Groziņš rokā un uz mežu arī ziemā! Mikologi stāsta par sēņošanas iespējām aukstajā sezonā
foto: Latvijas Nacionālais dabas muzejs
Parastā apmalpiepe.
Noderīgi ikdienā

Groziņš rokā un uz mežu arī ziemā! Mikologi stāsta par sēņošanas iespējām aukstajā sezonā

Sabīne Plauka

Jauns.lv

Vai sēņošana ziemā ir izplatīta Latvijā? Salīdzinājumā ar vasaru un rudeni, sēņu vākšana ziemā ir daudz mazāk populāra. Tam ir vairāki iemesli – ziemā atrodamās sēnes nav tik pazīstamas un pieprasītas, kā, piemēram, bekas, bērzlapes vai pienaines. Taču sēņošana ziemā ir iespējama, un to piekopj tie, kuri iemācījšies pazīt daudzas retākas sēņu sugas un dara to ar pārliecību.

Kādas sēnes var atrast ziemā? Lai gan galvenā sēņošanas sezona Latvijā ir vasaras otrā puse un rudens, vairākas sēņu sugas ir atrodamas arī vēlu rudenī un pat ziemā, īpaši atkušņu laikā. Lielākā daļa ziemā atrodamās sēnes aug uz koksnes, un dažas no tām ir ēdamas. Piemēram, visa gada garumā var sastapt daudzgadīgas piepju sugas.

Dabas muzeja mikoloģe Diāna Meiere uzsver, ka sēņu vērošana ir aizraujoša nodarbe arī ziemā. Materiālā "Ziemas sēnes" ir izceltas 10 ziemā atrodamas sēņu sugas, gan ēdamas, gan neēdamas:

  1. Austeru sānause

  2. Austersēne

  3. Vēlā pundurkamolene

  4. Samtkāta ziemene

  5. Ziemas celmene

  6. Ziemas sēntiņa

  7. Kakaobrūnā spīgulīte

  8. Salnas gliemezene

  9. Parastā apmalpiepe

  10. Dzeltenā receklene

Papildus var novērot Briežu ksilāriju, Oranžo pusloceni un citas uz koksnes augošas sēnes, kuras reizēm pārsteidz ar savu krāsu un formu.

Padomi tiem, kas vēlas sēņot ziemā

  • Iemācieties atpazīt ziemā atrodamās sēnes: ēdamās sugas ziemā ir mazāk izplatītas, tāpēc svarīgi būt pārliecinātiem par savu atradumu.

  • Esiet uzmanīgi ar gailenēm decembrī un janvārī: bieži tās ir vecas un vairākkārt sasalušas, tāpēc nederīgas ēšanai.

  • Izbaudiet sēņu vērošanu: sēnes var ne tikai vākt, bet arī vērot un fotografēt. Tas ir drošs veids, kā iepazīt sēņu daudzveidību un iegūt prieku no pastaigām dabā.

Ziemas sēņošana ir lieliska iespēja pavadīt laiku svaigā gaisā, izzinot dabas daudzveidību un izkrāsojot ziemas pelēcīgo ainavu.