Kā pavadīt Lieldienas veselīgi un bez pārmetumiem par apēsto svētkos
Lieldienās, kā daudzos citos svētkos, atļaujamies ēst neveselīgāk un vairāk nekā citās dienās. Kā pavadīt Lieldienas veselīgi un bez pārmetumiem par apēsto maltīti svētkos? Konsultē sertificēta uztura speciāliste Liene Sondore un BENU Aptiekas klīniskā farmaceite Ilze Priedniece.
Lieldienas ir kā malks svaiga gaisa pēc garās ziemas, jo pavasaris ir klāt un vasara nav aiz kalniem. Tādēļ šos svētkus vēlamies nosvinēt, neierobežojot sevi un izbaudot visas tradīcijas, kuras esam iecerējuši.
Lieldienu tradīcijās ietilpst olu krāsošana, meklēšana, sišana un ēšana, kā arī dažādu citu ēdienu gatavošana svētku galdam un saldumu izmantošana Lieldienu aktivitātēs. Taču, lai nākamajā dienā pēc svētkiem justos labi, uztura speciāliste Sondore un klīniskā farmaceite Priedniece iesaka ievērot pāris vienkāršu padomu, kuri palīdzēs nosvinēt svētkus veselīgāk un atbildīgāk.
Apdomā, cik olu vārīt
Vārot olas krāsošanai, olu kaujām un ēšanai, mēdzam izvārīt pārāk daudz. Uztura speciāliste iesaka apdomāt, cik olu ir patiešām nepieciešams, kā arī, ja iesim ciemos vai gaidīsim ciemiņus ar saviem mielastiem, cik un kādi ēdieni vēl būs uz Lieldienu galda.
Olas ir labs olbaltumvielu avots, tās sniedz sāta sajūtu, tādēļ, ēdot gan olas, gan papildus maltītes, varam pārēsties. Pēc uztura rekomendācijām dienā ieteicams apēst vienu olu, bet nedēļā līdz septiņām olām. Lieldienās parasti apēdam vairāk par vienu, bet, ja iepriekšējās dienās neesam ēduši olas, tad divas trīs apēstās olas veselībai neko sliktu nenodarīs. Taču ir jāatceras, ka īpaši maziem bērniem būtu jāievēro lielāka mērenība.
Izmanto neapēstās olas dažādās receptēs
Viena no Lieldienu tradīcijām ir olu paslēpšana, lai bērni ar prieku tās meklētu. Kad bērni olas atraduši un olu kaujas izcīnītas, lai neapēstās olas neizmestu ārā, tās var pievienot zaļajiem salātiem kopā ar pirmajiem pavasara gurķiem un zaļumiem. Tas būs sātīgs un veselīgs svētku mielasta papildinājums. Neapēstās olas var pagatavot arī kā pildītās olas, pārgrieztajās olās sapildot samīcītu olu dzeltenumu ar franču sinepēm un kaperiem. Turklāt olas var pasniegt uz vārīta kartupeļa kā uzkodu kopā ar ķilavām. Ja kartupeļu un olu uzkoda šķiet par sarežģītu, var pagatavot ķilavu maizītes ar olu.
Alternatīvas ar cukuru pilnajiem saldumiem Lieldienās
Lieldienas bērniem noteikti asociējas ar saldajām šokolādes olām, konfektēm vai šokolādes zaķiem. Uztura speciāliste Sondore atgādina, ka svētkos nevajadzētu pārēsties saldumus, lai neizraisītu vēdera sāpes un sliktu dūšu. Lai nepārēstos Lieldienu šokolādes saldumus, speciāliste aicina iesaistīt bērnus desertu gatavošanā, piemēram, tradicionālā garduma pasha vai biezpienu desertu pagatavošanā ar olām, žāvētiem augļiem un riekstiem. Lieldienu svētku galdā arī labi iederēsies biezpiena vai cepumu kūka vai mājiņas, saldais biezpiens ar saldētu zemeņu mērci, buberts un debesmanna. Taisot desertus mājās, ir iespēja receptēs samazināt cukura daudzumu, it īpaši, ja desertiem liekam klāt žāvētus augļus un cepumus.
Krāso olas ar dabas veltēm
Lai Lieldienas kļūtu par vēl veselīgākiem svētkiem, BENU Aptiekas klīniskā farmaceite Ilze Priedniece iesaka Lieldienu olas krāsot ar dažādām dabas veltēm, no kurām var iegūt visdažādākos Lieldienu olu toņus:
• Olas krāsojot tradicionālajā sīpolu mizu novārījumā, tās kļūs zeltaini brūnas vai sarkanbrūnas.
• Izmantojot biešu sulu vai sagrieztas, sarīvētas bietes, olas nokrāsosies rozā tonī.
• Lai iegūtu zilas vai violetas olas būs nepieciešams izmantot upeņu vai melleņu ogas, vai sarkano kāpostu.
• Ja ir vēlme olām pievienot raibumu vai kādu rakstu, to palīdzēs iegūt dažādas lapiņas, ziedi, sūnas, skujas, smilgas, dzijas gabaliņi, rīsi, putraimi un citi materiāli.
• Materiālu nostiprināšanai pie olas izmanto marli vai auduma gabaliņus un diegu.
• Lai olu krāsa būtu izteiksmīgāka un košāka, kā arī, lai olai neplīstu čaumala, vārot olas, ūdenim var pievienot sāli, bet, lai olas būtu skaisti spīdīgas, tās var iesmērēt ar sviestu.