VIDEO: kā procesi visumā ietekmē dzīvi uz Zemes?
Mūsu planētu drošā apmetnī ietinusi atmosfēra, tāpēc mēs uz tās varam justies salīdzinoši droši, tomēr daļa procesu, kas notiek ārpusē, skar ikvienu no mums.
Baldones observatorija ir viens no vadošajiem oglekļa zvaigžņu un Saules sistēmas mazo ķermeņu pētījumu centriem Eiropā. Ar Baldones liela lauka teleskopu atklāts vairāk nekā 400 oglekļa zvaigžņu, un observatorijas vadītājs –astronoms Ilgmārs Eglītis – Saules sistēmā atklājis 149 asteroīdus, no kuriem pirmais nosaukts par Baldoni.
Bīstamā saulīte
Maijā teju visā Latvijā tika novērota spoža ziemeļblāzma. Ilgmārs Eglītis zina teikt, ka tā saistīta ar uzliesmojumiem uz Saules, kad ātrās lādētās daļiņas nonāk magnētiskajā laukā un dodas uz poliem. Astronoms uzsver, ka šo uzliesmojumu aktīvajā zonā tika izmests arī ultravioletais rentgenstarojums un gamma starojums, kas ir bīstami cilvēkam, tomēr tos aiztur Zemes atmosfēras slānis. Tam cauri izlaužas tikai daļa ultravioletā starojuma, kas arī ir bīstams veselībai, tāpēc Saules uzliesmojumu laikā cilvēki tiek īpaši brīdināti izvairīties no ilgstošas uzturēšanās tiešos saules staros. Zinātnieks uzsver, ka Saules uzliesmojumos izveidojušās mazās daļiņas deformē Zemes magnētisko lauku, bet, tam atjaunojoties, veidojas magnētiskās vētras, un arī tās ir bīstamas cilvēka veselībai – var izraisīt asinsspiediena izmaiņas un pat infarktu.“Mēs pamazām tuvojamies Saules aktivitātes maksimumam, kas paredzams 2025. gada jūnijā, un tas būs pēdējo 11 gadu augstākais punkts.”
Ko ietekmē Mēness un māca Venera?
Tomēr Saule nav vienīgā mūsu kaimiņiene visumā, kas ietekmē dzīvi uz Zemes. Arī mūsu planētas uzticamā pavadoņa Mēness klātbūtne ir jūtama visdažādākajos procesos, piemēram, okeāna līmeņa svārstības – paisumi un bēgumi – liecina par tā ietekmi. Kā stāsta Ilgmārs Eglītis, bez pamata nav arī citi cilvēku novērojumi.“Mēness iespaido dažādas dabas parādības, piemēram, vilki pārojas pilnmēness laikā, par ko liecina viņu gaudošana. Mēness cikls ietekmē arī augus – jaunā mēnesī ir jāstāda augi, kuriem augļi ir virs zemes, bet vecā mēnesī tie, kas ražo zem zemes.”
Baldones observatorijas vadītājs atklāj vēl kādu nozīmīgu faktu, kas var palīdzēt izprast procesus uz Zemes. “Viena no Saules sistēmas planētām – Venera, kas pēc masas ir līdzīga Zemei, – var kalpot cilvēcei kā mācību stunda nākotnes klimata pārmaiņām. Uz Veneras ir ļoti blīvi mākoņi, kas rada spēcīgu siltumnīcas efektu, līdz ar to uz šīs planētas temperatūra ir desmitreiz lielāka, nekā varētu būt, ņemot vērā planētas attālumu no Saules, un sasniedz vairāk nekā 400 grādu karstumu.”
Noskaties video un uzzini par planētu, uz kuras atklāts ūdens, par atklājumiem, kas veikti Baldones observatorijā, un daudzus citus aizraujošus faktus.
Publikācija sagatavota ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu