Vai, cik slikti pēc pārēšanās! Ko iesākt?
Iesaka Meijas un Havensones dietoloģijas ārste, uztura speciāliste Guna Havensone.
Neilgi pēc bagātīgas maltītes cilvēki mēdz smagi nopūsties un uzdot sev retorisku jautājumu – kāpēc es tik daudz apēdu? Šo sajūtu vērts paturēt prātā, lai nākamreiz pret sevi izturētos saudzīgāk.
Ja ēsts par daudz
- Pirmais padoms – nepārēdies! Nereti šķiet, ka to ir grūti izdarīt, īpaši, ja svētku galds vai lūst no pārpilnības. Ja esi apņēmības pilna nepārēsties, izmēģini šādu taktiku – vispirms ēd produktus, kas visātrāk aizpilda kuņģa-zarnu traktu, proti, dārzeņus, jo tie bagātīgi satur šķiedrvielas. Dārzeņi sagremojas diezgan ātri – aptuveni pusstundā. Nākamā produktu grupa ir olbaltumvielas jeb zivis un gaļa, kas paliek kuņģī apmēram divas stundas. Un tikai tad, ja vēderā paliek vieta, ēd kartupeļus, griķus, rīsus.
- Ja ir problēmas ar žultsakmeņiem vai žults nepietiekamu izdalīšanos, pēc treknām maltītēm mēdz būt ļoti slikta pašsajūta, jo nepietiek žults, kas sadala taukus mazos pilieniņos, sagatavojot turpmākai gremošanai ar aizkuņģa dziedzera fermentiem. Aizkuņģa dziedzerim bez žults līdzdalības ar lielo tauku daudzumu ir grūti tikt galā. Tādā gadījumā pusstundu pirms maltītes ieteicams lietot aptiekā nopērkamus preparātus, kas veicina žults izdali un izvadi. Šie preparāti parasti satur artišokus, pienenes, dzelteno kaķpēdiņu.
Svarīgi, lai kuņģa-zarnu traktā notiktu pareiza kustība virzienā no kuņģa uz zarnām, nevis atpakaļ, kā tas notiek, piemēram, atviļņa gadījumā. Lai to veicinātu, maltītes laikā dzer nedaudz gāzēta minerālūdens, kas bagātīgi satur magniju, jo šis mikroelements noņem spazmas.
- Ja maltīte ir trekna un ēdiena ir daudz, var palīdzēt fermentu preparāti Kreon, Mezym, Pangrol, Pancreatin un citi. Tie satur trīs galvenos fermentus – lipāzi, amilāzi un proteāzi, kas sašķeļ taukus, ogļhidrātus un olbaltumvielas. Cilvēki, kuri nepanes dzīvnieku izcelsmes fermentus, var lietot augu izcelsmes alternatīvas – papaīnu, bromelīnu, celulāzi. Šos preparātus lieto kopā ar ēdienu vai pēc maltītes. Nevajag baidīties no lielām fermentu devām – ieteicams lietot 25 000 vienību, kas parasti nozīmē divas tabletes vai kapsulas. Uz preparāta iepakojuma izlasi, cik daudz fermentu satur viena tablete vai kapsula. Ja dzersi mazāku devu, rēķinies, ka nesagremotā pārtika nonāks resnajā zarnā un kļūs par barību tur mītošajām baktērijām, radot vēdera pūšanos.
- Ja zarnās tomēr sācies pūšanās process, var palīdzēt kumīns, ķimenes vai fenhelis. Pie mums visizplatītākās ir ķimenes – tās aplej ar karstu ūdeni un dzer kā tēju.
Nākamajā dienā ēd ar mēru
Pēc pārēšanās nākamajā dienā nevajag jau astoņos no rīta sēsties pie brokastu galda, bet ievērot garāku pauzi. Ideālā gadījumā pirmo maltīti ieturi, kad pagājušas 12–16 stundas, kopš paēdi svētku vakariņas. Tas ļaus gremošanas traktam izmantot visu iepriekšējā dienā uzņemto pārtiku. Pēcsvētku uzturam jābūt vieglam, piemēram, sagatavo dārzeņu zupu vai salātus.