9 knifi, kas jāzina par drošu braukšanu ziemā
foto: Shutterstock
Ja ir atkala vai aizdomas, ka uz ceļa ir melnais ledus, bremzē ar motoru – pakāpeniski pārslēdz zemākus pārnesumus. Tomēr šādi var darīt tikai tad, ja ir pietiekami liela distances rezerve.
Noderīgi ikdienā

9 knifi, kas jāzina par drošu braukšanu ziemā

Padomu nodaļa

"100 Labi Padomi"

Ziemā ceļi mēdz būt dažādi – aizputināti, apledojuši, klāti ar melno ledu –, un vadīt auto pa tādiem nav joka lieta. Lai droši nonāktu galamērķī, jāzina, kā uz šāda ceļa uzvesties dažādās situācijās.

Stāsta Drošas braukšanas skolas vadītājs Jānis Vanks.

1. Plāno braucienu!

No rīta piecelies agrāk, lai notīrītu no auto sniegu un ledu un pārliecinātos, ka mašīnu var piestartēt. Izbrauc laikus, lai nebūtu lieki jāuztraucas par kavēšanos tāpēc, ka ir sastrēgumi vai citas negaidītas situācijas uz ceļa.

2. Rokas uz stūres turi pareizi!

 Iedomājies, ka stūre ir pulksteņa ciparnīca, un rokas novieto uz pulksten deviņiem un trijiem. Tā varēsi straujāk reaģēt uz bīstamām situācijām.

3. Izvēlies ceļa stāvoklim atbilstošu ātrumu!

Novērtē ceļa reljefu un segumu un brauc ar piemērotu ātrumu. Ja brauksi lēnāk, tev būs lielāka iespēja savu auto kontrolēt arī tad, ja jutīsi sānslīdi.

4. Sajūti ceļu!

Ja rodas aizdomas, ka ar ceļa segumu kaut kas nav tā, kā vajadzētu būt, atrodi taisnu posmu, kur nav gājēju un citu auto, un pārbaudi, kā tavs auto uzvedas manevrējot un bremzējot.

5. Bremzēt sāc laikus!

Ziemā bremzēšanas ceļš ir ievērojami garāks nekā citos gadalaikos, tāpēc nedrīkst pēdējā brīdī strauji bremzēt. Izvērtē visus apstākļus un sāc bremzēt jau laikus.

Ja ir atkala vai aizdomas, ka uz ceļa ir melnais ledus, bremzē ar motoru – pakāpeniski pārslēdz zemākus pārnesumus. Tomēr šādi var darīt tikai tad, ja ir pietiekami liela distances rezerve.

Ja tavs auto ir aprīkots ars bremžu pretbloķēšanas sistēmu (ABS), tā sāks darboties automātiski, ja automašīna zaudēs saķeri, tomēr 100 % uz to paļauties nevar. ABS neizdarīs darbu tavā vietā, tikai palīdzēs. Ja tavam auto ABS nav, tad kritiskā situācijā bremzē kā pulsējot – spaidi bremžu pedāli ar īsiem, spēcīgiem impulsiem.

6. Brauc plūdeni, neizdari asus manevrus!

Neuzņem strauji ātrumu. Nebremzē strauji. Lieki un strauji negrozi stūri.

Pirms veikt pagriezienu, jau laikus samazini ātrumu, pārslēdz zemākā pārnesumu. Izbrauc līkumu vienmērīgi un iespējami mazākā rādiusā.

7. Ievēro braukšanas distanci!

Palielini distanci no priekšā braucošā auto. Jo sliktāks ceļa segums un laikapstākļi, jo lielākai distancei jābūt. Tas palīdzēs kontrolēt auto ekstremālā situācijā.

8. Uzmanies no īpaši bīstamām vietām ziemā!

Visur, kur auto bieži bremzē un uzņem ātrumu, brauktuve var būt īpaši slidena, piemēram, pirms krustojumiem un gājēju pārejām, ieskriešanās un paātrinājuma joslās, sabiedriskā transporta pieturās. Īpaši bīstami ir tilti, ceļu pārvadi un meža ceļi, jo tur uz brauktuves var veidoties ledus kārtiņa.

9. Ja auto tomēr saslīd

* Neļaujies panikai, saglabā mieru, dziļi ieelpo, turi rokas uz stūres un koncentrējies uz ceļu.

* Izvairies no straujām kustībām bremzējot, gāzējot un griežot stūri.

* Tomēr tev jāreaģē acumirklī – nemainot roku pozīciju, laideni un vienlaikus ātri pagriez stūri sānslīdes virzienā. Taču nedari par daudz – pārāk liels pagrieziena leņķis var radīt sānslīdi pretējā virzienā.

* Kontrolējot sānslīdi, ņem vērā tieši sava auto riteņu piedziņas īpatnības.