Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Ilustratīvs foto (Foto: unsplash.com)

Ko darīt, atrodot šķietami bezpalīdzīgā stāvoklī nonākušu putnu mazuli?

Noderīgi ikdienā
20. maijā 14:17 2021. gada 20. maijā 14:17
  Jauns.lv
Atrodot putnu mazuli, vairumā gadījumu tas jāatstāj turpat, kur atrasts, neatņemot mazuli tā vecākiem. Latvijas Ornitoloģijas biedrība atgādina, ka svarīgi ir neiejaukties dabas procesos, lai, vēloties darīt labu, cilvēks nekaitētu putnu dzīvei un dabiskajai kārtībai tajā.

“Ik gadu saņemam satrauktus jautājumus par to, ko darīt ar atrastu putnu mazuli. Vēršam uzmanību, ka putnu mazuļi nav jāglābj. Putni mēdz atstāt ligzdas, vēl nemācēdami lidot. Vecāki vēl aizvien pieskata šos putnus. Paturot prātā, ka vairākas putnu sugas arī ligzdo uz zemes, tur atrastie putni visticamāk atrodas savā īstajā vietā,” skaidro Latvijas Ornitoloģijas biedrības ornitologs Agnis Bušs.

Jāatceras, ka putnu mazuli nevajag aiztikt un nekādā gadījumā nedrīkst to nest uz savām mājām, tādējādi atņemot to putna ģimenei un tā tābrīža mājvietai.

Gadījumā, ja ir atrasts putnu mazulis, labākā rīcība ir neiejaukšanās dabas procesos un putna atstāšana tur, kur tas ir ieraudzīts.

Kritiskās situācijās, ja putns ir savainots,  par to ir jāziņo pašvaldībai, kurai jārīkojas saskaņā ar Dzīvnieku aizsardzības likuma 39. pantu, vai jāsazinās ar veterinārārstu.

Jāpatur prātā arī tas, ja cilvēks pienāk ligzdai pārāk tuvu, tas var iztraucēt un aizbiedēt ligzdojošos putnus, atstājot olas vai mazuļus bez vecākiem. Pieaugušo putnu uztraukums nodod ligzdas atrašanās vietu iespējamiem postītājiem. Ir vērts iegaumēt ligzdas atrašanās vietu, netuvoties tai ligzdošanas laikā, tā vietā vērojot ligzdā notiekošo ar binokli.

“Sastopot svešu bērnu, paturēsim prātā, ka neviens par to neparūpēsies labāk kā tā vecāki, un atcerēsimies arī to, ka bērnu nolaupīšana ir sodāms pārkāpums. Un, jā, tas attiecas arī uz putnu mazuļiem,” uzsver ornitologs Viesturs Ķerus.

Ligzdas postīšana ir likuma pārkāpums. Ja kāds no ligzdas zog olas vai putnēnus vai ja tuvējā apkaimē tiek iznīcināta svarīga ligzdošanas vieta, par to nekavējoties ir jāinformē Dabas aizsardzības pārvalde.

Tas, kā cilvēks var palīdzēt putnam ligzdošanas laikā, ir parūpēties par to, lai viņu mājdzīvnieki, piemēram, kaķi, neapdraud putnus (vislabāk turot kaķus telpās), necirst kokus un krūmus ligzdošanas laikā, kā arī pļaut zāli putniem draudzīgā veidā, norāda ornitologi.

Citi šobrīd lasa

"Pēkšņi izlīda priekšā un nobremzēja." Kravas auto šoferis dusmojas par pēkšņiem pārsteigumiem uz ceļa
Rihards un Sondra Zaļupes strādā pie attiecībām un šķirties negrasās
Lidosta "Rīga" pakāpeniski atsākusi darbu
Pievienot komentāru

Ургант скорбит о бабушке Нине: "Почему она меня выбрала? Не мужей своих, не подруг немногочисленных"

"Мудрый, непреклонный, бесстрашный": Нагиев на "Голосе" выступил с пронзительной речью о Градском