Elegantās sīpolpuķes eritronijas kļūst arvien populārākas dārzos visā pasaulē
Eritronijas piesaista uzmanību ar saviem elegantajiem zvanveida ziediem, kas liegi šūpojas uz smalkajiem ziedkātiem, un spīdīgajām, dažkārt raibumiem klātajām lapām, kuras lieliski krāšņo dārzu, kad ziedi ir pārziedējuši.
Savvaļā eritronijas sastopamas gan Centrāleiropā, gan Sibīrijā, gan Amerikā, bet selekcionāru radītās šķirnes,pateicoties to skaistumam, krāsu dažādībai un vieglajai kopšanai, kļūst arvien populārākas dārzos un puķu dobēs visā pasaulē.
Audzēšana, kopšana
Eritronijām patīk augt ēnainā vai daļēji noēnotā vietā bagātīgā, irdenā, vieglā augsnē, kas labi uztur mitrumu. Raugies, lai ūdens stādīšanas vietā nestagnē, citādi sīpoli var sapūt.
Stādot sīpola smailo galu liec uz augšu. Sīpolus ievieto aptuveni 12 cm dziļi augsnē un 10 cm attālumā citu no cita. Eritronijas ar laiku vairosies; stādot tās ne pārāk cieši kopā, sīpolus vajadzēs pārstādīt tikai pēc gadiem desmit.
Ik pavasari mēslo ar komplekso vai sīpolpuķēm paredzēto mēslojumu.
Ja pavasarī un vasarā ir sauss laiks, eritronijas jālaista, jo augšanai un ziedēšanai tām nepieciešams mitrums. Sausums šīm košajām puķēm ļoti nepatīk, tomēr laistot ievēro mērenību, jo arī pārliekā mitrumā sīpoli var pūt vai pelēt. Jūnija beigās laistīšanu pārtrauc un ļauj lapām nokalst – tikai tā eritronijas nākamgad krāšņi ziedēs. Rudenī piesedz ar skujkoku zariem, lapām, salmiem vai kūdru.
Eritronijas slimo reti, un arī kaitēkļi tās nav iemīlējuši, tomēr, ja uz lapām ir parādījusies rūsa vai miltrasa, slimības skartās lapas nogriez un iznīcini.
Eritroniju sugas
● Kaukāza eritronija (Erythronium caucasicum) – zied aprīļa beigās, maija sākumā ar baltiem, bāli dzelteniem un krēmkrāsas ziediem uz aptuveni 17 cm gariem ziedkātiem (viens zieds uz ziedkāta). Lapas izteikti zaļas ar nelieliem lāsumiņiem.
● Sibīrijas eritronija (Erythronium sibiricum) – uz 20 cm garā ziedkāta maija sākumā uzzied pa vienam violetam ziedam. Lapas tumši zaļas ar gaiši zaļiem lāsumiem.
● Tolumnas eritronija (Erythronium tuolumnense) – aptuveni 25 cm gari ziedkāti ar vairākiem krāšņiem dzelteniem ziediem. Zied maijā. Pazīstama arī kā Kalifornijas eritronija.
● Eiropas eritronija (Erythronium dens-canis) – visizplatītākā eritroniju suga un visbiežāk tiek selekcionēta. Savvaļā augošajām ir olīvzaļas lapas ar violeti sārtu lāsojumu. Uz 20 cm garā ziedkāta veidojas viens rozīgi violets zieds.
● Atritinātā eritronija (Erythronium revolutum Smith) – zied jūnijā ar dažādas intensitātes sārtiem ziediem – no gandrīz baltiem līdz tumšsārtiem. Skaistas zaļas lapas ar baltiem un brūngansārtiem lāsumiem.
Skaistas eritroniju šķirnes
● Eiropas eritronija ‘Joanna’ – izceļas ar lieliem, dzelteniem ziediem, kas kļūst arvien tumšāki, līdz iekrāsojas aprikožu krāsā. Lapas bāli zaļas, spīdīgas, ar brūnu rakstu.
● Eiropas eritronija ‘Harvington Snowgoose’ – neparasti gara (aptuveni 40 cm) šķirne ar lieliem, baltiem ziediem un rievotām ziedlapu maliņām. Lapas dekoratīvas – izteikti zaļas ar brūni sārtu dzīslojumu. Zied jūnijā.
● Tolumnas eritronija ‘White Beauty’ – burvīgi krēmkrāsas ziedi ar izteiktu vara krāsas centru un smalku ziedkātu. Lapas piesātināti zaļas.