Kā pareizi šķirot atkritumus
Uz pareizu atkritumu šķirošanu un otrreizēju pārstrādi tiek likts arvien lielāks uzsvars, tomēr bieži mēdz būt neskaidrības, ko var šķirot un ko ne. Ierindas konteinera lietotājiem parasti nav padziļinātu zināšanu ķīmijā un prasmes atšķirt vienu plastmasas veidu no cita. Lai tiktu skaidrībā, "Kas Jauns Avīze" devās uz "Eco Baltia vide" cehu Getliņos.
“Pirmā lieta ir gribēt šķirot, tas jau ir labi,” uzsver uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Jānis Aizbalts. Viņš aicina šķirot, par tālāko tiks skaidrībā "Eco Baltia vide" darbinieki. Šķirošanas konteineros samesto nogādā pāršķirošanas cehā, kur atkritumus sadala divas grupās – vienus var izmantot otrreizējā pārstrādē, otrus sadedzinās enerģijas iegūšanai.
Apmēram 70 līdz 80% no sašķirotā pārveido jaunos materiālos. Otrreiz pārstrādātā plastmasa pārtop granulās, kuras pērk citi ražotāji, lai ražotu atkritumu maisus un konteinerus, dārza mēbeles, citas preces.
“Galvenais ir saprast, kas ir iepakojums, jo lielākā daļa šķirojas. Tomēr, ja tā ir vienreizlietojamā krūze, jāsaprot, ka tas īsti nav iepakojums un līdz ar to jāmet sadzīves atkritumos,” skaidro Aizbalts.
Uz produktu iepakojumiem ir kodi, kuri apzīmē, no kāda materiāla tie taisīti. Aizbalts gan saka, ka ikdienā tam nav tik būtiskas nozīmes, galvenais, lai pareizais iepakojuma veids nonāk pareizajā konteinerā: “Piebāzt galvu ar tādām problēmām nevajag, galvenais ir šīs sadaļas – stikls, plastmasa, kartons, papīrs. Ar to jau ir gana labi.”
Pārsteidzoši, bet viena no kļūdām, ko šķirotāji mēdz pieļaut, labu gribot, ir izmetamos iepakojumus pārlieku daudz tīrīt. Protams, nevajag izmest ar vecu majonēzi pilnu burku un tamlīdzīgi, bet neesot arī jāpārcenšas, spodri mazgājot krējuma bundžas.
“Tādā gadījumā jūs esat iztērējuši daudz vairāk ūdens un enerģiju par to, ko mēs atgūsim. Ja gribam būt zaļi, notīrām tā, lai iepakojums nebūtu saķepis, lai tas nenosmērē pārējo, bet visu notīrīt līdz galam ir lieka enerģijas tērēšana,” pamāca Aizbalts.
“Protams, galvenais, lai tie nebūtu pilni ar dzērienu, ēdienu vai piebāzti ar citiem atkritumiem, kā to mēdz darīt ar pudelēm,” turot rokās limonādes PET pudeli, rāda Aizbalts. “Šī ir pavisam slikta rīcība, piemēram, tas maisiņš, kas ir iekšā pudelē, ir ļoti laba, pārstrādājama lieta.”
Un, kas svarīgākais – šķirošanā pirmais solis sākas ar izvēli, atgādina Aizbalts.
PET pudeles
Šampūna iepakojums
Tetrapakas
Čeki
Kartona kastes
Stikla pudeles
Plastmasas iepakojumi
Čipsu pakas
Olu bretes
Skārdenes un bundžas
Nešķirojamie atkritumi
Sasisti trauki
Raksts tapis ar Latvijas Vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu.