Mūsu mīluļi
2024. gada 5. aprīlis, 13:26

Spraigs video: šakāļu pāris cenšas ielauzties bebru mājvietā

Ziņu nodaļa

Jauns.lv/Medibam.lv

Cilvēki arvien biežāk ziņo par Kurzemes pusē redzētiem šakāļiem un nepieciešamību tos nomedīt, ziņo portāls Medibam.lv.

Šoreiz ziņojums pienāca no pašas Liepājas. Video redzams, kā pieaugušs šakāļu pāris pēta pie bebru dambja nojaukto pāreju un lūko tikt pāri grāvim! Kā ziņo vietējie mednieki, ja iepriekš kamera fiksējusi divus dzīvniekus, tad tagad video parādās tikai viens.

“Visticamāk, mātīte tagad ir alā kopā ar mazuļiem un tas, ko mēs redzam, ir tēviņš,” atklāj ar video padalījušais mednieks.

Pirmo reizi zeltainā šakāļa klātbūtne Latvijā konstatēta 2013. gada decembrī, kad vilku medībās Jelgavas pusē nošauti divi jauni dzīvnieki. Sākotnēji neviens pat nesaprata, ka tie nav vilki. Tikai nogādājot tos pie taksidermista izbāžņu izgatavošanai, viņš secināja, ka tie ir zeltainie šakāļi, to apstiprināja arī DNS analīze. Pēc šā gadījuma šakāļi vairākkārt manīti arī citās Latvijas vietās, pēdējo reizi arī pērn ziemā netālu no Rīgas, Kalngales mežos.

Šie dzīvnieki reizē ar Latviju parādījušies arī Lietuvā un Igaunijā, tāpēc maz ticams, ka tos kāds būtu tīši ievedis. Attiecīgo plēsēju tuvākās pastāvīgās mītnes zemes ir Balkānu valstis, Rumānija, Slovākija, visai liela populācija sastopama Ukrainā.

Ņemot vērā, ka viņi manīti arī Dānijā, Vācijā un citās Eiropas valstīs, zoologi uzskata, ka šakāļu areāla palielināšanās notiek dabiskā ceļā līdz ar klimata pārmaiņām. Tas nozīmē, ka viņus nevar uzskatīt par invazīvu sugu, un pirms astoņiem gadiem Baltijas valstu zoologu konferencē tā arī nolemts. Tomēr kā vienmēr ne visi nozares pārstāvji šim traktējumam piekrīt.

Tipiski visēdāji

Zeltainais šakālis ir plēsīgs dzīvnieks, taču barība ir visai daudzveidīga, kā visēdājam. Eiropā viņi ir labi iedzīvojušies arī lielo pilsētu apkaimēs, un droši vien ir tikai laika jautājums, kad tas notiks arī pie mums.

Šakāļi dzīvo nelielos bariņos – parasti tie ir vecāki ar pieaugušajām atvasēm, un par viņu medījumu var kļūt viss, kas kustas un nav lielāks par stirnu. Šakāļi arī izposta uz zemes ligzdojošo putnu ligzdas, ēd kukaiņus un abiniekus, bet ziemā meklē kritušus dzīvniekus.

Šoseju tuvumā tie meklē notriekto dzīvnieku paliekas – ar to var skaidrot arī notikušo Kaltenē. Interesanti, ka citviet šakāļi ir gluži vai veģetārieši un ēd kukurūzu, vīnogas, melones, citus augļus, tāpēc nav izslēgta viņu viesošanās Latvijas augļudārzos.