksti un saulespuķu vai ķirbju sēklas ir tieši tas, kas vajadzīgs. Riekstos ir magnijs, kas muskuļiem dod tonusu un fizisku enerģiju, un selēns, kas uzlabo garastāvokli. Vienīgā nelaime – riekstos ir daudz kaloriju, tāpēc sievietēm, kuras kontrolē savu svaru, nevajadzētu riekstus uzkost visas dienas garumā. Taču saujiņa riekstu reizi dienā nekaitēs nevienai.  Omu uzlabos un no depresijas sargās arī citi produkti, kas satur magniju, – griķu putra, kviešu dīgļi, lapu zaļumi un piena produkti. Labs garastāvokļa stimulators ir arī jūras kāposti.

Granātābols ir ne tikai labs dzelzs avots, tā sēkliņas kā birste iztīra zarnu traktu.
Granātābols ir ne tikai labs dzelzs avots, tā sēkliņas kā birste iztīra zarnu traktu.

Dzelzs

Ja nogurums jūtams ilgstoši, vērts pārbaudīt, vai organismam netrūkst dzelzs. Dzelzs deficīts Latvijas klimatiskajos apstākļos skar daudz sieviešu – jo īpaši menopauzes periodā vai barojot bērniņu ar krūti. Ja dzelzs līmenis ir uz kritiskās robežas vai samazināts, jāēd spināti, zaļo lapu salāti, zaļie dārzeņi, pupiņas, jūras veltes un liesa gaļa, kā arī jādzer granātābolu un apelsīnu sula. Protams, der arī paši augļi. Granātābols ir ne tikai labs dzelzs avots – tā sēkliņas kā birste iztīra zarnu traktu un novērš vēdera uzpūšanos. Spināti satur magniju un kāliju un paralēli noguruma samazināšanai uzlabo muskuļu tonusu, nostiprina nervu sistēmu un samazina depresijas varbūtību.

Necep, bet tvaicē

Ja vēlies atjaunot enerģiju, vēlams atteikties no pārtikas, kas piesātināta ar garšas pastiprinātājiem, jo īpaši ar nātriju glutamātu (to satur, piemēram, salami desa, mednieku desiņas, čipsi, suši, konservi).  Organisms jūtas noguris, ja ēdam smagu pārtiku – tādu, kas lēni pārstrādājas. Taukaini, cepti, žāvēti un marinēti ēdieni – jo sevišķi, ja notiesāti kopā ar kartupeļiem – kuņģī uzturas visilgāk. Labāk ēst viegli sagremojamu pārtiku – tvaicētus vai vārītus dārzeņus, dārzeņu zupas, tvaicētas zivis, našķim – augļu salātus ar vājpiena biezpienu vai nesaldinātu jogurtu. Ja nogurums parādās dienas vidū, nevajag steigties dzert kofeīnu saturošus dzērienus – labāk apēst nesaldinātu jogurtu, tas ātri dod trūkstošo enerģiju.

Pēc iespējas krāsaināk

Uz cilvēku psiholoģisku iespaidu atstāj arī krāsas, tāpēc, lai uzmundrinātu sevi, gatavo sev iespējami krāsaināku maltīti. Krāsu daudzveidību visvienkāršāk panākt ar dārzeņu un augļu salātiem. Izmanto to, kas pieejams šajā gada laikā. No dārzeņiem – spināti, kāposts, paprika, burkāns, seleriju laksti, dilles, pētersīļi, mērcei izmanto olīveļļu, nevis majonēzi. No augļiem – apelsīni, banāni, kivi, dzērvenes. Zaļā krāsa ir ļoti nomierinoša. Tā samazina galvassāpes un nervozitāti. Dzeltenas krāsas produkti uzlabo garastāvokli, jo dzeltenā ir vispriecīgākā un spožākā varavīksne krāsa. Oranžais simbolizē enerģiju gan garīgajā, gan fiziskajā līmenī, tāpēc, ēdot daudz burkānu, ne tikai uzņemsi beta karotīnu (būs labāka sejas krāsa!), bet arī atbrīvosi sevi no grūtsirdības un depresijas.

Ja vēlies dienu sākt enerģiski, vakariņās ievēro mēru.
Ja vēlies dienu sākt enerģiski, vakariņās ievēro mēru.

Vieglas vakariņas

Ja mosties jau nogurusi, der pārskatīt savu uztura režīmu. Iespējams, sagurumā vainojama pārmērīga pārēšanās vakarā. Likumsakarība vienkārša – ja vakarā kārtīgi pieēdies un līdz pat nakts miegam nedari neko fiziski aktīvu, uzņemtās uzturvielas neiztērējas. Ēdiens nodarbina organismu visas nakts garumā, jo miegā tas pārstrādājas lēni, un no rīta ķermenis ir piekusis. Mainot ēšanas režīmu, mainās arī sajūtas. Visvairāk vajadzētu ēst brokastīs. Vakariņām der dārzeņi, rīsi, griķi un liesi piena produkti, bet ne gaļa.

Daudz ūdens

Ilgu laiku pavadot telpās ar sausu gaisu, organismam nepieciešams daudz šķidruma. Vasarā roka pēc ūdens glāzes pastiepjas dabiski – slāpst taču, savukārt ziemā ūdens dzeršanu piemirstam. Pusotrs litrs ūdens dienā šķiet neizpildāma misija. Bet fakts paliek fakts – organismam jau tā trūkst saules enerģijas, ja tas piedevām atūdeņojas, nogurums un miegainība ir īpaši izteikta.

Saules trūkumu aizstās produkti, kuros ir D vitamīns, kas vairo serotonīna jeb laimes hormona izdalīšanos. Tas atrodams liesā gaļā, zivīs un graudaugos.

Asas garšvielas

Mundrumam pamēģini kanēli, čili un ingveru vai citas asās garšvielas. Ja vien tevi nemoka dedzināšana kuņģī, piparots ēdiens dod mundrumu, kā arī uzlabo gremošanas trakta darbību – viss, ko apēd, tiek pārstrādāts pilnvērtīgāk. Tikai der atcerēties – ja ēd asu ēdienu, nepievieno sāli. Sāls un asās garšvielas vienuviet ir liels slogs nierēm – var paaugstināties asinsspiediens.

Jo dabiskāk, jo labāk

Domas par sintētisko vitamīnu lietderīgumu ir atšķirīgas. Daļa uztura speciālistu saka: “Kāpēc ne?” Citi uzskata – kaut arī šis gada periods nav īpaši dāsns ar dārzeņiem, tomēr šo to vitamīniem bagātīgu vēl iespējams atrast – burkānus, kāpostus, bietes, seleriju, citronus un dzērvenes. Ēd tos, lai uzņemtu A, B un C vitamīnus. E vitamīnam dzer dabiskās eļļas: ķirbju sēklu, kviešu asnu vai melno ķimeņu.

Vitamīnu lietošanu var pielīdzināt pātagai, domā dabiska dzīvesveida piekritēji. Zirgs, kurš visu dienu strādājis uz lauka, protams, ir piekusis un grib ēst, bet, ja saimnieks viņu dzen uz priekšu ar pātagu, kādā brīdī no saguruma vairs nekustēties vispār. Tāpat ir ar cilvēku. Vitamīni enerģijai vai enerģijas dzērieni ir mākslīgi enerģijas simulanti, kas agri vai vēlu nokausē cilvēku.

Teksts: žurnāls OK / Foto: Shutterstock