Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

Mēneša karaliene - pieticīgā mārtiņroze

Noderīgi ikdienā
8. septembrī 06:08 2021. gada 8. septembrī 06:08
  "100 Labi Padomi"
Ineta Vendina-Birzniece mārtiņrožu audzēšanā sevi sauc par amatieri. Arī savas mārtiņrozes viņa pērk no tādiem pašiem amatieriem kā pati – tantēm tirgū vai atsaucas Facebook piedāvājumam. Tieši tāpēc Inetas mārtiņrozēm nav nosaukumu, bet tās tiek atpazītas pēc apraksta, piemēram, agri ziedoša, zema, spuraina un koši dzeltena vai gara, vēlīna, ar lieliem, baltiem ziediem.

Mārtiņrožu laiks – rudens

“Mārtiņrožu kolekcija mūsmājās nav liela – jau pāris gadu aug 12–14 šķirnes ar labu ziemcietību, bet kopumā šeit ir aptuveni 20 šķirņu. Katru gadu kaut ko pērku klāt, bet reti kura šķirne iedzīvojas un pārcieš ziemu. Tāpēc pastāvīgi augošo šķirņu klāsts ir neliels,” stāsta Ineta.

Tieši rudenī, kad mārtiņrozes skaisti zied, tās visbiežāk parādās arī tirdziņos. Nereti tiek pārdoti lieli un ziedoši krūmi, kas izrakti piemājas dārzā. Šādām mārtiņrozēm Ineta iesaka ierādīt vietu, kur nesastājas ūdens un ir laba gaisa cirkulācija, lai lapas varētu vējoties un uz auga nekrātos mitrums. Augsnei jābūt caurlaidīgai un bagātīgai, bet ne smagai.

“Es izroku bedri un iestādu stādu, nekādu papildmēslojumu nedodu. Pēc iestādīšanas ik pārdienu divas nedēļas laistu. Iesaku nogriezt 80 procentus ziedu un pumpuru. Protams, ir žēl apgriezt vēl neizplaukušos pumpurus, bet tā saknēm būs vairāk spēka iesakņoties,” Ineta iesaka.

Patīk pastāvīgas ziemas

Atkarībā no šķirnes mārtiņrozes zied līdz pat novembra vidum, kad uznāk liels sals. Tomēr ir jāseko līdzi laika prognozēm – ja pastāvīgu sniega segu sola jau agrāk, mārtiņrozes ziemošanai jāsagatavo laikus. Pirms ir uzsnidzis sniegs, visi laksti jāapgriež līdz zemei, lai tajos nekrājas mitrums un tie nesāk pūt. “Ja ziema ir silta un ar biezu sniega segu, mārtiņrozes var nepiesegt, ja sola lielu kailsalu, tad gan piesegums ir ļoti svarīgs.

Kad zeme piesalusi, es savas mārtiņrozes nedaudz apberu ar kūdru, bet, ja kailsals ir ilgstošs, uzlieku vēl virsū egļu zarus,” stāsta Ineta un uzreiz piebilst, ka ir vajadzīgs laiks, lai iepazītu katru mārtiņrozi, jo tikai no pieredzes vari zināt, kura ziemu panes viegli, bet kuru vēlams piesegt. Tāpēc vienmēr, pērkot mārtiņrozes, jāprasa, kā to ir audzējis pārdevējs. Protams, jāņem vērā arī vieta, kur mārtiņroze augs, piemēram, Jelgavā tā labi augs bez piesegšanas, bet Alūksnē nepiesegta izsals.

Mārtiņrozēm patīk gara un pastāvīga ziema bez atkušņiem. Ja mārtiņrozes ir piesegtas ar kūdru un egļu zariem, piesegumu noņem pakāpeniski – sākumā egļu zarus un tikai tad, kad laiks kļuvis siltāks (parasti marta vidū), atrušina kūdru.

