Izveido savu paradīzes stūrīti!
Jau kādu laiku nodarbojos ar dārza plānošanu un pārplānošanu, jo nelielajā piemājas teritorijā gribu iespiest vēl pāris augsto dobju. Esmu sazīmējusi to izkārtojumu uz papīra un domāju, ko katrā sēšu un stādīšu. Un daru to ne jau tāpēc, ka pēkšņi uznākusi vēlme saimniekot ar lielāku vērienu, un arī ne tāpēc, ka būt par dārzkopi pašlaik ir ļoti stilīgi, bet gan tāpēc, ka dārzā izaudzētais šogad, manuprāt, būs bezmaz vai zelta vērtē.
Esmu ieplānojusi audzēt gan ierastos dārzeņus un zaļumus, gan papildināt dobes ar līdz šim neaudzētiem augiem. Prātā jau redzu garšvielu dobi, kurā lekni zaļo baziliks, timiāns, pētersīlis un raudene, netālu augošo burkānu spurainos lakstus un pāris kāpostgalvu, kas iesēdušās dobes malā un ar katru dienu kļūst arvien apaļākas un skaistākas. Aiz tām – savu dēlu, kurš jau trešo reizi šodien pārbauda, vai tiešām neviena zemene vēl nav paspējusi nogatavoties…
Pētu augu šķirnes un mēģinu sevi ierobežot, jo apzinos, ka manā dārzā visam kārotajam nav vietas, bet – ai, kā gribas pamēģināt! Jau vairākus gadus daudzu augu stādus audzējam paši, tāpēc bērns ik reizi, kad pie mums nokūst sniegs, ir gatavs sējas darbiem. Kad stāstu, ka vēl nedaudz jāpaciešas, viņš saskumst un bilst, ka tik ilgi gaidīt nav labi. Un viņam ir taisnība, tāpēc klāt ir 100 labu padomu speciālizlaidums Sēsim un Stādīsim.
Mūsdienās reti kuram dārzs saistās tikai ar nebeidzami garām vagām un smagu darbu; biežāk tas ir kā paradīzes stūrītis, kur viss zaļo, briest un reibinoši smaržo. Vieta, kur gūt sirdsmieru.
Lai aug, lai zied, lai ražo!
Žurnālā lasi
- Pavasarī līdz ar saules un siltuma atgriešanos uzzied pavasara adoniss – neliels augs ar burvīgiem spilgti dzelteniem, lieliem ziediem. Īpašu koķetīgumu tam piešķir neparastie ziedkāti, kas viscaur klāti ar mazām, piesātināti zaļām, mīkstām lapiņām, kas atgādina adatiņas. Pēc ziedēšanas lapas atmirst un parādās tikai nākamajā pavasarī.
- Vēlies skaistu un sakoptu košumdārzu? Ieklausies Salvja Skušķa un Līvas Ābeles padomos, kuru uzņēmumam Koku mednieki ziema ir brīvlaiks, bet martā sākas lielie darbi. Dienām iesilstot, to kļūst arvien vairāk un vairāk. Līva gādā par puķēm un dobēm, Salvis – par kokiem, dzīvžo¬giem un zālāju.
- Maza, viegli kopjama, bet uzmanību piesaistoša – tieši tāda ir konfekšu zaķskābene, kas nemaz nelīdzinās savai zināmākajai radiniecei. Toties krāsainai ledenei gan, un, tieši pateicoties līdzībai, šīs puķes ieguvušas savu nosaukumu.
- Vai zināji, ka pelargoniju var izaudzēt no sēkliņas? Viegli tas nebūs, toties puķei uzreiz būs cita vērtība. Rēķinies, ka pelargonijas jāsēj jau tagad, bet ceri tām sakuplos uz ziedēs vēlāk nekā stādaudzētavās pirktajām.
- Stādaudzētavas Puķu lauki saimniece Sanita Reinberga teic, ka augu modi var salīdzināt ar apģērbu modi – ja kaut kas nepatīk, to nekad nevilksi. Un tāpat ir ar augiem – ja kāds augs nekad nav paticis, to nestādi, bet, kas sirdij tuvs, to stādi. Tomēr liela ietekme augu izvēlē ir arī arhitektūrai – mūsdienu mājām ļoti labi piestāv dabīgās pļavas, graudzāles, bet pie atjaunotas senas lauku mājas iederas flokši un peonijas, miķelītes un tamlīdzīgi ziedi, kas tur auguši arī tad, kad māja tikko bija uzcelta.
