Dārza darbi, kas jāpaveic novembrī: skaidro agronome
foto: Shutterstock
Noderīgi ikdienā

Dārza darbi, kas jāpaveic novembrī: skaidro agronome

"100 Labi Padomi"

Kas novembrī jāpaveic sakņu un augļu dārzā, kā arī puķu dārzā un saimniecībā. Sadarbībā ar stādaudzētavu "Blīdene" māca agronome Vita Puka.

Puķu dārzā

■ Uzmanīgi nogrābj vai ar rokām noņem nosalušo ziemciešu – hostu, īrisu, astilbju, peoniju, citu puķu – virszemes daļas. Dobes izravē, ja tas vēl nav izdarīts, un atdur dobju malas. Graudzāles gan jāatstāj, lai rotā dārzu ziemā.

■ Ziemciešu, īpaši flokšu, miķelīšu, kā arī rožu virszemes daļas neliek kompostā, bet sadedzina, jo tajās ziemo slimību izraisītāji.

■ Mulčē sala neizturīgās ziemcietes, piemēram, jaunās heihēru šķirnes, grīšļu šķirnes un citas jaunākās selekcijas rezultātā iegūtās puķes, kurām šķirnes nosaukumā uzrādās vārds – hibrīds. Mulča patiks visiem šogad iestādītajiem augiem. Vislabāk tam derēs skujkoku zari.

■ Tukšajos puķu toveros var iestādīt veikalos nopērkamos viršus – dažviet no tiem veidotas dekoratīvas kompozīcijas dažādās krāsās: toveri būs glīti noformēti visai ziemai. Vienīgais mīnuss – virši, visticamāk, nosals.

■ Rozēm nogriež zaļos, svaigos dzinumus un ziedpumpurus, bet vēl nesedz.

■ Ieziemo toveraugus, kas gaidīs pavasari (ar bukšiem, hostām, skujeņiem): tos ierok zemē, ierušina lapās vai ienes neapkurināmās telpās. Ja toverus atstāj dārzā, tie jānosiltina, piemēram, ar akmens vati un dekoratīvu pārsegu pār siltināmo materiālu no džutas vai kāda cita raupja auduma.

■ Kamēr zeme nav sasalusi, vēl var pagūt iestādīt tulpes un arī citas sīpolpuķes, ja par tām gadījies aizmirst. Var stādīt gan dobēs, gan podos.

■ Ja sala nav, jālaista rododendri un skujkoki.

■ No dīķa jāiztīra visas sakritušās lapas un atmirušie ūdensaugi.

Sakņu un augļu dārzā

■ Iespējams, daži koki vēl met lapas. Tās var atstāt uz zāliena apmēram 2 nedēļas, bet ne ilgāk. Lapas nogrābj. Veselās lapas izmanto mulčēšanai vai kompostam, bet kaitēkļu vai slimību bojātās jāsadedzina.

■ Ap jaunajiem augļu kokiem un tiem, kas tālu no mājām, apliek skujas, priežu zarus, koka redeļu vai pinuma žogus.

■ Ja tas vēl nav izdarīts, pēdējais laiks apgriezt vīnogulājus.

■ Nogriež vai nopļauj rudens avenes. Dobes mulčē ar zāģskaidām vai kūdru.

■ Ja nav iestājies sals, vēl var stādīt arī augļu kokus, skujeņus un košumkrūmus. Izpētīts, ka vislabāk aug novembrī stādītie dzīvžogi. 

Saimniecībā

■ Notīra un ieziemo darbarīkus. Izlaiž ūdeni no laistīšanas sistēmām, noņem dārza krānus.

■ Iztīra no lapām notekas, izlej un apgāž vai ienes telpās lietus ūdens krāšanai paredzētos toverus.

■ Siltākās dienās var apgriezt gan augļu koku, gan ogulāju un košumkrūmu, piemēram, vēlu ziedošo spireju, zarus.

■ No baseiniem un mucām jāizlej ūdens un arī jāiztīra viss, kas sakrājies.

Tēmas