Vai zināji, kāda veida vizbulītes pavasarī var redzēt Latvijas dabā? Skaidro eksperte
Mežmalās visā Latvijā sāk ziedēt pavasara vēstneši. Jauns.lv aplūko, kuri no tiem patlaban ir sastopami dabā.
Pēc zilajām vizbulītēm Hepatica nobilis mežā plaukst baltais vizbulis Anemone nemorosa un dzeltenais vizbulis Anemone ranunculoides. AS “Latvijas valsts meži” (LVM) vides eksperte Vija Kreile norāda - lai gan mežā ziedošos vizbuļus to ziedu krāsas dēļ var pamanīt jau no krietna attāluma, tomēr vērts būt vērīgiem un atklāt vēl citas atšķirības.
Dzeltenajam vizbulim bieži vien ir divi, pat trīs ziedi, kamēr baltajam vizbulim - parasti viens. Dzeltenajam vizbulim augšējās lapas ir sēdošas, bez kātiņiem, turpretī baltajam vizbulim ir izteikti lapu kātiņi.
Dzeltenais vizbulis ir sastopams retāk, parasti mitrākās vietās, pie upēm un nogāžu pakājēs. Tie parasti neveido tik lielus klājienus. Savukārt baltais vizbulis bieži sastopams lapkoku un jauktos mežos, krūmājos, mežmalās un pat pļavās.
LVM vides eksperte norāda, ka dažreiz abi vizbuļi krustojas, un tad var novērot augus ar abu pamatsugu pazīmēm gaiši dzeltenā krāsā - vidējos vizbuļus Anemone x lipsiensis. Tomēr šie vizbuļi tālāk paši neizplatās, un tā kā vizbuļi zied īsu laiku, par tiem nav daudz informācijas. Savvaļā līdz šim zināmas tikai dažas atradnes – galvenokārt Vidzemē.