Galda sedziņu otrā dzīve: padoms, kā atjaunot rokdarbus, kuri šķiet vecmodīgi
foto: Signe Folka
Iestīvināšana sedziņai piešķir mūsdienīgāku izskatu un ļauj precīzāk apstrādāt auduma malas.
Noderīgi ikdienā

Galda sedziņu otrā dzīve: padoms, kā atjaunot rokdarbus, kuri šķiet vecmodīgi

Signe Folka

"100 Labi Padomi"

Ar taisni nolocītu malu nošūtā galda drāna ar tautiskajiem dreļļu rakstiem būs jauks papildinājums galda klājumā. Plauktā ilgi stāvējušās lina un kokvilnas sedziņas viegli atjaunot, tādējādi piešķirot tām jaunu un ilgu pielietojumu. Māca tekstilmāksliniece Signe Folka.

Pirms daudziem gadiem iegādātos rokām darinātos tautiskos lina un kokvilnas izstrādājumus parasti nobāžam dziļi atvilktnē. Izmest roka neceļas, bet lietot arī negribas – sedziņas un salvetes ar apspurušām bārkstīm liekas tik vecmodīgas. Šogad, krāmējot skapi, tomēr izvilku tās dienas gaismā un izdomāju, kā šos rokdarbus atdzīvināt, padarīt mūsdienīgākus.

Iestīvinātas, ar gludām un taisnām malām sarežģītajos dreļļu rakstos austās sedziņas noteikti būs uz galda Līgovakarā, 18. novembrī, kā arī citās svinēšanas reizēs. Iestīvināšana sedziņai piešķir mūsdienīgāku izskatu un ļauj precīzāk apstrādāt auduma malas. Cietināšanai vari izmantot speciālos cietināšanas līdzekļus, bet es liku lietā kartupeļu cieti, ko savulaik izmantojām palagu, kreklu un galdautu iestīvināšanai.

Tev vajadzēs: sedziņas, kartupeļu cieti (uz glāzi ūdens ņem pustējkaroti cietes), gludekli, diegu, adatu, šķēres.

foto: Signe Folka

Dari tā:

1. Izmazgātu austo izstrādājumu pusstundu mērcē aukstā ūdenī, kam pievienota kartupeļu ciete. Pēc mērcēšanas audumu izklāj ar kreiso pusi uz augšu un gludini ar karstu gludekli.

2. Iestīvinātajai sedziņai nogriez bārkstis.