Noderīgi ikdienā
2022. gada 15. decembrī, 06:10
Banka par tevi zina tiešām daudz! Kad negaidīti saņemts zvans no "bankas" vai "policijas"
Ik pa laikam dzirdam stāstus par kādu apkrāptu cilvēku, kas uzticējies zvanam it kā no bankas, policijas vai nelaimē nokļuvuša interneta vides drauga. Diemžēl atgūt izkrāpto naudu ir ļoti grūti, dažkārt pat neiespējami, tāpēc vienmēr, kad tev kāds jautā piekļuves datus internetbankai un mudina veikt jebkādu naudas pārskaitījumu, jābūt ļoti vērīgam un pat aizdomīgam.
Ja zvana no bankas
- Tava banka par tevi zina daudz, un neviens bankas darbinieks nezvanīs un neprasīs nosaukt internetbankas lietotāja numuru un personas kodu, jo banka tos ZINA! Citādi ir tad, ja tu zvani uz banku, – darbiniekam ir nepieciešams saņemt no tevis identifikācijas informāciju.
- Saņemot zvanu no bankas, nesatraucies, bet, ja zvanītājs prasa pieejas kodus, paroles, nesamulsti. Vienmēr pajautā zvanītāja vārdu, uzvārdu, amatu un piedāvā pārzvanīt. Zvani tikai uz oficiāli norādīto bankas tālruņa numuru, nevis uz to, ko, iespējams, norādīs viltus bankas darbinieks.
Ja zvana policijas
- Gluži tāpat, kā saņemot zvanu no bankas, vari noskaidrot zvanītāja vārdu, uzvārdu un sazināties ar viņu caur oficiālajās Valsts policijas vai Pašvaldības policijas mājaslapās norādīto kontakttālruni.
- Saņemot zvanu, nesatraucies un uzmanīgi noklausies, ko zvanītājs tev stāsta. Un pats galvenais – domā līdzi! Ja tev stāsta, ka esi apmeklējis aizliegtas mājaslapas, par kuru satura aplūkošanu tagad pienākas sods, padomā, vai tiešam esi kādā slepenā pulciņā, kas ložņā pa aizliegtām vietnēm.
- Ja zvanītājs tomēr uzstāj, ka kaut kas jāmaksā, aicini atsūtīt ierakstītu vēstuli uz tavas deklarētās dzīvesvietas adresi un saki, ka sodu apmaksāsi tikai tad. Sarunas laikā neatklāj savu adresi, vārdu, uzvārdu! Krāpnieki bieži vien zvana tikai uz sistēmas ģenerētu tālruņa numuru.
Interneta draugs nelaimē
- Ja tev pēkšņi interneta vidē uzrodas draugs, kas lauzītā latviešu valodā bārsta komplimentus un sola zelta kalnus, – uzmanies! Nereti šie cilvēki iegūst uzticību, dažkārt sasola tev milzu labumus, un tad pēkšņi viņiem gadās kāda sīka problēmiņa, kuras atrisināšanai nepieciešami vien pāris eiro, tad jau pāris desmiti, tad simti un beigās pat tūkstoši.
Pārbaudi, pirms uzticies
- Krāpnieki ir ļoti gudri, bet tev jābūt viltīgākam. Ja veic kādu maksājumu un ej savā internetbankā, vienmēr pārbaudi, vai interneta vietnes adrese ir tieši tāda, kā tai jābūt. Ja šaubies, vari zvanīt uz uzņēmumu un jautāt pareizo interneta vietnes adresi un to, kādai lapas adresei jāatveras uz banklinku – bankas maksājuma veikšanai.
- Atceries – ja tu esi pārdevējs, tev nav nekas jāmaksā par savas preces pārdošanu. Ja tu tomēr apmaksā sūtījuma izmaksas, to viegli var izdarīt tieši pakomātā.
Svarīgi!
Nereti krāpnieki zvana no citām valstīm, tāpēc viņi nezina latviešu valodu. Ja kāds zvana no nepazīstama numura un ļoti uzstājīgi cenšas ar tevi sazināties citā valodā, nepūlies izdabāt un uzstāj uz sarunu valsts valodā.