Viegli kopjamas

Jaunās mārtiņrozes pirmo reizi mēslo maijā; Ineta ap katru mārtiņrozi augsnē ierušina kompostu. Kad krūms ir jau divus gadus vecs, to pavasarī var mēslot ar komplekso mēslojumu. Ineta gan iesaka ar mēslošanu neaizrauties, pietiekot ar vienu reizi sezonā. Pārmēslotas mārtiņrozes strauji aug, bet zied ļoti slikti.

Ineta savas mārtiņrozes pārstāda ik pēc 3–4 gadiem. Ilgāk nepārstādīta, puķe vairs skaisti nezied. Slikti zied arī krūmi, kas ilgi aug vienā un tajā pašā augsnē. “Ideāli būtu mārtiņrozes pārstādīt citā vietā, bet, ja tas nav iespējams, augsne ir jāielabo. Krūmu izrok, sadala vairākās daļās tā, lai jaunajā, stādīšanai domātajā krūmā būtu 4–5 jaunie dzinumi. Vecajā augšanas vietā iestrādā spaini komposta un melnzemi, tad var stādīt atpakaļ jauno mārtiņrozes krūmiņu.”

Inetas pieredze

  • Pirms pāris gadiem daudzas mārtiņrožu šķirnes izsala, bet, tā kā pirms tam biju tās dāvinājusi draugiem un kaimiņiem, zināju, kam prasīt, lai padalās. Ir vērts neskopoties ar dārzā augošo un dalīties ar draugiem, radiem, kaimiņiem, lai būtu, kam palūgt stādiņu.
  • Agri ziedošās mārtiņrožu šķirnes maijā galotņo – nokniebj pusi dzinuma. Galotņošana aizkavē augšanu, bet krūms aug kuplāks un labāk zied. Septembra otrajā pusē, oktobrī ziedošas mārtiņrozes vairs negalotņo, jo tad tās var vispār neuzziedēt.
  • Augstajām šķirnēm jau laikus jāpieliek atbalsts – mietiņi vai speciāli balsti –, lai krūmi vējā un lietū nesagāztos.
  • Ja ir ilgstošs sausums, mārtiņrozes vēlams laistīt, arī saulainā vietā augošie krūmiņi reizi pa reizei jāaplaista – tad ziedi būs lielāki.
  • Mārtiņrozes slimo reti, bet, ja ļoti izteikti sāk brūnēt lapas, krūms jāizrauj un jāsadedzina, lai slimības neizplatās tālāk. Šajā vietā jaunu krūmu nestāda!
  • Šķirnes, kam ir slikta ziemcietība, jau rudens sākumā jāpārstāda podā. Nogriež visus lakstus un ieliek podu pagrabā. Var pierakt arī siltumnīcā, bet, pēc Inetas pieredzes, pat āra apstākļos mārtiņroze ziemo labāk nekā siltumnīcā.
  • Tagad var nopirkt brīnumskaistas mārtiņrozes podos, un Ineta, tāpat kā daudzi citi, mēģinājusi tādu ieaudzēt savā dārzā. Tomēr, ja šādai mārtiņrozei izdodas pārziemot, tā aug skaista, kuplo, bet uzzied ļoti reti.

Saistītās ziņas

Dālijas un gladiolas - puķkopes padomi, kā tās sagatavot ziemas miegam
Kas jādara, lai asteres aug veselīgas un krāšņi zied
Rudbekija - maza saulīte drūmā rudenī. Šķirnes un padomi, kā šīs puķes pasargāt no aukstuma

Citi šobrīd lasa

Satraucoši skaitļi: arvien vairāk šoferu izkrīt braukšanas eksāmenos. Kas īsti noticis? 2
Andrejs Mamikins par skandalozo atlaišanu no darba: “Kad mani apsaukā par "antivakseri", man ir smieklīgi” 10
Valstī stājas spēkā īpaši stingrais Covid-19 ierobežojumu regulējums jeb "lokdauns" 3
Tēmas: Facebook
Pievienot komentāru

Стало известно, к каким пластическим операциям прибегала Анджелина Джоли. Подробности!

Вначале внезапно пропала на неделю, затем также вернулась: Саша Спилберг раскрыла причину своего исчезновения