Kā uzsliet karoga mastu saskaņā ar Latvijas likumiem? Noderīgi padomi māju saimniekiem
foto: Shutterstock
Karogu masti var būt gan rūpnieciski ražoti, gan izgatavoti pašu spēkiem.
Noderīgi ikdienā

Kā uzsliet karoga mastu saskaņā ar Latvijas likumiem? Noderīgi padomi māju saimniekiem

Padomu nodaļa

"100 Labi Padomi"

0

Īstens latviešu saimnieks uzskata, ka mājvieta bez karoga nav iedomājama. Karogs pie mājas tiek uzvilkts ne tikai svētku reizēs un atceres dienās, bet arī tad, kad saimnieks ir savā īpašumā.

Skaidro K-masti.lv vadītājs Oskars Mazulis.

Cik augstu karoga mastu uzsliet, tā ir katra mājas saimnieka izvēle, tomēr ir vairākas vērā ņemamas nianses. Latvijas valsts karoga likums nosaka, ka, uzvelkot karogu mastā, tā augšējo malu nedrīkst nostiprināt zemāk par 6 m no zemes un tā, lai miera stāvoklī karoga apakšējais stūris atrastos ne zemāk kā 2,5 m no zemes. Tas nozīmē, ka karoga masts nedrīkst būt īsāks par 6 m. Tas īpaši jāņem vērā, ja mastu izgatavo pats. Ja masts ir augstāks par 12 m, Ministru kabineta noteikumi par atsevišķām inženierbūvēm nosaka, ka tā ierīkošanai nepieciešama būvatļauja. Atšķirīgas nianses var būt arī katras pašvaldības saistošajos noteikumos, tāpēc tie noteikti jāizpēta.

Ja mastu uzstāda tuvu mājai, ir labi, ja māja un masts ir līdzīgā augstumā, nevis masts ir krietni zemāks vai augstāks. Ja karoga mastu uzstāda pakalnā vai pļavā tālāk no mājas un tas ir atsevišķs objekts, augstumam nav tik lielas nozīmes.

Karogu masti var būt gan rūpnieciski ražoti, gan izgatavoti pašu spēkiem. Tie var būt īsāki vai garāki, ar dažādiem masta uzstādīšanas un pamatnes veidiem, karogu pacelšanas sistēmām, materiāliem. Par to, kāda materiāla mastu uzstādīt, par to plusiem un mīnusiem lasi jaunajā 100 labu padomu numurā, kas pieejams labākajās preses tirdzniecības vietās visā Latvijā, vai žurnāla digitālo versiju zurnali.lv.