Kādus darbus vēl jāpaspēj izdarīt augļu dārzā?
foto: Shutterstock
Noderīgi ikdienā

Kādus darbus vēl jāpaspēj izdarīt augļu dārzā?

"100 Labi Padomi"

Vēls rudens ir īstais laiks, lai izdarītu pēdējos, bet ļoti svarīgos darbus augļu dārzā. Tas palīdzēs kokiem pārziemot un uzlabos nākamā gada ražu.

  • Lai pasargātu augļu dārzu no dažādām slimībām un kaitēkļiem, sagrāb un savāc lapas un salasi visus augļus – gan tos, kas sakrituši zemē, gan arī tos, kas vēl spītīgi turas koku zaros. Ja lapas ir veselīgas un tajās nav manāmas slimību pazīmes, liec tās kompostkaudzē vai arī sasmalcini ar zāles pļāvēju un apsmidzini ar karbamīdu jeb urīnvielu. Tas palīdzēs tām ātrāk un labāk sadalīties, lai pavasarī bagātinātu augsnes sastāvu.
  • Īpaši parūpējies par dārzā augošajiem jaunajiem augļu kociņiem un eksotiskākiem eksemplāriem, piemēram, persikiem un aprikozēm, sagatavojot tos pārziemošanai. Tos var iepakot gaisu un mitrumu caurlaidīgā materiālā – derēs gan salmu paklājiņi, gan auduma maisi. Plēvi gan neizmanto!
  • Augļu dārzs aukstajā gadalaikā ir iecienīta maltīšu vieta meža zvēriem, tāpēc parūpējies, lai tie augiem nevar nodarīt skādi. Uzliec ap koku stumbriem sietu vai speciālās uzmavas un apstrādā kokus ar repelentiem. Drošības pasākumus vēlams veikt arī tad, ja dārzs ir droši iežogots, jo izsalcis stirnu buks divus metrus augstu žogu pārlec bez ieskrējiena. 
  • Novembrī kaļķo jeb balsini koku stumbrus – tā tos pasargāsi gan no ziemas beigu, gan pavasara saules staru iedarbības, miza nesprēgās, un stumbrs būs vesels. Pirms balsināšanas zemē ap koka stumbru noklāj plēvi, ar drāšu birsti no stumbra notīri sūnas, ķērpjus un atplīsušas mizas sloksnes. Pēc tam to visu – protams, bez plēves – sadedzini. Tā uzlabosi koka stumbra veselīgumu un samazināsi iespēju tur ērti mitināties kaitēkļiem. 
  • Nozāģē rudens vēju aizlauztos zarus, lai augļu dārzs, skaisti sakopts un aprūpēts, var doties ziemas miegā.