- Pirms pērc augus košumdārzam kādā no Latvijas stādaudzētavām, pie eksotisku augu kolekcionāriem, dārzkopības veikalos vai internetā, noskaidro, kāda ir to salcietība. Tikai tā spēsi novērtēt, vai noskatītais augs tieši tavā košumdārzā spēs izdzīvot ilgāk par vienu ziemu.
- Vēlies krāšņu dobi tuvu pie koka vai ap koku? Nāksies papūlēties, jo tādu ierīkot nemaz nav tik vienkārši. Esam izpētījuši, kuri koki ar kuriem augiem sadzīvo. Ieskaties – tas noderēs arī tev!
- Ar ko īpaša supetrūnija ‘Royal Velvet’? Kaut vai ar to, ka tā ir viena no visvairāk godalgotājām šķirnēm lielajā petūniju saimē. Līdz šim tā ir saņēmusi vairāk nekā 20 starptautisku apbalvojumu. Un ne velti! Tās samtainie, milzīgie, piesātināti lillīgie ziedi tiešām piesaista uzmanību.
- Ikviens, kura dārzā aug kaut viena hortenzija, zina – lai tā bagātīgi ziedētu, katra hortenziju šķirne – skarainās, robainās liellapu un kokveida – ir prasmīgi jāapgriež. Kā to pareizi izdarīt, māca Augustes iedvesmas dārza radītāja Laura Dance, kuras dārzā aug vairāk nekā 1800 šo skaistuļu.
- Pašlaik modē ir āra puķu podus, toverus un kastes papildināt ar sūnām – izskatās skaisti un eleganti, turklāt tās piesedz visu, kas noslēpjams. Bet kur sūnas dabūt? Vari doties dabā un ievākt sūnas mežā vai purvā, taču, pirms to dari, rūpīgi izpēti, kuras tieši drīkst ņemt.
- Ik pavasari, tiklīdz nokūst sniegs, ir jāsāk rūpēties par zālienu. Diemžēl nepastāvīgā ziema tam var stipri nodarīt pāri. Kā panākt, lai dubļainais laukums, kas agrāk bija zāliens, atkal būtu kā zaļš, mīksts paklājs?
- Latvijā ceriņi aug vai katrā sētā un dārzā, bet retāk sastopami ir kompaktie un ļoti dekoratīvie augststumbra ceriņi. Tie ir īpaši krāšņi ziedēšanas laikā, jo uz viena kāta var uzpotēt uzreiz vairākas šķirnes. Kopt augststumbra ceriņu ir vieglāk nekā tā krūmveida brāļus, jo nav nepārtraukti jāizgriež ataugas un jaunie dzinumi. Ja arī tu vēlies šādu skaistuli savā dārzā, vari iestādīt jau speciāli izveidotu kociņu, bet varbūt izveido tādu saviem spēkiem?
- Ir īstais laiks, lai sāktu aktīvi gatavoties jaunajai dārza sezonai ne tikai teorētiski, bet arī praktiski. Ne velti pārbaudīta gudrība vēsta – jo laicīgāk un pārdomātāk sagatavosies jaunajai dārza sezonai, jo mierīgāk un priekpilnāk to sagaidīsi.
- Kraukšķīga, savā dārzā tikko plūkta salātlapa ir krietni gardāka par veikalā pirkto. Ja vēl izdodas atklāt audzēšanas knifiņus un atrast sev tīkamākos salātu veidus, ar tiem var mieloties no pavasara līdz pat rudenim.
- Ar katru gadu Latvijā paplašinās aso jeb čili piparu sēklu un stādu piedāvājums – mazi, gari, zvanveida, sarkani, dzelteni, viegli asi, dedzinoši... Kā izvēlēties pareizo šķirni, lai izaudzētie pipari nebūtu tikai krāšņumaugs, bet arī apēdami?
- Sēkliņa, vai izaugsi par labu stādu? Šādu jautājumu varētu uzdot jebkurai sēkliņai, ko liec augsnē. Bet, lai tā tiešam vareni augtu, jāzina un jāievēro daudzas svarīgas lietas. Aprakstām tās soli pa solim.
- Daudzi dārzkopji ir izmēģinājuši sēklu lentes. Daži par tām ir sajūsmā, bet citi sūdzas, ka raža niecīga. Kā pareizi ar to apieties, iegūtu maksimāli lielu ražu?
- Ik pa laikam īstam latvietim rodas vēlme savā zemes gabalā izaudzēt kartupeļus – kaut nedaudz, bet savus –, par kuriem zinām visu: kur un kā tie auguši, kā mēsloti un apčubināti. Visas kartupeļu šķirnes var iedalīt četras grupās atkarībā no tā, kādam ēdienam tie paredzēti. Jautājums tikai – kurus audzēt šogad?
