
Agronome Laima Ozoliņa atklāj visu, kas jāzina par sēklām un stādiem

Lai no sēkliņas izaugtu skaistas puķes vai tiktu pie krietnas ražas, ir svarīgi ir ievērot daudzas lietas un pat niecīgus knifiņus, lai stādiņš augtu griezdamies. Visu par sēklām un stādiem zina Bulduru tehnikuma siltumnīcu agronome Laima Ozoliņa, un žurnāla "100 labi padomi" jaunākajā speciālizlaidumā "Sēsim un Stādīsim" viņa ar padomu neskopojas.
Sēkliņa, vai no tevis izaugs labs stāds? Ikviens, liekot zemē sēkliņu, klusībā cer, ka no tās izaugs skaista puķe, kas krāšņi ziedēs, vai arī, ka ienāksies krietna raža. Bet ar cerību vien nepietiek!
Kur pirkt sēklas?
Ja sēklas pirksi lielveikalā, tas automātiski nenozīmē, ka visas būs sliktas, bet visas nebūs arī labas. Vislabākās ir profesionālās sēklas no speciālām dārzeņu un puķu sēklu audzētavām un selekcijas stacijām. Tas tāpēc, ka profesionāļi sēklas iegūst no īpaši atlasītiem augiem vai augus krustojot (hibrīdi). Tām ir laba dīgtspēja. Augi no tādām sēklām izaug izturīgi pret slimībām, krāšņumaugi ir ļoti dekoratīvi, no dārzeņiem ienākas kolosāla raža.

Ko darīt, ja iepakojumā sēklu ir par daudz?
Profesionālo sēklu iepakojumos nereti ir 100, 500 vai pat 1000 sēklu, taču ir veikali, kur šādas kvalitatīvās sēklas var nopirkt arī nedaudz, piemēram, Mārupes sēklas.
Ja tomēr pērc lielo iepakojumu, noteikti apskati derīguma termiņu. Uz citu gadu glabātās sēklas var zaudēt dīgtspēju, īpaši pēc iepakojuma atvēršanas. Tāpēc izvērtē, ko darīt ar liekajām sēklām, – izsēj un pēc tam dēstus atdāvini, pārdod vai pērkot kooperējies ar kaimiņiem un radiem. Ja tomēr sēklas paliek pāri, rūpīgi aizver iepakojumu un neatstāj to saulē.
Visus Laimas Ozoliņas padomus par stādu audzēšanu lasi 100 labu padomu speciālizlaidumā Sēsim un Stādīsim, kas no 28. februāra pieejama labākajās preses tirdzniecības vietās visā Latvijā. Žurnāla digitālo versiju meklē vai abonē Zurnali.lv.
