Noderīgi ikdienā
2021. gada 1. janvāris, 13:29

Skaists, bet bīstams kaitēklis

Jauns.lv

Šis skaistais kukainis ir priežu audžu tīkllapsene (Acantholyda posticalis) – cilvēkam nav jābaidās, ka iedzels, bet priedēm gan. To kāpuri grauž skujas un savai aizsardzībai veido satīklojumu, turklāt tiem garšo gan vecās, gan jaunās skujas, tāpēc priede var zaudēt pilnīgi visas un ar laiku aiziet bojā. Sākot no jūlija vidus, kāpuri ierokas zemsedzē, kur pārziemo.

2013. gadā tīkllapsenes otro reizi Latvijas vēsturē masveidā savairojās Daugavpilī Stropu mežā, nodarot postījumus, simtiem hektāru priežu. 2017. gadā entomologi sāka šo kaitēkļu monitoringu. Pirmo reizi priežu audžu tīkllapseņu savairošanās novērota 1966. gadā Krāslavas pusē 200 hektāru platībā un ilga līdz 1976. gadam.

Kas ir Meža Zinis

Atver acis! Dodies ārā! Dodies dabā un mežā! Skaties, kas tur notiek. Meklē interesanto un neparasto, liecības, kā dzīvo mežu redzamie un neredzamie iemītnieki un kādas ir viņu darbības sekas.

Fotografē, filmē, apraksti redzēto un sūti mums – jauns@jauns.lv  Ja būs nepieciešams, Jauns.lv piesaistītie speciālisti komentēs jūsu dabas foto un video atradumus. Kopā veidosim Jauno Meža Enciklopēdiju.