- Rāceņi ir vieni no garšīgāka¬jiem sakņu dārzeņiem. Tiem ir blīvs, nedaudz sīvs mīkstums, kas teicami garšo gan cepts, gan pievienots zupām, gan biezputrā. Turklāt tie ir mazprasīgi. Vienīgais mīnuss – jābūt pacietīgam, jo vairums šķirņu nobriest tikai pēc 75–80 dienām.
- Tavā dārzā saimnieko kurmis – izcilā zemi gan sakņu dārzā, gan puķu dobēs, bet īpaši nejauki izskatās gadiem koptais zāliens. Tāpēc vienīgā doma pēc kārtējā paceltā zemes paugura ir ātrāk dabūt kurmi prom. Tomēr šis samtainā kažoka īpašnieks dārzam nav tik liels ienaidnieks, kā sāku¬mā šķiet, jo augsne no kurm¬ja darbošanās tikai uzlabojas.
- Ik pavasari līdz ar pirmajiem siltajiem saules stariem dau¬dzu prātos sāk virmot domas, kas, laikam kļūstot sil¬tākam un saulainākam, top arvien uzmācīgākas, proti, kādus tomātus šogad sēt, cik daudz sēt un kā izau¬dzēt tik labu ražu kā nekad iepriekš. Jā, tomātu sezona ir klāt!
- Gudrās grāmatās teikts, ka kultivēšana ir augsnes apstrādes metode, kas ietver vairākus tehnoloģiskos procesus: irdināšanu, drupināšanu, virsmas nolīdzināšanu, augsnes jaukšanu, vienlaikus iestrādājot mēslošanas līdzekļus un iznīcinot nezāles. Izklausās nopietni? Tā ir! Ierasts, ka šo darbus veic ar traktoram aizmugurē piestiprinātu liela izmēra agregātu, taču mazdārziņā vai dobē ar traktoru neva¬jadzētu censties iebraukt. Tur labāk izmantot rokas kultivatoru.
- Katra dārznieka prieks ir auglīga augsne, bet to bieži izdodas panākt tikai ar regulāru un smagu darbu. Kā pavasarī ielabot augsni, lai viss augtu griezdamies un būtu varena raža?
- Skābie ķirši ir lielisks vasaras našķis – gaišāk vai tumšāk sarkani, sulīgi un mīksti, gardi ēšanai tūlīt un ideāli arī kompotam, ievārījumam, sīrupam, vīnam, saldēšanai. Un vēl – skābie ķirši ir pacietīgi un viegli audzējami. Tos vajag arī tavā dārzā!
- Agrā pavasarī rūpīgi apskati upeņu krūmus. Ja pamani lielus, uzbriedušus pumpurus kāpostgalvas formā, zini, ka ogulāju apsēdušas upeņu pumpuru ērces. Sāc cīņu nekavējoties, citādi paliksi bez gardajām ogām!
- Lai izdotos ievākt bagātīgu krūmmelleņu ražu, kas var sasniegt pat 5–6 kg no krūma, jāievēro vairāki priekšnoteikumi – jāizvēlas Latvijas apstākļiem derīgas šķirnes, jānodrošina piemērota augsne un augi jāsargā no nelūgtiem viesiem. Kā šos noteikumus ievērot, māca saimniecības Abullāči krūmmelleņu audzētāja Ilze Strazda.
- Tik aromātiskas, saldas un garšīgas zemenes kā no paša dobes nav dabūjamas itin nekur. Tiesa, laiku un darbu tās prasa, toties, tiklīdz ienāksies raža, visas grūtības aizmirsīsies. Ķeramies pie zemeņu dobes atjaunošanas!
- Ja tev ir kaut neliels balkons vai terase, vari ierīkot tajā ziedošu dārzu. Lai izvēlētos atbilstošus augus, ņem vērā balkona vai terases novietojumu pret debespusēm un savus vasaras plānus. Ja vēlies, te vari audzēt arī salātus, garšvielas, tomātus, gurķus un redīsus.
- Sakopt savu piederīgo kapus ir katra latvieša goda lieta. Vieniem uzreiz izdodas tuvinieku atdusas vietai atrast piemērotus augus, citi līdz vēlamajam rezultātam nonāk tikai pēc vairāku gadu neveiksmīgiem mēģinājumiem. Kādus augus stādīt, lai kapu kopiņa būtu gaumīga un neatgādinātu nepieskatītu puķu dobi? Kuri augi kapiem ir piemēroti un neiznīks jau pēc pāris nedēļām?