Vai ir vērts ieguldīt mājas renovācijā, lai pēc tam samazinātu rēķinus - speciālista viedoklis
Māju renovācijas process Latvijā rit lēnāk, nekā domāts. Kādi ir šīs atpalicības iemesli un kādus plusus un mīnusus dod renovācija, raidījumā "Doma laukums" pastāstīja Rīgas enerģētikas aģentūras speciālists Arnis Lelītis.
Renovācijas tempi valstī jau tā nav augsti, bet pēdējā laikā tie ir vēl samazinājušies. Varētu pieņemt, ka tas notiek EURIBOR bankas likmes paaugstināšanās un banku kredītu sadārdzināšanās dēļ. Tomēr tas nebūt nav galvenais iemesls, ziņo "Doma laukums".
Pēc Lelīša teiktā, galvenā problēma ir vājā cilvēku informētība, kā arī paradums domāt vecišķi: kāds atnāks un atrisinās manā vietā visas problēmas.
"Saņemot milzīgu rēķinu par apkuri, cilvēki ir sašutuši, mēģina vērsties kaut kur pēc palīdzības, bet reti domā par to, ka problēma jārisina kardināli un pašu spēkiem.
Praktiski visas ēkas, kas celtas gan padomju laikos, gan salīdzinoši nesen, pirms gadiem 10 līdz 15, prasa energoefektivitātes uzlabošanu. Renovācijas ļaus samazināt apkures rēķinu par 50 līdz 60 procentiem.
Tiesa, pie tam, iespējams, pieaugs mājas uzturēšanas izmaksas (ir taču jāatdod kredīts, kas ņemts renovācijai). Līdz ar to kopējais rēķins rezultātā var pat nedaudz pieaugt. Bet te jāapsver visi "par" un "pret".
Jā, iespējams, pēc renovācijas jums būs jāmaksā par 10 līdz 15 eiro mēnesī vairāk, bet toties jums nebūs novecojušas pastāvīgi plīstošas ierīces, cauruļu vadi utt. dēļ. Tā ka galu galā jūs vienalga uzvarēsiet."
Lelītis uzsver, ka valsts līdzfinansējuma intensitāte māju renovācijas jomā pakāpeniski krītas, bet finansiālie apstākļi pasliktinās. Turklāt energonesēju cenas tuvākajā laikā pat ja nepieaugs, arī līdz 2022. gada līmenim acīmredzami nekritīsies.
Tātad ar renovācijas lietu ir vērts pasteigties. Vēl jo vairāk tāpēc, ka renovētās mājas mājokļu tirgū ir paaugstināts pieprasījums.