Audzētāji skaidro, kā dārzā iznīdēt nevēlamus mārrutkus
Ģimenes uzņēmums “MārLapiņi” no Babītes pagasta, kas audzē mārrutkus un ražo no tiem visdažādākos produktus, nācis klajā ar cita veida padomiem - kā iznīcināt mārrutkus.
Proti, ja šis augs ar dziļajām saknēm ieviešas dārzā nelūgts, tas kļūst kā invazīva suga un iznīdēt to ir grūti. "Tā kā daudzi mūsu sekotāji ir jautājuši, kā tad mārrutku dārzā var iznīcināt, esam apkopojuši dažādas medodes - iespējams kāda Jums noderēs," savā “Facebook” lapā raksta “MārLapiņi”.
Viens variants ir izrakt - taču jārok ir ļoti uzmanīgi, labāk ar dakšu, jo jāizceļ no zemes ir pati vismazākā saknīte. Mārrutks var augt pat septiņu metru dziļumā.
Var izmantojot herbicīdus jeb nezāļu indes, bet nepietiks ar vienkāršu apsmidzināšanu.
“Nedaudz parokam zemi ap mārrutkiem, lai būtu redzama sakne. Nogriežam mārrutka lapas un ar nazi iegriežam saknē svītras. Pēc tam uzmanīgi ielejat herbicīdu saknes iegriezumos. Tas jādara ar katru atsevišķu mārrutka sakni. Laika gaitā mārrutks mirs,” skaidro “MārLapiņi”.
Apsegšana - liedziet mārrutkam dienas gaismu. Noklājiet ar necaurspīdīgu audumu, plēvi vai citu gaismas necaurlaidīgu materiālu. Var izmantot dažādām nezālēm, jo bez gaismas augs nevar vairoties un izdzīvot.
Izmantojot “tautas līdzekļus”, ja nevēlaties ķīmiju, te ir vairākas iespējas.
Kūtsmēslu tinktūra - ņem svaigus kūtsmēslus un atšķaida ar ūdeni proporcijā 1:3. Ar uzlējumu bagātīgi pārlej katru mārrutku krūmu. Svaigi kūtsmēsli ātri “izdedzinās” mārrutku. Pirms darbojaties, pārbaudiet laika prognozi, lai nākamajās dienās nebūtu lietus un kaimiņi nav mājās.
Sāls - atrok mārrutku sakni un ar nazi iegriež tajā iegriezumus. Pēc tam griezumos ieber sāli un sakni aprok. Laika gaitā mārrutki nonīks.
Tautas metodes gan var nākties atkārtot vairākas reizes sezonā, lai mārrutks pavisam izzustu.
Vēl izmantojama regulāra pļaušana, jauno mārrutka lapiņu apgriešana līdz pat saknes sākumam. Šī metode gan var prasīt ilgāku laiku, varbūt pat vairākus gadus. Augusta beigās, rudenī var apgriezt mārrutkam lapas un pastiprināti barot ar slāpekli, lai tas dzen jaunas lapas, līdz ar to tas bremzēs saknes attīstību.
Lapas var regulāri apsmidzint ar šķidrajām saimniecības ziepēm, sajauktām ar ūdeni attiecībā 1:3. Regulāri smidziniet saulainā laikā, lapas apdegs. Regulāri atkārtot smidzināšanu, līdzko parādās jaunas lapas. Iespējams pielietot vairākus veidus vienlaikus.
“Dīvaini jau bija šo visu rakstīt, jo mēs pretēji - priecājamies par katru jaunu izaugušu mārrutku. Brīdinām, ka cīņa - Tu pret Mārrutku - var būt ļoti ilga 50 pret 50. Veiksmi un izdošanos! Ja kādam ir vēl kāda efektīva metode - priecāsimies uzzināt,” piebilst mārrutku audzētāji.