"Tas ir vājprāts!" Liepājniekus šokē jaunā maksa par miskastes izvešanu
Atkritumu izvešanas maksa Liepājā palielinājusies 16 (!) reizes. Liepājā privātmāju īpašniekiem sākotnēji pieprasīts izvest atkritumus divas reizes mēnesī. Tagad apsaimniekotāji piekāpušies, un varēs vienoties par vienu reizi.
Viena Vide Visiem

"Tas ir vājprāts!" Liepājniekus šokē jaunā maksa par miskastes izvešanu

Jauns.lv

Liepājas dome pieņēmusi jaunus atkritumu apsaimniekošanas noteikumus – privātmāju īpašniekiem gružus vajadzēs izvest divas reizes mēnesī. Maksa cēlusies desmitiem reižu.

Kāds ģimenes mājas saimnieks Normunds stāsta: “Līdz šim man par atkritumu izvešanu gadā vajadzēja maksāt ap pieciem eiro, bet pēc jaunajiem noteikumiem – 82,50 eiro. Es neko neteiktu, ja summa būtu pieaugusi par pāris eiro, bet šeit ir 16 reizies! Tas ir vājprāts!”

Atsakās maksāt par neko

“Mēs, vairāki simti privātmāju saimnieki, taisāmies uz lieliem protestiem. Ja nekas nemainīsies, savus gružus vedīsim izgāzt Liepājas domes durvju priekšā!” draud Normunds. Viņam atkritumu konteiners jāizved četras reizes gadā.

“Vairāk vienkārši nevajag, bet tagad izdomāja, ka tas būs jādara vismaz divas reizes mēnesī, par katru reizi maksājot 3,45 eiro (par 240 litru ietilpības konteineru). Kur lai es tik daudz gružu ņemu? Piemājas dārziņā ir komposta kaudze, kurā kompostēju visu, ko varu. Ko nevaru, to sadedzinu, jo man ir divas krāsnis. Stiklu nododu dalīto atkritumu konteineros. Negrasos maksāt par tukša gaisa izvešanu. Maksāt vienkārši par neko, par to, ka es rūpējos par vidi un neražoju atkritumus!” strikts ir Normunds.

Sākusies aģitācija

Pašvaldība iebilst, ka jaunā kārtība ir pamatota – privātmājās atkritumus nobēdzinot, tos izmetot kaimiņu konteineros vai pat izgāžot mežā. Tāpēc "bezatkritumu mājsaimniecības" nolemts sodīt ar naudu. Tomēr, sastopoties ar protestiem, kas domes durvju priekšu Rožu ielā draudēja pārvērst par lielu mēslu kaudzi, pašvaldība piekāpusies. Pa Liepāju sākuši kursēt īpaši atkritumu apsaimniekotāju aģitācijas busiņi, iedzīvotājus aicinot slēgt jaunos – atvieglotos – līgumus.

Līgums jāslēdz, bet var vienoties

Pēc domes rīkotā konkursa no 1. decembra Liepājā atkritumus atkarībā no pilsētas rajona izvedīs divas firmas – "Eko Kurzeme" un "Vides pakalpojumi Liepājai".

"Eko Kurzeme" izpilddirektors Andris Karlsons skaidro: “Liepājas reģiona pašvaldības ir spērušas ilgtspējīgu un pārdomātu soli, izvēloties atkritumu apsaimniekotājus atklātā konkursā, turklāt uz ilgu termiņu – septiņiem gadiem, kas ir pamats, lai pakalpojuma sniedzējs varētu investēt pakalpojuma kvalitātē, transporta līdzekļos, klientu servisā un izpildīt vides prasības.”

Līgums ir jāslēdz katrai mājsaimniecībai un uzņēmumam bez izņēmuma, pretējā gadījumā ir liels risks, ka atkritumi nonāks tiem neparedzētās vietās.

Tomēr, ja iedzīvotājiem nepieciešams atkritumus izvest retāk nekā divas reizes mēnesī, līgumus var noslēgt arī par vienu reizi. Tiem, kas dzīvo "Eko Kurzemes" apkalpotajā teritorijā, nav obligāti jāierodas klientu apkalpošanas centrā personīgi, viņi var vienoties par abpusēji pieņemamiem risinājumiem pa tālruni 63407315 vai 22013939.

“Gadījumos, kad nolīgtais konteineru iztukšošanas reižu skaits noteiktajā periodā neatbilst faktiski radītajam atkritumu daudzumam, ir iespēja individuāli vienoties par piemērotu izvešanas reižu skaitu. To paredz Liepājas pilsētas domes saistošie noteikumi.”

Diemžēl, ja namsaimnieks vēlas uzstādīt tieši savā īpašumā atkritumu šķirošanas konteinerus, jāizved pēc piederības būs pašam. "Eko Kurzeme" pēc šķirotajiem atkritumiem uz privātmājām neizbrauc, bet piedāvā šķirošanas punktus pilsētā – stiklam, plastmasai, papīram.

Pa Liepāju kursē aģitācijas busiņi, aicinot slēgt līgumus par atkritumu izvešanu.

Situācijas atšķiras

Liepājas atkritumu poligonu apsaimniekotāja SIA "Liepājas RAS" pārstāvis Viktors Birze stāsta, ka ir dažādas situācijas.

Piemēram, privātmājā dzīvo tikai viens cilvēks vai divi slimi sirmgalvji, kas, protams, nesaražo tik daudz atkritumu. "Šādus gadījumus apzina un rekomendē atkritumu apsaimniekotājiem pieiet individuāli, piedāvājot mazāka tilpuma konteinerus, samazinot atkritumu izvešanas reižu skaitu. Apsaimniekotāji ir izrādījuši pretimnākšanu, un visi šādi gadījumi ir atrisināti.”

Ir arī situācijas, kad lielas, ekonomiski aktīvu cilvēku mājsaimniecības uzstāj, ka nevēlas atkritumus izvest saskaņā ar pašvaldības noteikumiem, argumentējot, ka atkritumus dedzina un kompostē.

Iespējama atkritumu inspekcija

"Liepājas RAS" pozīcija šādos gadījumos ir šāda: ar varu līgumā par atkritumu apsaimniekošanu noteiktu apjomu ierakstīt nevar, taču līgums jebkurā gadījumā būs jānoslēdz, uzsver Birze. Uzņēmums apsver domu par šādu mājsaimniecību apsekošanu, lai pārliecinātos, ka atkritumi apsaimniekoti pareizi, atbilstoši vides un sanitārajām prasībām. “Vai netiek slepus mesti daudzdzīvokļu namu pagalmos novietotajos konteineros, lielos daudzumos uzkrāti privātmāju pagalmos, vai kompostēšana veikta pareizi (atgādinām, ka kompostēt var vienīgi augu izcelsmes atkritumus, ne visus pārtikas atkritumus), vai tiešām dedzināts tikai papīrs?” piebilst Birze.

Ko rāda statistika

Konsultējoties ar Latvijas Atkritumu saimniecības asociāciju, Liepājā par pamatu ņemti statistikas dati, ka vidēji viens cilvēks gadā saražo 301 kilogramu nesašķirotu atkritumu – pārrēķinot 120 litrus mēnesī.

Pieņemot, ka vidēja mājsaimniecība ir no četriem cilvēkiem, arī aprēķināts, ka mēnesī divas reizes jāizved 240 litru konteiners. Ne mazāk svarīgs arguments ir sanitārās normas pilsētā, jo, sadzīves atkritumiem ilgstoši sastāvoties, vairojas grauzēji un kukaiņi.

Starp citu, administratīvo pārkāpumu kodeksa 58. pants par piesārņošanu paredz naudas sodu no 70 līdz pat 2900 eiro, 75. pants par nepiedalīšanos pašvaldības organizētajā sadzīves atkritumu savākšanā (līguma neslēgšana) – naudas sodu no 90 līdz 1400 eiro.

Kasjauns.lv/Foto: liepājniekiem.lv; Evija Trifanova/LETA

Tēmas