No rudenīgām ogām līdz krāšņām lapām: pīlādžu šķirnes, ko izvēlēties dārzam
foto: Shutterstock
Ēdamie pīlādži pamatā ir neliela auguma kociņi vai krūmi, kurus paredzēts audzēt, lai iegūtu ražu, taču tie ir arī gana dekoratīvi.
Noderīgi ikdienā

No rudenīgām ogām līdz krāšņām lapām: pīlādžu šķirnes, ko izvēlēties dārzam

Padomu nodaļa

"100 Labi Padomi"

Pīlādzis ir ļoti skaists, dekoratīvs un daudzveidīgs koks, kas ražo garšīgas un vērtīgas ogas. Dzirdot vārdu pīlādzis, noteikti iztēlojies parasto pīlādzi (Sorbus aucuparia), kas ir izplatīts visā Latvijā un kam ir sīvas sarkanas vai arī izteikti oranžas ogas, bet pīlādži ir daudz un dažādi.

Ēdamie pīlādži

Ēdamie pīlādži ir cilvēka radītas šķirnes, kurām ogas ir bez izteiktā rūgtuma. Taču jāsaka uzreiz – saldu pīlādžogu nav, tikai ar mazāk vai vairāk jūtamu rūgtumu. Ņemot vērā, ka pīlādži ir salīdzinoši jauna augu suga, tai vēl nav līdz galam beigusies attīstība, tāpēc tas ir pateicīgs materiāls, lai krustotu ar dažādiem citiem rožu dzimtas augiem: ābelēm, bumbierēm, aronijām, vilkābelēm. Jaunās šķirnes pārmanto vecāku labākās īpašības.

Ēdamie pīlādži pamatā ir neliela auguma kociņi vai krūmi, kurus paredzēts audzēt, lai iegūtu ražu, taču tie ir arī gana dekoratīvi.

Ēdamo pīlādžu populārākās šķirnes

‘Titan’. Ābeles, pīlādža un bumbieres krustojums ar lielām rubīnsarkanām ogām, no kurām viegli var iztecināt sulu. 

‘Granatnaja’. Šķirne izveidota, krustojot pīlādzi un vilkābeli. Lielās ķiršsarkanās ogas labi noder ievārījumu gatavošanai, jo tajās ir daudz pektīna.  

‘Burka’. Augumā nelieki kociņi, kas sāk ražot jau pirmajos gados. Brūni sarkanās saldskābās ogas ar viegli rūgteno garšu ienākas septembra beigās.

‘Alaja Krupnaja’. Liels koks, tumši sarkanās ogas nogatavojas septembra beigās, oktobra sākumā.  Var ēst gan svaigas, gan spiest sulu.

‘Kirsten Pink’. Dekoratīva šķirne ar gardām ogām. Koks izaug aptuveni 5 m augsts, pavasarī tam ir sarkani jaunie dzinumi, savukārt rudenī pēc salnām ogas maina krāsu no rozā uz baltu.

foto: Shutterstock

Dekoratīvie pīlādži

Te gan ir, no kā izvēlēties, turklāt augi ir ļoti interesanti un neparasti, piemēram, aroniju potējums uz pīlādža – kompakts kociņš ar izteiksmīgu vainagu. Pavasarī tas koši zied, rudenī priecē ar melnām ogām. Skaista ir arī parastā pīlādža šķirne ‘Flanrock’ ar diezgan kompaktu noapaļotu vainagu. Koks ir 5–6 metrus augsts, rudenī tam ir ugunīgi sarkanas lapas. Jāpiemin pīlādžu šķirne ‘Dodong’, kam ir izteikti garas un nokarenas lapas, kuras arī rudenī krāsojas koši sarkanas. Īsts skaistulis ir 6–7 m augstais Zviedrijas pīlādzis, ko pie mums sauc arī jūras puceni. Tas ir ļoti izturīgs un labprāt aug arī pilsētas piesārņotajā gaisā, turklāt ražo lielas oranžsarkanas ogas, kas teicami garšo ievārījumos un marmelādēs.