
Šogad mežā mellenes var meklēt velti - raža gandrīz iznīcināta

Aprīļa vidū Latvijā piedzīvotais aukstuma vilnis, kad gaisa temperatūra dažviet noslīdēja līdz -3 °C, ir atstājis negatīvu iespaidu uz daudziem augiem. Visvairāk cietušas meža mellenes, kuru agrā ziedēšana diemžēl sakrita ar salnām. Šī iemesla dēļ prognozes par ražu šogad nav iepriecinošas – to Latvijas Radio 4 raidījumā “Doma laukums” atklāja uzņēmuma "Baltijas ogu kompānija" valdes priekšsēdētāja un saimniecības "Very Berry" īpašniece Gundega Šauškina.
Viņa norāda, ka meža mellenes zied agrāk nekā kultivētās šķirnes, tāpēc tās ir īpaši jutīgas pret pavasara salnām. Diemžēl šogad tās esot trāpījušas visnepiemērotākajā brīdī, kas, visticamāk, nozīmēs sliktu ražu.
Lauksaimnieki šādos apstākļos meklē risinājumus, kā pasargāt savus stādījumus. Gundegas saimniecībā tiek izmantota specializēta apūdeņošanas sistēma, kas, sākoties salnām, automātiski laista augus. Ūdenim pārvēršoties ledū, tas atdod siltumu augiem, un tie var izdzīvot, pateicoties ledus slānim, kas darbojas kā aizsargkārta. Šī metode ir efektīva, un ar tās palīdzību iespējams aizsargāt augus pat līdz -7…-9 °C salām.
Turpretī saimniecībās, kur šādas sistēmas nav pieejamas vai nav pietiekama ūdens daudzuma, jāizmanto citas metodes: stādījumu pārklāšana ar agroplēvi, siltuma nodrošināšana ar svecēm vai sadedzinātiem salmiem u.c. Ja salnas nav ļoti spēcīgas, šādi pasākumi var būt pietiekami efektīvi.
“Ja šīs sistēmas nav, problēmas ir neizbēgamas,” uzsver Šauškina. Viņa skaidro, ka augi, piemēram, dzērvenes un mellenes, šajā attīstības stadijā spēj izturēt temperatūru līdz -2,7 grādiem. “Bet tomātiem jau mīnus viens grāds ir kritisks.”
Līdz ar to šī pavasara salnas vēlreiz apliecina – agrās ziedēšanas kultūras Latvijā ir pakļautas augstam riskam, un bez atbilstošiem aizsardzības pasākumiem raža var ciest būtiskus zaudējumus.