Sācies bīstams periods mājdzīvniekiem. Kas jāzina par ērču pārnēsāto piroplazmozi, no kuras var pat nomirt
foto: Shutterstock
Mūsu mīluļi

Sācies bīstams periods mājdzīvniekiem. Kas jāzina par ērču pārnēsāto piroplazmozi, no kuras var pat nomirt

Jauns.lv / LETA

Latvijā iestājies meteoroloģiskais pavasaris: dienas un naktis kļūst siltākas un mostas kukaiņi. Mājdzīvniekiem šis periods ir diezgan bīstams, jo tieši šobrīd četrkājainajiem draugiem sāk uzbrukt ērces.

Bīstamākā slimība, ar ko var saslimt mājdzīvnieks, ja piesūkusies ērce, ir piroplazmoze (cits tās nosaukums ir babezioze). Visbiežāk ar to slimo suņi, taču nav izslēgts, ka ar to var inficēties arī mājas kaķi, kuri iet ārā uz ielas.

Dzīvnieks babeziozi nevar nodot cilvēkam un otrādi, tās pārnēsātāji ir tikai ērces.

Kā atpazīt piroplazmozi

Viena un tā pati inficētā ērce var pārnēsāt vairākas slimības. Taču, ja pret "cilvēku" encefalītu var iepriekš vakcinēties, bet Laima slimību cilvēkiem var konstatēt salīdzinoši ātri (un konstatējot to sākotnējā stadijā, to arī var izārstēt bez sekām), tad "suņu" piroplazmozes gadījumā situācija ir nedaudz sarežģītāka, stāsta Rīgas klīnikas Ikaross veterinārārste Natālija Čipuštanova.

"Ērces kļūst īpaši aktīvas brīdī, kad gaisa temperatūra pavasarī gan dienā, gan naktī turas vismaz +5°C un augstāk. Jau šobrīd pie mums vērsušies vairāki klienti, kuru suņiem ir piroplazmozes pazīmes."

Simptomus iespējams diezgan viegli atpazīt - dzīvnieka miegainums un bezspēks, ķermeņa temperatūras paaugstināšanās līdz 40 grādiem, krampji, slikta dūša un vemšana, kā arī dzīvnieka urīns kļūst tumši sarkanā krāsā.

"Ja savam mīlulim pamanāt šos simptomus, tad nekavējoties sazinieties ar veterinārārstu - pat, ja esat pārliecināts, ka viņam nav iekodusi ērce," iesaka Natālija Čipuštanova.

Piroplazmoze attīstās ļoti ātri, un, ja dzīvniekam maksimāli ātri netiek sniegta neatliekamā veterinārā palīdzība, tas var novest pie mājdzīvnieka nāves.

Ieteicams mājās turēt vairākas ērču noņemšanas pincetes (dažāda izmēra ērcēm), kuras var iegādāties tuvākajā veterinārā klīnikā.

Ārstēšana - sākot no divām nedēļām

Ierodoties klīnikā, dzīvnieks ar piroplazmozes simptomiem vispirms tiks rūpīgi izmeklēts (nepieciešamības gadījumā ērce tiks noņemta, lai gan visbiežāk tā līdz tam brīdim jau būs pati nokritusi), pēc tam tiks veikta laboratoriskā asins analīze. Ja diagnoze apstiprināsies, dzīvniekam veterinārārsts veiks pretindes injekciju, kas būs jāatkārto pēc 2 nedēļām. Šajā laikā mājdzīvniekam jāievēro mierīgs režīms, bez aktīvām rotaļām un sporta aktivitātēm.

"Ja runājam par suņiem, tad viņi paši pēc babeziozes pārslimošanas nebūs īpaši enerģiski. Atsevišķos gadījumos dzīvnieka imūnsistēmas atbalstam izrakstām vitamīnu kursu," piebilst veterinārārste.

Efektīva aizsardzība

Ir nepareizi domāt, ka ērces dzīvo tikai mežā. Infekciozu ērci kaķis vai suns var salasīt gan zālienā pie privātmājas, gan pastaigā pa pilsētas parku, gan šķietami "tīrā" nelielā mežā pie mājas.

Kā liecina statistikas dati, pilsētvidē inficēta ir katra otrā vai trešā ērce. Tādēļ pirms katras došanās pastaigā dabā mājdzīvniekam ieteicams lietot repelentus, bet, atgriežoties mājās, rūpīgi pārbaudīt gan sevi, gan dzīvnieku.

Suņu aizsardzības līdzekļu saraksts ir diezgan plašs. Starp tiem: speciālie pilieni uz skausta (darbības ilgums - aptuveni viens mēnesis), kaklasiksnas, kas piesūcinātas ar vielu, kas atbaida ērces, blusas un citus parazītus (vairāk piemērotas īsspalvainiem dzīvniekiem), kā arī tabletes.

"Visdārgākās ir speciālās kaklasiksnas, kuru cena atkarīga no suņa lieluma, bet vidēji tās maksā, sākot no 25 eiro un cena var sasniegt arī 70 eiro. Taču ir vērts saprast, ka šādas apkakles, ja tās pareizi lieto, kalpo visilgāk - no 5 līdz 7 mēnešiem," atzīmē Natālija Čipuštanova. - Turklāt pilieni ir "jāatjauno" katru mēnesi. Pilienu un tablešu cena ir, sākot no 10 eiro.

Lai iegūtu lielāku aizsardzību, iespējams dažādus līdzekļus kombinēt. Piemēram, pilieni + kaklasiksna vai pilieni + aerosols. Tieši šāda kombinācija būs visdrošākā, jo pilienu iedarbība lietus vai mazgāšanas ietekmē samazinās.

Kā izvairīties no kļūdām

1) Lietojot pilienus (vai speciālu aerosolu) uz skausta, nemazgājiet dzīvnieku dienu pirms līdzekļa lietošanas un tūlīt pēc tam. Tāpat ir svarīgi izmantot pilienus. Tūbiņas saturs jāizspiež tieši uz ādas, kārtīgi izšķirot spalvas. Nākamajās dienās pēc to lietošanas ieteicams atturēties no peldēšanas.

2) Ja dzīvnieka īpašnieks kā aizsardzību pret ērcēm izvēlējies tabletes, tad jānodrošina, lai mīlulis šo tableti norītu (un neizspļautu).

3) Ērču kaklasiksnas ir jāvelk visu laiku (arī vannošanās un mazgāšanās laikā), tām cieši jāpieguļ kakla ādai (ja tā atkarāsies, tad tā nebūs efektīva). Reizi mēnesī kaklasiksnu ieteicams noņemt, nomazgāt un izstiept ar pirkstiem dažādos virzienos. Pēc tam to uzlieciet atpakaļ dzīvniekam.

Vērts atcerēties, ka visi medikamenti pret ērcēm un citiem parazītiem sāk iedarboties pēc dažām dienām, tāpēc, lai panāktu dzīvnieka aizsardzību, tie jālieto laicīgi. Jūsu dzīvnieka veterinārārsts palīdzēs jums izvēlēties piemērotāko līdzekli.