Kas jāņem vērā, izvēloties trauku mazgājamo mašīnu
Ja iepriekš ir bijusi trauku mašīna, izvēlēties jaunu ir vieglāk, jo ir zināmi iepriekšējās mašīnas trūkumi un pārdomātas skaidras vēlmes jaunajai. Ja izvēlies trauku mašīnu pirmo reizi, vairāki nosacījumi tiešām būtu jāzina.
* Viens no izvēles kritērijiem ir trauku mazgājamās mašīnas gabarīti un ietilpība
Brīvi stāvošām trauku mašīnām izmēri ir standartizēti: 60×60×85cm, 45×60×85cm vai uz galda uzliekamās mazās trauku mašīnas - 45×55×52cm, bet iebūvējamām izmēru izvēle ir daudz plašāka. Jo lielāka mašīna, jo ērtāk tajā izvietot traukus. Mašīnas ietilpību norāda ar ievietojamo trauku komplektu skaitu, kas svārstās no 6 komplektiem mazākajām mašīnām līdz 15 komplektiem lielākajām. Taču svarīgi pārdomāt arī – tieši kādi ir tavi trauki un, vai mašīnā saliekot ikdienas traukus, paliks vieta piemēram pannai vai katlam. Šķīvjus 34cm diametrā bez problēmam varēsi nomazgāt Electrolux un AEG XXL ietilpības mašīnās.
* Labi, ja papildus ir pieejams arī trešais grozs, paredzēts galda piederumu izkārtošanai
Tajā varēs salikt arī, piemēram, espresso krūzītes. Šī opcija būs ļoti noderīga 45cm plato trauku mašīnu īpašniekiem, jo būs vairāk vietas pirmajā grozā, kur parasti ir atvēlēta vieta galda piederumu grozam. Tādas mašīnas ir pieejamas Bosch un Siemens sortimentā.
* Nākamie kritēriji izvēlē – ekonomiskums
Šī informācija atrodama uz energo efekttivitātes uzlīmēm, kur būs norādīta klase elekrības patēriņam (A+++ labākais rādītājs, sliktākais D) un elektrības patērinš kWh, ūdens patēriņs gadā, kas tiek aprēķināti balstoties uz 280 standarta mazgāšanas cikliem. Vēl būs norādīta žāvēšanas klase (A-G) un ļoti svarīgs parametrs ir trokšņu līmenis. Tas tiek norādīts decibelos (db).
* Jāpārdomā uzstādīšanas iespējas
Visas trauku mašīnas izgatavo pēc pirmās elektroaizsardzības klases ar katra mezgla iezemēšanu. Dzīvoklī jābūt piemērotai elektrounstalācijai slodzēm, kas atbilst tehnikas jaudai, un jābūt pieslēguma vietai ar zemējumu.
* Izšķir iebūvējamās, pabūvējamās (daļēji iebūvējamas, kurām jau ir dekoratīva priekšējā apdare, bet nav vāka, tās paredzēta pabūvēt zem mēbeļu virsmas) un brīvi stāvošas trauku mazgājamās mašīnas, kas ierobežotas ar savu augstumu – tādu zem virtuves darba virsmas nepaliksi. Interesanti, ka atšķiras iebūvēšanas veidi: pieejams tradicionālais veids, kad durtiņas atver ar rokturi, bet ir arī modernāka push/open sistēma līdzīgi kā virtuves mēbelēm: uzspiežot uz durvīm, tās atveras un nav nepieciešams rokturis. Tādas ir pieejamas piemēram SMEG, Siemens, GAGGENAU.
* Ir sistēma, ka var iebūvēt skapī tā, lai nebūtu jāizdala cokola daļa, kas īpaši ērti, ja virtuves mēbelēm apakša ir brīva vai trauku mašīnu paredzēts iebūvēt augstāk, lai būtu ērtāka piekļuve.
* Trauku mazgājamo mašīnu pievieno ar šļūtenēm pie ūdensvada - aukstā ūdens pievadīšanai un pie kanalizācijas vada - netīrā ūdens novadīšanai.
Zināšanai
* Standarta trauku mazgājamās mašīnas viena cikla laikā vidēji tiek patērēti 9,5-14 litri ūdens, mazgājot ar rokām tādu pašu apjomu, kanalizācijā aizplūst 60-80 litri ūdens.
* 1 komplekts ir 3 ēdienu trauki.
* Mazgājot traukus mašīnā, svarīgi, lai tā būtu pilnībā piepildīta, citādi lieki tērēsi ūdeni, mazgāšanas līdzekli un tērēsi elektrību. Labākās mašīnas ir aprīkotas ar sensoru, kurš spēj noteikt trauku iekrāvumu, lai optimizētu ūdens un elektrības patēriņu. Tāda līmeņa iekārtām ir arī sensors, kurš nosaka ūdens kvalitāti, lai noteiktu patērejamā ūdens daudzumu.
Vai mazo trauku mašīnu var turēt vasarnīcā uz terases?
Var! Bet tam būs sezonāls raksturs. Nepieciešama ūdens un kanalizācijas pievade. Uz galda novietojamas trauku mazgājamās mašīnas paredzētas četru līdz sešu trauku komplektu mazgāšanai. .
Varbūt pirkt profesionālo trauku mašīnu?
Sadzīves apstākļos nav nepieciešama profesionālā trauku mašīna. Tādas vairāk piemērotas vietām, kur ļoti ātri ir jānomazgā liels trauku daudzums. Profesionālās mašīnas tomēr būs piemērotākas sabiedriskās ēdināšanas iestādēm. Turklāt, šīm mašīnām kas atbilst pierastajiem iebūvēšanas izmērie, sadzīves apstākļos varētu būt problēma ar elektrības pieslēguma jaudu, kas ir 6- 8 kw – krietni lielāka nekā parastajām iekārtām.
Žurnāls "100 Labi Padomi" / Foto: Shutterstock