Antibakteriālie audumi - kas tie tādi, un kur tos lieto?
Antibakteriālu audumu izmanto jomās, kur nepieciešama aizsardzība no dažādiem patogēniem – baktērijām, aļģēm, sēnītēm, arī daudziem vīrusu veidiem, tostarp kovida.
Ko nozīmē – antibakteriāls?
Jau izsenis pazīstami dabiski antibakteriāli materiāli – lins, merino vilna, kaņepes, kā arī viskozes šķiedra ar bambusu. Senatnē, kad izpratne par higiēnu atšķīrās no mūsdienām, apģērbs nodrošināja aizsardzību, piemēram, pret smakām. Civilizācijai attīstoties, tika radīti īpaši antibakteriāli audumi, piemēram, šķiedrām pievienojot varu un sudrabu, bet ar laiku tos aizstāja ar šo elementu joniem. Iekļūstot materiālā, kura sastāvā ir sudraba un vara joni, un saskaroties ar agresīvo vidi, baktērijas iet bojā. Tomēr bojā gājušie mikroorganismi tekstilā uzkrājas, sudraba un vara joni ar laiku pagurst, līdz kādā brīdī vairs nav tik efektīvi...
Tāpēc pirms piecpadsmit gadiem antibakteriālu audumu ražošanā sāka izmantot nanotehnoloģijas, proti, nepieciešamās īpašības tekstilam piešķīra jau molekulārā līmenī. Cilvēka acs to nespēj uztvert, taču mikroskopā auduma aizsardzības slānis atgādina virsmu ar asiem zobiņiem, kas pārdur patogēnu apvalkus, tāpēc šie organismi iet bojā. Ar nanotehnoloģijām apstrādāti antibakterioloģiski audumi savas īpašības saglabā neierobežotu laiku – to neietekmē ne auduma mazgāšanas biežums, ne lietošanas ilgums, šie audumi neizraisa alerģiju, ir videi draudzīgāki par audumiem ar varu vai sudrabu. Lietošanas laikā šo audumu virsmu var vienkārši noslaucīt ar ūdeni, tā likvidējot patogēnu.
Kur to visprātīgāk izmantot?
Tekstilu daudz izmanto interjerā, līdz ar to ir daudz vietu, kur uzkrāties baktērijām. Antibakteriālie audumi paredzēti lietošanai dažādos interjeros – viesnīcās, kruīzu kuģos, medicīnas un aprūpes iestādēs, studentu kopmītnēs, arī mājokļos. Tie ir viegli kopjami, ugunsdroši, elpojoši. Piemēram, ir radīts speciāls audums aprūpes namiem – kvadrātmetrs spēj aizturēt ap 2,5 l šķidruma.
Speciālais auduma pārklājums ShieldPlus pasargā tā virsmu no mikroorganismu iekļūšanas dziļākos slāņos. Kaut arī šie audumi pirmām kārtām ir paredzēti lietošanai speciālās telpās, tas nebūt nenozīmē, ka dizainā tie ir garlaicīgi vai nepievilcīgi. Tieši otrādi – tie rada mājīgumu, turklāt lieliski noder arī privātā interjerā, piemēram, ja mājās ir dzīvnieki, kuriem patīk gulēt dīvānā, uz krēsla vai gultā. Audums ir aizsargāts gan pret netīrumiem, gan skrāpējumiem. Antibakteriālos audumus izmanto gan mēbeļu pārvilkšanai, gan gultas pārvalkiem, gan žalūzijām un aizkariem, uz kuriem nekrājas putekļi, kā, piemēram, uz lina izstrādājumiem. Taču īpaši šāds tekstils noderēs, ja mājās ir ilgstoši slims cilvēks vai alerģiski bērni.
Antibakteriālo audumu cenas ir no 20 līdz 48 eiro par kvadrātmetru, kas būtiski neatšķiras no parasto interjeru audumu cenām.
Ja vērtē sabiedrisko telpu un cilvēku mikrobioloģisko drošību, tas ir neatsverams ieguvums. Interjera tekstila risinājumi ar antibakteriāliem audumiem ir aktuāli visur, kur uzturas daudz cilvēku: viesnīcās, sanatorijās, moteļos, pansionātos, sociālajās mājās, bērnudārzos, kopmītnēs, apmeklētāju centros.